Koje firme su primeri dobrog poslovanja u uslovima pandemije

99 najuspešnijih: Srednja preduzeća su najzdraviji deo domaće privrede

AnalizaSrbijaU fokusu

27.10.2021 13:19 Autor: Marko Miladinović 8

99 najuspešnijih: Srednja preduzeća su najzdraviji deo domaće privrede 99 najuspešnijih: Srednja preduzeća su najzdraviji deo domaće privrede
Izazovna vremena donose izazovne odluke. Period pandemije, a pogotovo njen početak, bio je izazovniji nego ikad za poslovanje privatnih kompanija širom sveta. Države su... 99 najuspešnijih: Srednja preduzeća su najzdraviji deo domaće privrede

Izazovna vremena donose izazovne odluke. Period pandemije, a pogotovo njen početak, bio je izazovniji nego ikad za poslovanje privatnih kompanija širom sveta. Države su reagovale upumpavanjem ogromnih količina novca u svoje ekonomije i realni sektor je nekako opstao, međutim posledice se još uvek osećaju.

U Srbiji, srednja preduzeća su se pokazala otpornijim nego što se prvobitno mislilo. Šta je bio glavni razlog njihove izdržljivosti? Da li su u pitanju individualne poslovne strategije ili je uspešnom upravljanju u nesigurnim okolnostima doprinela i doza sreće? Na ova pitanja će u narednom periodu pokušati da odgovori serijal analiza 99 najuspešnijih.

Prema zvaničnim statističkim podacima, tačno 106.111 domaćih privrednih društava predalo je redovne finansijske izveštaje za 2020. godinu. Od tog broja, prema detaljnoj analizi koju je sproveo portal Biznis.rs, ukupno 1.951 preduzeće zadovoljava statističke kriterijume za srednja preduzeća koja su realizovala svoje poslovanje u posmatranom periodu.

Tokom 2020. godine, u Srbiji je 1.951 srednje preduzeće:

  • generisalo 3.030.970.853.000 dinara ukupnog prometa (25.788.477.230 evra)
  • ostvarilo ukupno 139.953.744.000 dinara neto dobiti (1.190.771.576 evra), odnosno 71.734.363,9 dinara u proseku (610.339,1 evro)
  • zapošljavalo 278.524 ljudi, odnosno prosečno gotovo 143 zaposlena
  • isplaćivalo prosečnu bruto platu od 116.740 dinara (993,26 evra), što je iznad državnog proseka od 90.849 dinara u decembru 2020. godine (773,1 evro)

U najnovijoj fleš-analizi Ministarstva privrede ističe se da je prosečna vrednost bruto dodate vrednosti po zaposlenom u sektoru malih i srednjih preduzeća i preduzetnika (MSPP) povećana sa 1,79 miliona dinara na 1,83 miliona dinara tokom prošle godine, te da je broj srednjih preduzeća uvećan za 2,6 odsto.

Dakle, u izazovnim vremenima pandemije, takoreći uslovima bez presedana ne samo u modernoj srpskoj državi, već i u daleko širim i otpornijim tržištima razvijenih država, postojali su poslovni subjekti koji su i te kako dobro prebrodili vrhunac krize i upravljali svojim poslovanjem. Neki među njima su koristili povoljne tržišne pozicije, drugi su imali čime da amortizuju nepredviđene gubitke, treći su se na vreme “primirili” u nabavci ili ranije uvećali svoje zalihe…

Jedan od zadataka liste 99 najuspešnijih kompanija portala Biznis.rs biće upravo da kroz temeljnu analizu ukažemo na pozitivne poslovne prakse i faktore koji su visokorangirana preduzeća uopšte doveli do uspešnih rezultata.

Rezultati rangiranja: Na vodećim pozicijama trgovci

Srednja preduzeća predtavljaju važan segment naše nacionalne ekonomije iz jednostavnog razloga što spadaju u njen “najzdraviji deo”. To možda nije slučaj u najrazvijenijim ekonomijama, gde pogotovu mali privredni subjekti i početnici u preduzetništvu imaju podržavajući eko-sistem, čitav niz državnih podsticaja i smanjena fiskalna opterećenja, a veliki poslovni sistemi imaju moć da utiču na planetarna tržišna zbivanja, ali u Srbiji, baš kao i u drugim manjim (evropskim) privredama na kraju svog tranzicionog puta u savremena kapitalistička društva, praksa je ipak pokazala drugačije.

