Do 31. jula rok za predaju dokumentacije uz konsolidovani finansijski izveštaj
IzdvajamoPoreziPoslovanjeSrbija
18.7.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 1



Sva matična pravna lica koja imaju zakonsku obavezu da dostave konsolidovani godišnji finansijski izveštaj (KGFI) imaju rok za dostavljanje kompletne dokumentacije do 31. jula. Ovaj izveštaj obuhvata finansijske podatke grupe povezanih pravnih lica, a podnose ga subjekti koji u okviru svoje strukture imaju zavisna lica – bez obzira na to da li se radi o mikro ili velikim preduzećima.
KGFI se izrađuje na isti dan kao i redovni godišnji finansijski izveštaj i mora da sadrži niz obrazaca – od bilansa stanja, bilansa uspeha, do izveštaja o tokovima gotovine i promenama u kapitalu. Takođe, uz izveštaj se podnosi i revizorski izveštaj, odluka o njegovom usvajanju i godišnji izveštaj o poslovanju.
Svi dokumenti moraju biti potpisani kvalifikovanim elektronskim potpisom zakonskog zastupnika, a nepotpisani izveštaji ili oni koje su potpisala neovlašćena lica, poput knjigovođe ili punomoćnika, automatski se vraćaju podnosiocu.
Pravna lica čiji je KGFI već objavljen kao računski netačan ili nepotpun, kao i ona za koja je objavljeno da izveštaj ne može biti javno dostavljen zbog neplaćene naknade, imaju mogućnost da dostave novi izveštaj zajedno sa kompletnom dokumentacijom putem zahteva „KGFI i dokumentacija“. Ključno je da se i izveštaj i prateća dokumentacija dostave u istom aktu, jer razdvojeno slanje nakon isteka zakonskog roka nije dozvoljeno.
Ukoliko obveznik propusti rok do 31. jula ima mogućnost da do kraja 2025. godine dostavi KGFI uz plaćanje naknade za neblagovremeno dostavljanje u iznosu od 3.130 dinara. Međutim, nakon isteka 2025. godine gubi se svaka zakonska mogućnost za predaju izveštaja za 2024. godinu, a protiv obveznika se može pokrenuti postupak za privredni prestup.
Zakonom je predviđena novčana kazna za ovakvo kršenje obaveze, u iznosu od 100.000 do čak tri miliona dinara.

Agencija za privredne registre (APR) vodi računa i o kvalitetu dostavljenih zahteva. Ukoliko dostavljena dokumentacija uz KGFI ima manjkavosti, na internet stranici Agencije se objavljuje obaveštenje, a paralelno se šalje i e-mail obaveštenje na više relevantnih adresa: zakonskog zastupnika, lica koje je kreiralo korisnički nalog, kao i adresa pravnog lica i pružaoca računovodstvenih usluga. Obveznik je dužan da utvrđene nedostatke ispravi u roku od 30 dana, u suprotnom dokumentacija neće biti upisana u Registar niti će biti javno objavljena kao važeća.
Zakon o računovodstvu u članu 45 precizira i dodatnu dokumentaciju koja mora da prati KGFI. To uključuje: odluku nadležnog organa o usvajanju izveštaja (ili izjavu da odluka nije doneta), revizorski izveštaj sa kvalifikovanim elektronskim potpisom ključnog revizora, kao i godišnji izveštaj o poslovanju. U slučajevima kada zakonski zastupnik ima obavezu supotpisa, svi dokumenti moraju biti potpisani od strane oba lica, uz dodatnu verifikaciju.
U izuzetnim slučajevima, kada supotpisnik ne može da pribavi kvalifikovani elektronski potpis (na primer ako je stranac i fizički odsutan iz Srbije), APR može prihvatiti papirnu saglasnost supotpisnika uz obrazloženje okolnosti. Međutim, svi ostali dokumenti i dalje moraju biti adekvatno elektronski potpisani.
Obveznici mogu priložiti i dodatna dokumenta – na primer, dokaz o uplati naknade ukoliko nije evidentirana do trenutka predaje, ili izvod iz drugog registra ukoliko određeni podaci nisu ažurirani u evidenciji APR-a. Celokupna dokumentacija mora se dostaviti elektronski putem posebnog informacionog sistema APR-a (PIS FI), koristeći NexU-APR aplikaciju ili druge aplikacije koje omogućavaju elektronski potpis u klaudu.
Pročitajte još:
U slučaju da se dokumentacija dostavi u papirnom obliku APR neće prihvatiti takvu dokumentaciju, niti je obraditi, već će obveznika o tome zvanično obavestiti. Za obradu i objavljivanje dokumentacije uz KGFI neophodno je platiti propisanu naknadu.
Ako je dokumentacija ispravna APR je javno objavljuje na svojoj internet stranici i izdaje potvrdu o objavljivanju. Tek tada obveznici mogu zahtevati eventualne izmene već objavljenih izveštaja. Ukoliko, pak, dokumentacija nije ispravna ili nije plaćena naknada, obveznik može do kraja poslovne godine da podnese novi zahtev i ispravno dostavi sve potrebne materijale.
PAVLE-2005
18.7.2025 #1 AuthorNajavljeno je pa da prate rokove