Država se zadužuje još 60 milijardi dinara preko dinarske obveznice
BerzaInvesticijeIzdvajamoSrbija
10.2.2025 10:01 Autor: Milica Rilak 3
![Država se zadužuje još 60 milijardi dinara preko dinarske obveznice](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2024/03/brokers-discussing-trading-strategy-640x363.jpg)
![Država se zadužuje još 60 milijardi dinara preko dinarske obveznice](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2024/03/brokers-discussing-trading-strategy-750x425.jpg)
![Država se zadužuje još 60 milijardi dinara preko dinarske obveznice](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2024/03/brokers-discussing-trading-strategy-640x363.jpg)
Vlada Srbije odlučila je da poveća iznos emisije 10,5-godišnje dinarske obveznice na 180 milijardi dinara, odnosno da se na taj način zaduži za dodatnih 60 milijardi dinara.
Odluka o povećanju iznosa objavljena je u Službenom glasniku, a doneta je na sednici Vlade u četvrtak, 6. februara. Potpis na taj dokument stavio je premijer u ostavci Miloš Vučević.
Najdugoročnija dinarska obveznica već je testirana na tržištu – emitovana je 23. januara i tada je prikupljeno 111,34 milijarde, od ukupno 120 milijardi dinara kolika je bila prethodna vrednost emisije.
Tražnja je, naime, tada dostigla 154 milijarde dinara, dok je najniža ponuđena stopa prinosa iznosila 4,5 odsto, značajno niže od kuponske stope od 5,25 odsto koja je deo ove emisije, dok je najviša ponuđena stopa prinosa iznosila 5,95 odsto, pa prosečna stopa prihvaćenih ponuda na kraju iznosi 5,02 odsto.
Od ukupno 99 ponuda na stolu Uprava za javni dug prihvatila je 70, i to 26 iz bankarskog sektora, 30 od „ostalih pravnih lica“ i 13 kastodi klijenata, dok je prihvaćena i ponuda jednog fizičkog lica, stoji u izveštaju o aukciji.
Kada je reč o povećanju emisije, nijedan element osim iznosa nije izmenjen, o čemu svedoče i detalji iz tabele u Odluci o izmeni odluke o emisiji dugoročnih hartija od vrednosti:
Emitent | Republika Srbija |
Iznos emisije | 180.000.000.000 dinara |
Nominalna vrednost | 10.000 dinara |
Datum emitovanja | 23. januar 2025. godine |
Datum saldiranja | 27. januar 2025. godine, odnosno dva radna dana od datuma akcije za naredne aukcije |
Datum dospeća | 27. jul 2035. godine |
Kupon | 5,250% godišnje |
Podsetimo da je po okončanju aukcije od 23. januara profesor Nikola Stakić sa Poslovnog fakulteta Univerziteta Singidunum u reakciji na rezultate ocenio da je država svakako uspela da postigne ono što je želela – da prikupi premijske nivoe uz atraktivnu kuponsku stopu.
„Prosečan ponderisani prinos do dospeća niži je od kuponske stope, pa taj iznos od 5,02 odsto zapravo odgovara profilu rizika naše zemlje i njenom trenutnom kreditnom rejtingu, kao i premiji za dospeće hartije čija je ročnost deset i po godina“, rekao nam je Stakić, uz opasku da „blago iznenađuje da nije realizovana cela emisija“.
Na razlog, prema njegovom mišljenju, ukazuje upravo raspon prinosa koji su tražili investitori – od 4,5 odsto, pa do 5,95 odsto.
„Neki investitori su izgleda tražili više prinose, što se može tumačiti višim stopama inflacije, koja ne usporava tolikom brzinom kojom se očekivalo pre nekoliko meseci, a možda i time da se ove godine planira viši deficit, uz rast prosečne ponderisane kamatne stope koju plaćamo na naš javni dug“, ocenio je tada profesor Stakić.
![](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/07/man-checking-stock-market-data-tablet-970x550.jpg)
Interesantno je i da je na toj aukciji obveznice kupilo i jedno fizičko lice – a na naše pitanje koji faktori bi mogli da presude da li će ta osoba dobro zaraditi ili zažaliti što se upustila u ovu transakciju glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić odgovara da je – nevezano za to da li je u pitanju fizičko ili pravno lice – kod ovih obveznica najveći rizik deviznog kursa, koji se povećava sa većom ročnošću.
„Većina investitora polazi od pretpostavke da stabilan kurs iz prethodnih godina mora značiti istu takvu situaciju u budućnosti, ali to svakako ne mora biti slučaj. Naročito ako se uzme u obzir da domaći privredni model nije održiv na duge staze i da će se neke njegove komponente verovatno morati promeniti u bliskoj budućnosti. To bi moglo voditi slabljenju kursa dinara koje bi, pak, moglo dobrano smanjiti realni prinos (zaradu). Naravno, ukoliko kurs ostane stabilan i tokom ovog perioda, jasno je da će to biti istovremeno i realan, prilično dobar prinos„, rekao je Gujaničić za Biznis.rs.
Iako je doneta odluka o povećanju vrednosti emisije, Uprava za javni dug još nije objavila eventualne nove aukcije u kalendaru za prvi kvartal.
To znači da potencijalni kupci našeg javnog duga mogu 11. marta, za kada je zakazana druga aukcija ove emisije, da kupe obveznice u vrednosti od blizu 69 milijardi dinara.
Pročitajte još:
Planirani obim prodaje na martovskoj aukciji i dalje je 30 milijardi dinara, ali toliko je bilo planirano i 23. januara, pa su i ponuda i tražnja premašili plan.
Ministarstvo finansija tada je u saopštenju ocenilo da je bilo primetno učešće stranih investitora (više od 40 odsto) što, kako su istakli, pokazuje njihovu zainteresovanost za državne hartije od vrednosti i prisutnost na tržištu kapitala Republike Srbije, prvenstveno za dugu ročnost državnih hartija.
Žarko
10.2.2025 #1 AuthorMa bravo, pa nije vam državnu kasu mama kupila na rasprodaji kad onomad beše Crni petak
PAVLE-2005
10.2.2025 #2 AuthorMogu da rade sta i kako hoće
BIJUTI27
11.2.2025 #3 AuthorMa,divota