Ako preduzetnik ne prijavi odmor može mu biti oduzet PIB
18.6.2024 08:01 Autor: Ljiljana Begović 20
Kada je preduzetnik i jedini zaposleni, što je čest slučaj u velikom broju preduzeća u Srbiji, ako odluči da ide na odmor mora da pauzira celokupno poslovanje. Tada mora da prijavi privremeno zatvaranje radnje, odnosno prekid delatnosti u Agenciji za privredne registre, podnošenjem registracione prijave i uplatom propisane takse.
Poreski savetnici kažu da se ova obaveza mora izvrštiti pre odlaska na odmor, jer privremeni prekid delatnosti nije moguće sprovesti retroaktivno.
Takođe se na registrovanoj lokaciji za obavljanje delatnosti mora istaći obaveštenje o periodu prekida delatnosti.
“Kada je reč o maloprodajnom objektu, pored navedenog neophodno je na portalu ePorezi sprovesti, odnosno evidentirati, privremeni prekid rada maloprodajnog objekta. To znači da bi trebalo uneti datume za period kada objekat neće raditi. Ovo je posebno važno naglasiti jer se evidencijom privremenog prekida rada maloprodajnog objekta pravda period za koji nisu izdavani fiskalni računi u skladu sa Zakonom o fiskalizaciji”, ističe Aleksandar Trifunović, poreski konsultant i vlasnik računovodstvene agencije TYB Consulting.
Ukoliko Poreska uprava vidi da kasa nije aktivna, može da se dogodi da pošalje kontrolu koja će utvrditi da nema nikog u objektu, pa to sa sobom vuče neke druge kazne.
Takođe, ukoliko u vreme godišnjeg odmora – koji nije prijavljen – stigne neki akt ili rešenje od strane Poreske uprave koje neće biti primljeno jednom ili dva puta, PU na osnovu toga vrlo brzo može da pokrene postupak za oduzimanje PIB-a jer se to onda ‘vodi’ kao fiktivna adresa.
Sa druge strane, kako ističe naš sagovornik, ako preduzetnik radi sam i ako ide na godišnji odmor, a nije našao poslovođu koji će ga menjati, dužan je da prijavi Agenciji za privredne registre (APR) privremeni prekid delatnosti.
“On se opet evidentira u Poreskoj upravi, preko poreskog bilansa ili poreske prijave, pa se postavlja pitanje kada se evidentira privremeni prekid delatnosti da li treba da se evidentira i prekid u maloprodajnom objektu preko PGJO prijave. Moj savet za preduzetnike koji se nađu u takvoj situaciji je da prijave i prekid delatnosti u APR-u i na sajtu Poreske uprave”, navodi Trifunović.
Prema njegovim rečima, ranije, dok su stare fiskalne kase bile u opticaju, preduzetnici su Poresku upravu mejlom obaveštavali kada idu na godišnji odmor, i to je više bio deo utemeljene prakse, a ne zakonska obaveza. Sada je situacija drugačija jer je PU ovo propisala kao obavezu.
Podaci o datumu početka i završetka godišnjeg odmora prijavljuju se Poreskoj upravi najkasnije 24 sata pre nastanka promene. Kako se navodi u uputstvu PU, svi obveznici fiskalizacije prijavu PGJO podnose elektronski posredstvom portala ePorezi.
Pročitajte još:
Prijavljivanje datuma početka korišćenja godišnjeg odmora vrši se odabirom „Tekstualnog unosa“, nakon čega se u okviru sekcije „Podaci o podnosiocu“ u polju 1.1 – „Vrsta prijave“ bira opcija 3. – Promena podataka iz registra, koja se koristi za privremenu odjavu poslovnog prostora i poslovne prostorije ili izmenu prethodno prijavljenih podataka. Potom se pristupa određenom poslovnom prostoru odabirom oznake poslovnog prostora kod kojeg se vrši promena podataka u registru. U polje 2.12 – Datum početka privremenog prestanka – unosi se podatak o datumu početka godišnjeg odmora.
Kada je reč o prijavljivanju datuma završetka korišćenja godišnjeg odmora, odabirom „Tekstualnog unosa“, u okviru sekcije „Podaci o podnosiocu“ u polju 1.1 – „Vrsta prijave“ obveznici biraju opciju 3. – Promena podataka iz registra, koja se koristi za privremenu odjavu poslovnog prostora i poslovne prostorije ili izmenu prethodno prijavljenih podataka. Potom se pristupa određenom poslovnom prostoru odabirom oznake poslovnog prostora kod kojeg se vrši promena podataka u registru. U polje 2.13 – Datum završetka privremenog prestanka – unosi se podatak o datumu završetka godišnjeg odmora.