Naime, dok male firme pate od velikog broja “dečjih” bolesti i bore se protiv masivne državne birokratije, bez konkretne podrške u mikrofinansiranju, a velike privatne kompanije su ili povezane sa globalnim poslovnim sistemima ili zavise, prečesto, od aktuelne političke situacije, srednja preduzeća se nalaze – kako im i ime kaže – tačno negde između, pa biju sopstvene bitke, ali znatno bliže normalnim tržišnim principima.

Prevelika da bi preko noći propala, a još uvek nedovoljno velika da bi skretala poglede najvećih interesnih krugova, srednja preduzeća generišu relativno visoke nivoe prihoda i zapošljavaju veliki broj ljudi. Svi poslovni subjekti koji upadaju u ovu kategoriju preduzeća u Srbiji zapošljavaju više od 270.000 ljudi, što je oko 12,2 procenata svih zaposlenih u zemlji.

Na listi 99 najuspešnijih srednjih preduzeća portala Biznis.rs, dobijenih po jedinstvenoj matematičkoj formuli, od deset prvoplasiranih, čak devet kompanija posluje u delatnosti trgovine, dok jedna dolazi iz rudarske industrije. Nijedno srednje preduzeće iz proizvodnje ili usluga nije završilo u prvih deset pozicija.

Najuspešnije preduzeće prema odabranim kriterijumima, Gen – I d.o.o. iz Beograda, posluje u oblasti trgovine električnom energijom. U 2020. godini ostvarilo je 20.694.767.000 dinara prihoda (176.005.543,45 evra) i 60.721.000 dinara čiste dobiti (516.421,98 evra), iz čega proističe da je imalo i značajne rashode. No, statistička kolona dugoročnih obaveza ove kompanije u potpunosti je prazna. Zanimljivo je da Gen – I ima samo četvoro zaposlenih, sa prosečnom bruto platom od 624.729,17 dinara (5.313,22 evra).

Pa iako Gen – I očigledno ne spada u srednje preduzeće po broju zaposlenih, ono to jeste po druga dva standardna kriterijuma za prepoznavanje takvih poslovnih subjekata – ukupnoj aktivi i ostvarenim prihodima.

Drugoplasirani na listi 99 najuspešnijih srednjih preduzeća u Srbiji je Miletić Petrol d.o.o. iz Šaludovca, sa 30 zaposlenih i ostvarenih 11.520.379.000 dinara (97.978.902,91 evra) prihoda u 2020. godini. Treći je Speed d.o.o. iz Beograda, koji ima 39 zaposlenih i prihode od 10.151.764.000 dinara (86.339.060,49 evra) u prošloj godini. I Miletić Petrol i Speed bave se trgovinom na veliko čvrstim, tečnim i gasovitim gorivima i sličnim proizvodima.

Metodologija: Po kojim principima su srednja preduzeća rangirana na listi?

Prema kriterijumima važećeg Zakona o računovodstvu Republike Srbije, pravna lica i preduzetnici razvrstani su na mikro, mala, srednja i velika pravna lica, u zavisnosti od prosečnog broja zaposlenih, poslovnog prihoda u poslovnoj godini i vrednosti ukupne aktive utvrđene na datum bilansa redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja.

Po novom Zakonu, čija primena je započela 1. januara 2019. godine, u srednja pravna lica u našoj zemlji spadaju ona preduzeća koja ispunjavaju najmanje dva od tri navedena kriterijuma:

               – imaju između 50 i 250 zaposlenih,

               – ostvaruju godišnje poslovne prihode u rasponu od 8 do 40 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti,

               – vrednost njihove ukupne aktive na dan bilansa iznosi između 4 i 20 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti.

Novi Zakon je u suštini približio domaće vrednosti srednjih preduzeća onima koje se koriste u zemljama Evropske unije, tako što je granica poslovnih prihoda podignuta.

