Od 2026. godine i nov način podnošenja poreske prijave

Akcize na duvanske proizvode uvećane sa 40 na 100 odsto

IzdvajamoPoreziPoslovanjeSrbijaZdravlje

7.7.2025 12:22 Autor: Ljiljana Begović 4

Akcize na duvanske proizvode uvećane sa 40 na 100 odsto Akcize na duvanske proizvode uvećane sa 40 na 100 odsto
Novi pravilnik o izmenama i dopunama pravila za obračun i plaćanje akciza uneo je niz značajnih promena koje će uticati kako na obveznike, tako... Akcize na duvanske proizvode uvećane sa 40 na 100 odsto

Novi pravilnik o izmenama i dopunama pravila za obračun i plaćanje akciza uneo je niz značajnih promena koje će uticati kako na obveznike, tako i na način evidentiranja, prijavljivanja i kontrole u ovom segmentu poreskog sistema.

Ministarstvo finansija je izvršilo detaljnu reviziju postojećih normi, u cilju preciznijeg i strožijeg oporezivanja, posebno kada su u pitanju duvanski i srodni proizvodi, ali i digitalizacija poreskih obrazaca.

Jedna od ključnih novina jeste izmena u obračunu akcize na biljne proizvode za pušenje, proizvode za zagrevanje i arome za nargilu. Umesto dosadašnjih 40 odsto minimalne akcize na 1.000 cigareta, sada se uvodi stopa od 100 odsto. Praktično, to znači da će ovi alternativni proizvodi po prvi put biti tretirani kao standardne cigarete u smislu akciznog opterećenja.

Ova promena ima za cilj da izjednači poreski tretman klasičnih i alternativnih duvanskih proizvoda, koji su u prethodnom periodu bili znatno povoljnije oporezovani. S obzirom na to da se sve više potrošača okreće alternativnim vrstama duvana, država ovom merom pokušava da spreči izbegavanje fiskalnih obaveza i očuva budžetske prihode.

Izmene u članu 14. takođe šire listu proizvoda na koje se primenjuju akcizne evidencije. Pored elektronskih cigareta sada se uključuju i nikotinske vrećice, biljni proizvodi za pušenje i zagrevanje, kao i arome za nargilu. Na listu su dodati i biogoriva i biotečnosti, ali i prirodni gas.

Termin „Registar proizvođača“ zamenjuje se širim pojmom – „odgovarajući registar“, što ukazuje na moguću integraciju više baza podataka koje bi pratile obveznike akciza po različitim osnovama.

Foto: Pixabay

Novi rokovi i vrste prijava

Pravilnik precizno definiše i nove rokove za obračun akciza. Obračun se sada vrši u dva mesečna dela – jedan do kraja meseca za period od 1. do 15. u mesecu, a drugi do 15. u narednom mesecu za preostali deo.

Istovremeno, uvode se i precizne oznake za različite vrste poreskih prijava u novom obrascu PP OA. Prijave se dele po vrsti – redovne, po isteku roka, po nalogu kontrole, ali i po produženom roku koji može biti odobren najviše do šest meseci.

Kompleksniji obrazac PP OA

Posebna pažnja posvećena je strukturi obrasca PP OA, koji se sada sastoji iz pet delova. Svaki deo ima jasno definisane stavke, uključujući podatke o obvezniku, računu, nazivu proizvoda, obračunskom periodu, iznosima akcize i kamate, kao i eventualnim korekcijama prijava.

Novitet su i detaljne oznake za osnov prijave, kao što su: proizvodnja akciznih proizvoda, njihova prodaja, uvoz, zaplena, sticanje kroz kontrolne postupke ili prodaja iz zaliha. U slučaju storno prijave sistem automatski upisuje nulu, čime se dodatno digitalizuje i precizira proces.

U deo obrasca koji se odnosi na obračun po članu 31а Zakona o akcizama, uvedene su dodatne pozicije za evidentiranje razlika i zateznih kamata, sa preciznim definisanjem datuma do kada se kamata obračunava, u zavisnosti od toga da li je uplata izvršena pre ili posle prijave.

Ovaj pravilnik stupio je na snagu 5. jula, a primenjivaće se na podnošenje poreske prijave počev od obračunskog perioda 1-15. januar 2026. godine.

  • Ivana

    7.7.2025 #1 Author

    Očekivano, ali opet šok za džep građana. Razumem potrebu usklađivanja sa EU standardima, ali postepeno povećanje bi bilo realnije.

    Odgovori

  • Meki Smederevo

    7.7.2025 #2 Author

    Cigarete u srbiji su prejeftine. Realna cena za paklu treba da bude izjednacena sa cenama druih proizvoda. REcimo posto nam je benzin i struja na nivou evropskih cena, onda i cene cigareta treba da budu na istom nivou. Trenune cene slobodno duplo ili tri puta na gore. Osim toga napravite od toga fond za poboljsanje uslova zdravstvene zastite u Srbiji.

    Odgovori

  • zoccha

    7.7.2025 #3 Author

    Slazem se, benzin u Hrvatskoj sam platio 1,46eur SRAMOTA DA SMO TOLIKO SKUPI! LOPOVSKA EKONOMIJA!. Tamo su pljuge 12-15 eur. Ima slisla u ovome. GEneralno pusac sam, ali ako je to tretman za ostavljanje duvana, ja sam ZA!

    Odgovori

  • Ivan

    7.7.2025 #4 Author

    Ekonomski tigar od koriscenog toalet papira. Citam ovde neke komentare, budalstine. Drzavi opao prihod smanjenjem pusaca. Sta ce biti kada vecina ostavi cigarete i slicne proizvode? Bice jeftinije pusiti travu kao devedesetih.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.