Nova uredba trebalo bi da omogući punije rafove

Državne apoteke od 1. januara 2026. neće morati da nabavljaju lekove preko centralizovanih javnih nabavki

IzdvajamoPoslovanjeSrbijaZdravlje

26.7.2025 12:44 Autor: Marija Jovanović 0

Državne apoteke od 1. januara 2026. neće morati da nabavljaju lekove preko centralizovanih javnih nabavki Državne apoteke od 1. januara 2026. neće morati da nabavljaju lekove preko centralizovanih javnih nabavki
Uredbom o dopuni Uredbe o planiranju i vrsti roba i usluga za koje se sprovode centralizovane javne nabavke koju je donela Vlada Srbije, apotekarske... Državne apoteke od 1. januara 2026. neće morati da nabavljaju lekove preko centralizovanih javnih nabavki

Uredbom o dopuni Uredbe o planiranju i vrsti roba i usluga za koje se sprovode centralizovane javne nabavke koju je donela Vlada Srbije, apotekarske ustanove u javnoj svojini od 1. januara sledeće godine neće morati da nabavljaju lekove preko centralizovanih javnih nabavki, već će to raditi samostalno.

Državne apoteke već neko vreme nestrpljivo očekuju ovu promenu regulative, pošto bi trebalo da im olakša poslovanje, omogući veću fleksibilnost i pomogne da budu konkurentne u odnosu na privatne apoteke – koje ni do sada nisu imale obavezu da učestvuju u centralizovanim javnim nabavkama.

Inače, poslovanje državnih apoteka počelo je da se urušava kada je privatnim apotekama omogućeno da izdaju lekove na recept, ocena je naših sagovornika iz farmaceutskog sektora. Takođe, u prilog im nije išlo ni to što nisu samostalno mogle da sprovode javnu nabavku lekova.

Poslednji primer za takvu situaciju je čuvena Apoteka Beograd, kao jedna od retkih farmaceutskih ustanova koja nije u privatnom vlasništvu, a čiji su problemi donekle rešeni u aprilu ove godine.

Kako je Biznis.rs već pisao, situacija u ovoj ustanovi postala je alarmantna od maja 2024. godine kada su počele da kasne plate zaposlenima, a zbog dugovanja prema dobavljačima nije bilo dovoljno medicinskih sredstava i lekova, pa je i snabdevanje bilo ugroženo. U međuvremenu je Apoteka Beograd morala da zatvori na desetine objekata i broj zaposlenih je smanjen – neki su otišli u penziju, a određeni broj radnika prešao je u privatni sektor.

Foto: Freepik

Ipak, kako je krajem aprila u razgovoru za naš portal potvrdio Nikola Prelević, v.d. direktora Apoteke Beograd, Grad Beograd uplatio je više od 1,7 milijardi dinara za spas ove ustanove.

“U cilju stabilizacije poslovanja Grad Beograd je kao osnivač Apoteke Beograd tokom 2024. godine izvršio uplate u ukupnom iznosu od 250 miliona dinara, kao i 135 miliona dinara u 2025. godini. Pored toga, obezbedio je sredstva u ukupnom iznosu od 1,34 milijarde dinara koja će u 36 rata biti prenete Apoteci ‘Beograd’ radi izmirenja rate duga po ugovorima sa dobavljačima”, rekao je tada Prelević.

Ostatak duga koji ova farmaceutska ustanova ima prema ostalim dobavljačima ostao je kao predmet međusobnih sporazuma o načinu otplate, dok će sredstva za otplatu Apoteka Beograd morati da obezbedi iz tekućeg poslovanja. Isti je slučaj i sa zaradama.

Ipak, prema rečima zaposlenih, ostalo je da se reši i pitanje centralizovanih nabavki lekova. Kako je ranije za Biznis.rs istakla predsednica sindikata “Opstanak” Jelena Šikuljak, od septembra se očekuje da Apoteka Beograd samostalno sprovodi javnu nabavku lekova, što će umnogome olakšati poslovanje ove farmaceutske ustanove i pomoći da bude konkurentna u odnosu na privatne apoteke koje nemaju ovu obavezu.

Ovu informaciju tada nam je potvrdio i Nikola Prelević, koji je rekao da je od strane Ministarstva zdravlja najavljeno da će centralizovane javne nabavke biti ukinute od septembra, „što znači da će apotekarske ustanove moći samostalno da vrše sprovođenje postupka javnih nabavki lekova“.

Ipak, pomenuta uredba, koju je Vlada Srbije usvojila 24. jula, primenjivaće se od 1. januara 2026. godine.

“Do dana početka primene ove uredbe apotekarske ustanove iz člana 1. ove uredbe snabdevaće se lekovima sa Liste A i Liste A1 po pojedinačnim ugovorima koje će zaključivati na osnovu okvirnih sporazuma koje je zaključio Republički fond za zdravstveno osiguranje po sprovedenom postupku centralizovane javne nabavke za te lekove”, navodi se u dokumentu.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.