Dobit proizvođača industrijskih gasova u 2021. godini veća za milijardu dinara
InfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija
10.3.2023 08:01 Autor: Milica Rilak 7
U Srbiji aktivno posluje samo 11 kompanija registrovanih za proizvodnju industrijskih gasova, među kojima se najčešće koriste acetilen, argon, uglјen-dioksid, kiseonik, azot i vodonik, kao i mešavine gasova.
Messer Tehnogas je, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, najveća kompanija među njima, sa ukupno 338 zaposlenih i 3,2 milijarde dinara dobiti na kraju 2021. godine, a o njihovoj dominaciji govori i podatak da je ukupna dobit svih ostalih kompanija nešto veća od 400 miliona dinara.
Kada je reč o dobiti ostvarenoj u ovoj delatnosti, treba napomenuti da se ona tokom 2019. i 2020. godine kretala oko 2,5 milijarde dinara, da bi u 2021. iznosila 3,6 milijarde dinara – što znači da je porasla čak za milijardu dinara. S obzirom na to da se industrijski gasovi najviše koriste u petrohemiji, metalskoj i prehrambenoj industriji, kao i u zdravstvu i trgovini, ne iznenađuje da je skok ostvaren u godini kada je privreda Srbije ostvarila rast od 7,5 odsto.
Messer Tehnogas je član još jednog „ekskluzivnog“ kluba u našoj ekonomiji – listiran je na Beogradskoj berzi, što znači da spada u jedan procenat od ukupno 137.154 kompanije u Srbiji čije poslovanje može da se prati preko domaćeg tržišta kapitala.
Ova kompanija isplatila je prošle godine dividendu u iznosu od 585 dinara bruto po akciji, odnosno nešto više od 515,5 miliona dinara u neto iznosu. Takođe, Messer Tehnogas je vlasnik najvećeg pogona za proizvodnju kiseonika na Zapadnom Balkanu, koji se nalazi u Smederevu. Tokom vrhunca pandemije pomagao je Kliničkom centru Srbije, Vojnomedicinskom centru Karaburma, Vojnoj bolnici u Nišu, kao i bolnici u Zemunu oko povećanja kapaciteta za potrošnju kiseonika.
Messer je u Srbiji prisutan još od 1997. godine, kada su za 72,5 miliona tadašnjih nemačkih maraka kupili Tehnogas. Ako premotamo brzo u neposrednu prošlost, tokom 2019. godine Messer Grupa, koja posluje u Evropi, Aziji i Americi, preuzela je deo poslova grupacije Linde AG u Severnoj i Južnoj Americi, a Linde takođe posluje i u Srbiji, gde im je sedište u Bečeju.
Linde Gas Srbija je, kako pokazuju podaci CompanyWall-a, drugo najprofitabilnije preduzeće iz ove delatnosti u 2021. godini, sa dobiti od blizu 240 miliona dinara. U vlasničkoj strukturi srpske kompanije dominira Linde GMBH sa 87,26 odsto, dok je drugi po veličini suvlasnik NIS, sa 12,44 odsto kapitala.
Kada je reč o broju zaposlenih, Messer Tehnogas i tu vodi za nekoliko koplja – ima 338 zaposlenih ili tri puta više od drugoplasiranog po tom kriterijumu, domaće kompanije KryoGas.
KryoGas je, sa svojih 97 zaposlenih, u 2021. godini ostvario dobit od 64,7 miliona dinara, no treba uzeti u obzir da ova kompanija, osim proizvodnjom i distribucijom tehničkih i specijalnih gasova, poseduje i gasne pumpe za CNG i TNG, odnosno autogas, te da deo prihoda ostvaruje i u toj delatnosti, kao i od usluga inženjeringa.
Ostale kompanije u delatnosti proizvodnje industrijskih gasova koje smo obuhvatili rang-listom na osnovu podataka bonitetne kuće CompanyWall pokušavaju da osvoje što veći deo tržišta u različitim segmentima.
Zrenjaninski Weldgas se, recimo, bavi direktnim uvozom i distribucijom opreme i repromaterijala za zavarivanje i rezanje metala, kao i punjenjem tehničkih gasova u boce.
Pročitajte još:
Sa druge strane, SOL Srbija je deo italijanske Sol Grupe koja je, kako ističu na svom portalu, aktivna u sektorima tehničkih i medicinskih gasova, kućne nege, biotehnologije i proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
Akcije Sol grupe kotiraju se na milanskoj berzi, a navode i da su italijanski lider u proizvodnji i plasmanu tehničkih, industrijskih, čistih, specijalnih i medicinskih gasova.
VANJA
12.3.2023 #1 AuthorOdlicno, vidi se napredak!
VANJA
12.3.2023 #2 AuthorBravo za sve nase firme koje napreduju!
MADMAX
12.3.2023 #3 AuthorShodno trenutim globalnim dešavanjima u svetu.
LUKA
12.3.2023 #4 AuthorBravo za sve vodeće kompanije!
VOJKAN
13.3.2023 #5 AuthorTreba pohvaliti svako kompaniju koja posluje sa ovakvim dobitom
BOJANA
13.3.2023 #6 AuthorSvaka čast na ovakvom poslovanju.
N.N.
16.3.2023 #7 AuthorSve pohvale za ovakvo poslovanje