SRBIJA POČINJE DA PRAVI EPIDEMIOLOŠKU OPREMU, do maja i prvi domaći respirator

InvesticijeIzdvajamoSrbijaVesti

31.3.2020 12:34 Autor: Redakcija Biznis.rs

SRBIJA POČINJE DA PRAVI EPIDEMIOLOŠKU OPREMU, do maja i prvi domaći respirator SRBIJA POČINJE DA PRAVI EPIDEMIOLOŠKU OPREMU, do maja i prvi domaći respirator
Prvi domaći respirator, nove vrste zaštitnih maski za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine i tuneli za dezinfekciju, mobilni pult za beskontaktno merenje temperature, prenosivi... SRBIJA POČINJE DA PRAVI EPIDEMIOLOŠKU OPREMU, do maja i prvi domaći respirator

Prvi domaći respirator, nove vrste zaštitnih maski za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine i tuneli za dezinfekciju, mobilni pult za beskontaktno merenje temperature, prenosivi ozonizatori, nekoliko sredstava za dezinfekciju, zaštitna odela i sistem brzog obaveštavanja u medicinskim ustanovama, tokom aprila biće proizvedeni u Srbiji.

Fond za inovacionu delatnost odobrio je 53 miliona dinara za finansiranje 12 inovativnih projekata, čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane virusom korona. Po stupanju na snagu vanrednog stanja, objavljen je javni poziv malim i srednjim preduzećima. Za samo nekoliko dana pristiglo je skoro 300 predloga inovativnih projekata, a ekspertska komisija dala je prioritet onim rešenjima koja mogu brzo da se realizuju.

Izrada prvog srpskog respiratora uveliko napreduje a razvija ga tim ljudi iz firme „Smart research“ i Instituta Mihajlo Pupin. “Ovo je razvojni projekat koji moramo da završimo za 30 dana. Naš zadatak je težak, ali do kraja aprila biće završeni protipski uređaji. Respiratori su komplikovani uređaji ali mislimo da je to izvodljivo”, rekao je za Novosti.rs Marko Panić iz „Smart research“, male firme koja se bavi proizvodnjom biohemijskih uređaja.

Panić navodi da im je pomoć stručnjaka iz Instituta Mihajlo Pupin veoma važna. “Oni su nosilac kapaciteta ovog projekta. Za kratko vreme ništa novo ne možemo da smislimo, pa kopiramo uređaje koji već postoje jer zadovoljavaju standarde. Takva je situacija, a uređaj, pre svega, mora da bude bezbedan”, objašnjava Panić.

U Institutu Mihajlo Pupin su optimisti, veruju da Srbija može da proizvede od deset do 100 respiratora dnevno. Već su se javile firme koje imaju kapaciteta da proizvedu 60 mehaničkih delova respiratora dnevno. A, nije isključeno da će se angažovati namenska industrija i autoindustrija radi masovne proizvodnje respiratora.

Preduzeće “CCS Solutions” najavljuje da će do kraja aprila uraditi 30.000 zaštitnih maski sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu. “Pravimo kabine za dezinfekciju na javnim mestima i nadamo se da će prva biti gotova za dve nedelje. Već smo završili deo za merenje telesne temperature. Kabine će biti projektovane tako da osobama sa povišenom temperaturom nije dozvoljen prolazak. U kabini će moći da se dezinfikuju ruke, noge ili celo telo, a posle toga sledi dezinfekcija prostora”, otkriva Nikola Vukićević, vlasnik firme 365ADS.

Tokom meseca biće napravljeni i dezinfekcioni tunel i kabina, koji su namenjeni za fabrike i hazardne sredine, a ovo rešenje ponudila je firma „Korten art“.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.