Inquiete
18.6.2024 #1 AuthorKorisno, ovo preduzentici treba da znaju.
Mira
18.6.2024 #2 AuthorJer moram da koristim odmor
Rass
21.6.2024 #3 AuthorMa nista ne odjavljuj, negk prijavi istakni renoviranje objekta koje traje 7 dana
SABRINA
18.6.2024 #4 AuthorOvo zaista nisam znala…ali sve mi ima smisla.
rodoljub
18.6.2024 #5 Authorizmisljate toplu vodu,odes na odmor i radis on line
Moje ime
18.6.2024 #6 AuthorIdiotizam! Ne smem da idem na godišnji jer tako ostajem i bez zdravsvenog, koje inače plaćam?!?
Ljiljana
18.6.2024 #7 AuthorZa 7-10 dana ce PU oduzeti PIB….a preknjizavanja rade po vise meseci !!!! Revnosni samo za kaznjavanje
Drazen
18.6.2024 #8 AuthorU teoriji mozda ima smisla, u praksi nikako.
A i sta ako preduzetnik ide na kolektivni zajedno sa svojim zaposlenima, zar i u tom slucaju prijavljivati APRu privremeni prekid obavljanja delatnosti? Sta ce onda zaposleni za osiguranje?
Mladen
19.6.2024 #9 AuthorKolega,mora samo taksa da se plati. Ostalo nije bitno tuš ko će privatnika da nosa dopise i ostalo po apru to njih ne interesuje. TAKSA JE BITNA,TAKSA
DUCA
18.6.2024 #10 AuthorKorisne informacije za preduzetnike.
Dušan
18.6.2024 #11 AuthorDa prijavi i plati taksu…
Pa da, sve je uvek smišljeno da ti uzme dodatni novac. Vrhunac svega je bio kada su u koroni zabranili preduzetnicima da rade zbog pandemije a uredno naplatili porez i doprinose (samo ne znam na šta kad su ti zabranili promet) i nakon toga doneli odluku da isplate nekakvu pomoć koju naravno nisu uplatili. Sve uz obrazloženje da država nema para.
LEBRON
18.6.2024 #12 AuthorSve je moguce
Slavko
19.6.2024 #13 AuthorAko plaćam porez poreska uprava je dužna da mi dostavi informacije .
To je grupa ljudi koja ništa ne proizvodi.
Ako da pogrešne savete i informacije oni moraju biti kažnjeni, iz socijalizma je ostalo da je palo sneba nema kribih.
STEPA
19.6.2024 #14 AuthorSamo nekih peripetija kod nas.
SENSEI
19.6.2024 #15 AuthorDakle samo treba da stavi firmu u mirovanje. Komplikovan je sistem
Marko
19.6.2024 #16 AuthorA šta ako preduzetnik tokom cele godine radi na daljinu kao digitalni nomad iz inostranstva? To kao zakon ne prepoznaje?
BIJUTI27
19.6.2024 #17 AuthorOdlazak na godišnji odmor nije prekid obavljanja delatnosti već pravo po Zakono radu i ne vidim razlog prijave u APR. Sasvim je u redu da se poreskoj upravi prijavi zbog fiskalne kase. Preduzetnik za te dane plaća porez, isplaćuje lični dohodak, a ako prijavu prekid delatnost Poreska bi trebala doneti rešenje da za taj period ne plaća porez. Zašto komplikovati? Ne piše po kom članu zakona se mora prijaviti godišnji odmor kao prekid obavljanja delatnosti u APR.
Boban
20.6.2024 #18 AuthorKazne ovde, kazne onde, parazitskih nameta koliko hoces, moras ovo moras ono. Pretnja ovde pretnja onde.
Prepisali su zakone teskih pokvarenih kapitalista sa Zapada koji jedu ljude i to na najmanju nepaznju ili gresku. To u socijalizmu nije bilo. Pamtim.
marko
22.6.2024 #19 AuthorKo bre mislite da ste vi da Vam mi javljamo kad idem na odmor, ocete i da Vam kazem kad spavam sa zenom mozda? Nevaspitana halapljiva institucija, em Vam dajemo pare em jos izvoljevate…
MAXMAD
23.6.2024 #20 AuthorSasvim konkretno