Kako bi bila uključena u izračunavanje 99 najuspešnijih, srednja preduzeća moraju da ispunjavaju ove uslove dve godine zaredom, te da nisu u stečajnom ili predstečajnom postupku ili likvidaciji.

Pri ocenjivanju 99 najuspešnijih obuhvaćeni su ključni parametri poslovanja, uzeti ili posebno izračunati na osnovu informacija iz godišnjih finansijskih izveštaja kompanija kojima raspolaže analitički partner CompanyWall:

               – ostvareni prihod

               – neto dobit

               – dodata vrednost po zaposlenom

               – rast prihoda u 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu

               – EBITDA u 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu 

               – zaduženost, koja ne sme da pređe granicu petostruke vrednosti EBITDA

Ovi parametri su potom uvršteni u jedinstvenu matematičku formulu, gde je svakom od njih dodeljena različita ponderska vrednost po važnosti. Primera radi, kriterijum dodate vrednosti po zaposlenom imao je najjači ponder.

Cilj ovakvog načina izračunavanja je da se pronađe set parametara za dobijanje objektivne i potpune, a ne samo delimične, slike poslovanja srednjih preduzeća u Srbiji.

99 najuspešnijih srednjih preduzeća u Srbiji 2021
PozicijaIme kompanijeUkupni prihodi 2020Indeks godišnjeg rasta prihodaNeto dobit 2020Dodata vrednost po zaposlenom
1GEN – I DOO BEOGRAD20,694,767,0000.883760,721,00015,180,250
2MILETIĆ PETROL DOO PARAĆIN11,520,379,0000.788395,652,0003,188,400
3SPEED DOO10,151,764,0000.8885101,974,0002,614,718
4DOO VIMEKSIM SRB9,898,310,0001.140861,976,0006,197,600
5PIA S DOO BEOGRAD8,700,650,0000.9233193,022,0001,221,658
6EVOLUCIJA 2004 DOO BEOGRAD8,229,156,0000.852213,289,000402,697
7TARKETT SEE DOO BAČKA PALANKA7,535,208,0000.9921357,709,0006,062,864
8RENAULT NISSAN SRBIJA DOO BEOGRAD7,909,833,0000.843727,626,000767,389
9KIM-TEC DOO BEOGRAD7,683,640,0001.1618148,636,0001,457,216
10RAS INŽENJERING NISKOGRADNJA DOO7,134,661,0001.2344146,558,0001,181,919
11DOO SMB-GRADNJA PO SUBOTICA6,710,787,0000.7796402,612,0005,297,526
12STARTING DOO BEOGRAD6,814,910,0001.9519227,246,000923,764
13BRITISH AMERICAN TOBACCO6,130,049,0000.8182419,610,0007,493,036
14DARKOM DOO RUMENKA6,055,871,0001.2143469,094,0003,046,065
15GAMA AGRAR DOO MARKOVAC6,321,635,0001.0886189,599,00021,066,556
16NOVO NORDISK PHARMA DOO BEOGRAD6,250,770,0001.0613176,193,0002,986,322
17TRADING TEAM DOO NOVI SAD6,249,584,0002.470883,976,0006,998,000
18AZVI, S.A. – OGRANAK5,024,871,0000.7404823,710,00043,353,158
19EURO MOTUS DOO BEOGRAD6,023,163,0000.5199209,159,00014,939,929
20TRANSPORTŠPED DOO BEOGRAD6,066,713,0001.145562,302,000494,460
21AIRPORT CITY DOO2,480,058,0001.048809,897,000809,897,000
22BELT DOO RATINA5,828,590,0000.941187,487,0002,373,253
23ART PETROL DOO5,829,351,0000.8381175,756,000770,860
24SINAGOGA DOO SOMBOR5,648,895,0001.1481245,637,0001,210,034
25ROMA COMPANY DOO ZEMUN5,390,445,0001.0951303,949,0001,876,228
