Biznis.rs saznaje: Poreska uprava stavila primedbu na prodaju Mostogradnje, ali – nije „prošla“ na sudu
IzdvajamoPoslovanjeSrbijaStečaj
3.12.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 1
Prošlog ponedeljka, 25. novembra, objavljen je oglas o prodaji nekada čuvene Mostogradnje kao pravnog lica iz stečaja, a Biznis.rs saznaje da je pre toga Poreska uprava, kao jedan od poverilaca, preko Državnog pravobranilaštva uložila primedbu na taj postupak.
Uz primedbu na prodaju, prema Obaveštenju o planu, načinu unovčenja, metodu prodaje i rokovima, Poreska uprava predložila je i da se imovina koja ima status kulturnog dobra izdvoji od ostale i proda u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara. Privredni sud u Beogradu odbio je, međutim, primedbu kao neosnovanu – a evo i koje je objašnjenje za takvu odluku.
Pošto je stečajni upravnik 8. novembra uputio Obaveštenje o planu, načinu i metodi prodaje Mostogradnje, Poreska uprava je nedelju dana kasnije -15. novembra – stavila primedbu na tu inicijativu.
Kako stoji u sudskoj dokumentaciji u koju je Biznis.rs imao uvid, u njoj se prvo navodi da kod popisa pokretne imovine nije naveden broj niti količina opreme koja se prodaje, niti stanje opreme. U oglasu, inače, stoji da se, pored nepokretnosti, prodaju „transportna sredstva, oprema za zemljane radove i izgradnju mostova, elektrooprema, kancelarijska oprema i drugo“.
Povodom te primedbe stečajni upravnik se izjasnio tako što je istakao da nije bilo moguće navesti pojedinačno sve predmete, jer se radi o više od 10.000 stavki, a ukazao je i da su poverioci, uključujući i „podnosioca primedbe“, bili upoznati sa tim, kao i sa napomenom procenitelja da bi pojedinačna prodaja trajala duže i značajno povećala troškove stečajnog postupka.
Kada je reč o metodi prodaje, stečajni upravnik je u izjašnjavanju skrenuo pažnju i na to da se većina poverilaca na sednici kojoj je prisustvovao i predstavnik Poreske uprave izjasnila za prodaju Mostogradnje AD u stečaju kao pravnog lica.
Privredni sud u Beogradu zato je zaključkom odbio primedbu Poreske uprave kao neosnovanu, a ista odluka odnosi se i na predlog o izdvajanju imovine sa statusom kulturnog dobra.
Naime, u oglasu o prodaji Mostogradnje AD stoji da na katastarskoj parceli u Vlajkovićevoj ulici, gde se nalazi upravna zgrada nekadašnjeg giganta, postoji upisana zabeležba da je deo tog objekta i „zaštićena okolina kulturnog dobra – moderna garaža u Beogradu“.
U primedbi na prodaju Poreska uprava predlaže izdvajanje imovine sa statusom kulturnog dobra i njenu prodaju u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, ali je sud stao na stanovište da je Zakon o stečaju lex specialis u odnosu na druge propise i da ima prioritet u primeni.
„Međutim, čak i pored toga, stečajni upravnik je obavestio sve institucije nadležne za zaštitu kulturnih dobara o mogućnosti da ostvare pravo preče kupovine u postupku prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, a čak i ukoliko se ne ostvari pravo preče kupovine kupac kapitala svakako ima obavezu da poštuje norme vezane za zaštitu kulturnih dobara, pa ne postoji opasnost da takva dobra budu ugrožena u stečajnom postupku“, zaključio je sud.
Jedan deo iz obrazloženja zaključka o odbacivanju primedbe Poreske uprave ukazuje da Mostogradnja ima još imovine, i to objekte koji se nalaze u katastarskoj opštini Bežanija. Iz zaključka suda, naime, proizilazi da se stečajni upravnik opredelio da ta imovinska celina ne uđe u aktuelnu prodaju Mostogradnje kao pravnog lica. Zato ni oni koji kupe prodajnu dokumentaciju po svemu sudeći neće saznati o kojoj se imovini radi.
Ono što se zna je da se, od nepokretne imovine Mostogradnje AD u stečaju, na prodaju u paketu sa pravnim licem nudi upravna zgrada u Vlajkovićevoj ulici, industrijski kompleks u Batajnici sa oko 12 hektara zemljišta, plac na Savskom nasipu, kao i plac i stambeno naselje u Ostružnici.
Portal Nova.rs ranije je pisao o tome da imovinu i mehanizaciju Mostogradnje AD u stečaju koristi kompanija u vlasništvu Milenijum Tima (Millennium Team) po imenu Mostogradnja Ing, koja je preuzela i nešto više od 200 zaposlenih u nekadašnjem gigantu.
Kada je reč o vlasništvu nad kompanijom u stečaju, najveći paket akcija pripada republičkom PIO fondu, kao i samoj državi – koji imaju 36,3 odsto, odnosno blizu 30 procenata kapitala, respektivno. Grad Beograd poseduje 8,5 odsto, a Republički zavod za zdravstveno osiguranje četiri odsto akcija.
Pročitajte još:
Podsetimo da je prvo javno nadmetanje za Mostogradnju AD zakazano za 25. decembar, po početnoj ceni od 1,1 milijardu dinara.
Potencijalni kupci mogu biti pravna i fizička lica koja do 18. decembra otkupe prodajnu dokumentaciju po ceni od 1,5 miliona dinara i uplate depozit u iznosu od 473,7 miliona dinara.
SENSEI
4.12.2024 #1 AuthorKad poreska uprava da primedbu, tu se onda sve stopira