Diratech razvio sistem za kontrolu kvaliteta baziran na veštačkoj inteligenciji
13.7.2025 13:36 Autor: Aleksandra Kekić 0



Prehrambeni sektor jedan je od najkritičnijih kada je reč o bezbednosti proizvoda – posebno kompleksnih i višeslojnih. Ovo je prepoznao startap DIRATECH – Digital Radiography Technologies d.o.o. koji posluje u okviru Naučno-tehnološkog parka Beograd, a okuplja stručnjake sa velikim iskustvom u razvoju medicinskih rentgenskih sistema i sarađuje sa industrijom.
U timu imaju ekspertizu iz oblasti veštačke inteligencije, automatizacije, rentgenske fizike i softverskog inženjeringa, ali i snažan preduzetnički pristup. Tako su osmislili sistem za detekciju anomalija i defekata koji kombinuje rentgensku tehnologiju nove generacije, takozvane spektralne detektore, sa veštačkom inteligencijom, kako bi detektovao strana tela i defekte u prehrambenim proizvodima.
“Za razliku od klasičnih sistema, koji često ne uspevaju da uoče niskokontrastne materijale, naše rešenje značajno unapređuje detekciju kontaminanata kao što su metal, staklo, kamen, keramika, teflon, ali i plastika, guma, kosti i hrskavica – materijala koji su često vizuelno i rentgenski ‘nevidljivi’ u složenim proizvodima”, pojašnjava u razgovoru za Biznis.rs izvršni direktor kompanije Nikola Golović.
Rešenje je namenjeno proizvođačima hrane, naročito onima sa kompleksnim ili višeslojnim proizvodima, gde su standardne metode kontrole često nedovoljno tačne. Cilj DIRATECH tima je da pomogne kompanijama da smanje rizik od povlačenja proizvoda, zaštite svoj brend i obezbede veću sigurnost potrošača.
“Pored prehrambene industrije, dobijamo sve više upita i iz drugih sektora koji prepoznaju potencijal našeg rešenja. Te mogućnosti aktivno razmatramo, ali ih postepeno uvodimo u skladu sa razvojnim i poslovnim prioritetima”, ističe naš sagovornik.
Prve prilike za svoje rešenje pronašli su u regionu, kroz direktne kontakte sa proizvođačima hrane. Paralelno, kroz učešće u međunarodnim programima i podršku mentora, otvaraju se vrata ka tržištima EU, naročito kroz OEM partnerstva sa proizvođačima industrijskih mašina.

“U Evropi interesovanje dolazi pretežno od većih kompanija sa iskustvom u rentgenskoj tehnologiji, koje prepoznaju inovativnost našeg pristupa. Ipak, izazov ostaje dug proces donošenja odluka i dodatna prilagođavanja koja zahtevaju ovakvi korisnici. Naš fokus su kompanije koje žele da unaprede kvalitet kontrole i pređu sa klasičnih rešenja na inteligentne, tačne i skalabilne inspekcijske sisteme”, kaže Golović.
DIRATECH trenutno širi tim i internacionalizuje poslovanje, naročito kroz angažovanje partnera iz Nemačke i drugih evropskih zemalja. U narednih 12 meseci planiraju da instaliraju najmanje pet sistema kod prvih kupaca, pokrenu sopstvenu cloud platformu za analizu podataka i učenje AI modela, razviju OEM partnerstva sa nekoliko proizvođača mašina i nastave širenje na međunarodna tržišta.
“Dugoročno želimo da se pozicioniramo kao tehnološki lider u oblasti pametne inspekcije hrane, uz razvoj rešenja koja kombinuju naprednu analitiku, podatke i savremene detekcione tehnologije”, napominje Nikola Golović.
Izabrani među 20 startapa iz cele Evrope
Evropski institut za inovacije i tehnologiju izabrao je DIRATECH među 20 startapa koji su konkurisali iz cele Evrope za učešće u EIT Manufacturing Venture Building 2025 programu. Kako navodi sagovornik našeg portala, ovo za ceo tim predstavlja veliko priznanje, ali i potvrdu da „deep-tech” rešenja iz regiona imaju ozbiljan međunarodni potencijal.
“Boravak u Minhenu u okviru UnternehmerTUM i EIT Manufacturing programa bilo je za nas izuzetno dragoceno iskustvo – pružilo nam je pristup najnaprednijem evropskom ekosistemu za industrijske startape, kao i mogućnost za širenje mreže i dodatnu podršku u daljem razvoju i internacionalizaciji”, rekao je Golović.
Pročitajte još:
Smatra da Srbija ima sjajne inženjere i naučnike, ali da još uvek nedostaje ciljana i sistemska podrška za hardverske i „deep-tech” startape, kao i pristup fondovima specijalizovanim za ovu vrstu inovacija.
“Šanse vidimo u umrežavanju sa evropskim partnerima, učešću u programima kao što su EIT, Horizon Europe, privatni fondovi za industrijske startape, kao i u boljoj povezanosti sa domaćom industrijom. Najveći izazov ostaje dug razvojni ciklus i potreba za strpljivim, ali strateškim investicijama”, navodi Nikola Golović.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.