26DM INVEST DOO SMEDEREVSKA PALANKA3,570,061,0001.5351,378,098,0009,066,434
27TRANSFERA d.o.o.5,405,588,0001.2696151,198,000687,264
28SOMBORELEKTRO DOO SOMBOR5,378,565,0001.0817152,763,0001,032,182
29FLASH SRB DOO APATIN4,352,993,0000.9758800,603,0003,574,121
30NETWORK FOR TRADING d.o.o.5,315,096,0001.559379,128,0006,086,769
31PETROL LPG d.o.o.5,200,657,0000.7378148,979,0002,613,667
32POLIMARK DOO BEOGRAD4,127,802,0001.0781795,998,0004,189,463
33AGROFINANS DOO BEOGRAD5,078,530,0001.8036141,937,000788,539
34MONDI ŠABAC DOO ŠABAC4,705,514,0000.9984383,601,0001,720,184
35BRIGATE DOO BEOGRAD4,707,767,0001.5573371,997,0001,722,208
36ZOP INŽENJERING DOO BEOGRAD5,017,094,0000.8204161,937,000652,972
37ITN GROUP DOO4,700,293,0001.4651365,438,0001,893,461
38KNAUF INSULATION DOO4,173,977,0000.981679,113,0004,716,063
39HRANA PRODUKT DOO SALAŠ NOĆAJSKI4,793,823,0001.1198261,835,0001,335,893
40VIRDŽINIJA DOO KRALJEVO4,872,824,0000.9237207,543,0001,715,231
41Corteva Agriscience SRB d.o.o.4,135,447,0001.1415626,476,00024,095,231
42ŠPAJZ DOO BEOGRAD5,071,957,0001.035144,965,000252,612
43PSG BANATSKI DVOR DOO NOVI SAD2,969,817,0001.34171,370,156,00024,911,927
44UTVA SILOSI AD KOVIN4,716,539,0001.0578234,362,0001,346,908
45WURTH DOO BEOGRAD4,648,171,0001.0887273,820,0001,150,504
46BANKOM DOO BEOGRAD4,823,306,0001.2393155,721,000790,462
47AIR PINK DOO BEOGRAD4,673,621,0001.1082231,224,0002,202,133
48SIROGOJNO CO DOO SIROGOJNO4,611,973,0001.2784272,599,0001,805,291
49INKOP DOO ĆUPRIJA3,369,688,0000.64911,080,773,00010,595,814
50DOO ENERGY NET KAĆ4,759,096,0001.001148,182,0001,176,048
51GALENS DOO NOVI SAD4,619,028,0001.247223,181,0002,166,806
52PRIMA NOVA DOO LESKOVAC4,761,994,0001.1534127,911,000185,110
53Obojeni Metali d.o.o. 2000 Bor4,817,770,0001.574957,655,0002,402,292
54OZZ AGRONOM DESPOTOVO-PIVNICE PIVNICE4,732,329,0001.130399,319,000902,900
55COMITA D.D. OGRANAK COMITA BEOGRAD4,556,688,0001.955181,642,00018,164,200
56JINSHAN CONSTRUCTION D.O.O. BOR4,579,782,0001.1892185,957,0003,206,155
57DOO DAK COMERC NOVI SAD4,578,781,0001.0371187,974,0001,434,916
58JP Putevi Beograda Beograd4,774,176,0000.7828<41,975,000/td>655,859
59G4S SECURE SOLUTIONS DOO BEOGRAD4,211,567,0001.149414,572,000120,726
60PINOLES DOO BEOGRAD4,760,079,0001.005933,788,000248,441
61ORION TELEKOM DOO BEOGRAD4,684,496,0001.089865,667,000472,424
62Pfizer SRB d.o.o.4,663,281,0000.933174,688,0001,204,645
63GAMA EXPO 2014 doo4,561,460,0001.041482,634,00020,658,500
64K M MONT DOO VRBAS3,891,853,0003.9379550,373,0003,355,933
65TRACE GROUP HOLD PLC OGRANAK BEOGRAD3,451,712,0001.0818750,210,00044,130,000
66BOBAR BEŠKA DOO NOVI SAD3,548,342,0001.3213720,321,00012,208,831
67NERETVA-KOMERC DOO BEOGRAD4,521,434,0000.880289,885,000331,679
68KOPAONIK AD BEOGRAD4,528,214,0001.119971,338,000389,825
69DRŽAVNA LUTRIJA SRBIJE DOO BEOGRAD4,427,859,0000.9519112,755,000531,863
70DEKA INŽENJERING DOO BEOGRAD3,962,851,0001.99367,151,0004,895,347
