Državnim SPV firmama za izgradnju stanova preciziran „rok trajanja“ od pet godina
6.8.2024 17:13 Autor: Milica Rilak 0
U Službenom glasniku od 2. avgusta objavljene su izmene i dopune odluka o osnivanju državnih SPV-ova, odnosno kompanija osnovanih „za specijalne namene“.
Radi se, naime, o 10 preduzeća osnovanih za izgradnju stanova za pripadnike sektora bezbednosti, a u svih 10 Odluka o osnivanju izmenjen je i dopunjen član 5. stav 3., koji je predviđao pod kojim uslovima ta kompanija prestaje sa radom.
Do sada je član 5. stav 3. kod svih 10 kompanija sa SPV u imenu – Avala, Dunav, Pčinja, Ibar, Sava, Tisa, Lepenica i tri preduzeća nazvana Nišava 1,2 i 3, -glasio isto: da nakon realizacije projekta, odnosno izdavanja upotrebne dozvole i upisa stambene zgrade i svih posebnih delova zgrade u evidenciju nepokretnosti, to privredno društvo prestaje sa radom u skladu sa Zakonom, a sva prava i obaveze prenose se na ministarstvo nadležno za poslove finansija.
Država je očigledno rešila da malo precizira taj deo Odluke o osnivanju, i da se pri tome ugleda na dokumentaciju koja je pratila osnivanje mlađe grupe SPV-ova, osnovanih u okviru projekta EXPO 2027. Tako su, primera radi, kompanije Galovica 1, 2 i 3 ili SPV Akvatik koje su već pri osnivanju imale ugrađen „rok trajanja“ od pet godina.
Sada je isto učinjeno sa kompanijama koje su zadužene za izgradnju stanova za pripadnike sektora bezbednosti a novi član 5. stav 3. svih 10 Odluka o osnivanju glasi: „U slučaju kada je privredno društvo investitor izgradnje stambene zgrade za kolektivno stanovanje, po izdavanju upotrebne dozvole i upisu stambene zgrade i svih posebnih delova zgrade u katastar nepokretnosti i pravima na njima, odnosno po isteku roka od pet godina propisanog podzakonskim aktom kojim se uređuje sadržina i način vršenja tehničkog pregleda objekta… a koji počinje da teče od izdavanja potvrde o završetku radova, izdate od strane investitora izvođaču radova, to privredno društvo prestaje sa radom, a sva prava i obaveze privrednog društva prenose se na Republičku direkciju za imovinu Republike Srbije“.
Pročitajte još:
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji ukupno 42 kompanije uz naziv nose oznaku SPV, a među njima je 17 u stopostotnom vlasništvu Republike Srbije, što znači da zapravo ima daleko više kompanija u privatnom vlasništvu koje koriste tu skraćenicu.
Još 43 preduzeća, inače, koriste „srpsku“ varijantu tog naziva u imenu – društvo za posebne namene ili DPN, što je inače pojam definisan Zakonom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.