71SUPERIOR FOODS d.o.o. Sremska Mitrovica4,387,408,0001.344673,736,000376,204
72TIS DOO IVANJICA3,961,591,0000.9958347,967,0002,174,794
73ANOVA NNL D.O.O. Sremska Kamenica4,405,018,0000.559527,372,0003,041,333
74SHANDONG FOREIGN ECONOMIC & TECHNICAL COOPERATION3,645,174,0000.5466500,993,00010,659,426
75AGENT PLUS DOO BEOGRAD4,136,141,0001.2495187,823,0002,019,602
76INDUSTRIJA MESA NEDELJKOVIĆ DOO ŠAŠINCI4,119,310,0001.1093161,865,0004,374,730
77PRVA TELEVIZIJA DOO4,019,063,0000.7831227,417,000963,631
78RATEL2,179,859,0001.14161,424,073,00010,171,950
79AMICUS SRB d.o.o.4,184,664,0001.1728100,141,000741,785
80AD SENTA-PROMET4,177,201,0001.0495104,551,000160,109
81SMURFIT KAPPA DOO4,089,989,0000.9068153,861,000729,199
82JADRAN DOO BEOGRAD3,914,476,0001.8892270,121,000692,618
83STRAUSS ADRIATIC4,185,846,0000.951168,682,000312,191
84EVROPA LEK PHARMA DOO BEOGRAD3,910,661,0000.9443238,052,0003,839,548
85PLANINKA AD KURŠUMLIJA2,712,788,0001.241,030,740,0005,258,878
86NITES DOO BEOGRAD3,688,385,0001.5895375,712,0006,591,439
87Novi Pazar-put d.o.o. Novi Pazar3,229,388,0001.4835690,144,0001,756,092
88ALBO DOO ZEMUN3,604,990,0001.2137436,637,0002,746,145
89KITE DOO Novi Sad4,220,797,0001.072420,038,000294,676
90NEW YORKER DOO BEOGRAD3,504,034,0000.9542490,746,0001,932,071
91DPS KLAS GROUP DOO ŠABAC4,095,236,0001.05896,471,000430,674
92UŠĆE SHOPPING CENTER D.O.O.2,851,383,0000.9198913,125,0000
93KARTONVAL DOO BEOGRAD3,704,810,0000.9518339,170,0001,362,129
94INGRAP-OMNI DOO BEOGRAD3,575,384,0000.9466418,209,0002,060,143
95AD SREMPUT RUMA4,152,570,0000.751734,250,000129,735
96AUTO ČAČAK PROMET doo3,988,675,0000.9366119,989,000975,520
97RADUN AVIA DOO NOVI SAD3,954,298,0000.8877139,043,000727,974
98GANAR RETAIL4,111,201,0000.516934,904,000425,659
99AMETEK DOO SUBOTICA4,061,291,0001.01762,496,000148,095
* izvor: CompanyWall podaci za 2020. godinu, svi podaci su u dinarima
  • N. N.

    27.10.2021 #1 Author

    Odlicno

    Odgovori

  • Milovan94

    27.10.2021 #2 Author

    Svaka im čast

    Odgovori

  • Anna

    27.10.2021 #3 Author

    Svaka čast. Trebalo bi nam još ovakvih preduzeća

    Odgovori

  • Tatjana

    27.10.2021 #4 Author

    Super

    Odgovori

  • GocaBG

    27.10.2021 #5 Author

    Sjajno…

    Odgovori

  • Danijela

    27.10.2021 #6 Author

    Bravo za najuspesnije.

    Odgovori

  • irina

    29.10.2021 #7 Author

    Bravo

    Odgovori

  • Nikola

    31.10.2021 #8 Author

    Ratel? Državna lutrija?
    Da li je moguće da nikom nije zasmetalo da državna preduzeća koja imaju monopol ili ostvaruju prihode zbog nakaradnih taksi, na koje se svi realni privredni subjekti žale, budu na listi?! Ratel verovatno ostvaruje taj rezultat jer su ih svi izabrali kao agenciju od poverenja među desetinama takvih agencija i plaćaju im takse dobrovoljno. Da nije tužno, bilo bi smešno.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...