Dva scenarija za okončanje „rata“ malih akcionara i većinskog vlasnika Messer Tehnogasa
BerzaInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija
2.11.2024 12:08 Autor: Milica Rilak 6
Nemački Messer SE je putem oktobarske poboljšane ponude za preuzimanje preuzeo samo 0,3 odsto od ukupno ciljanih 149.325 akcija Messer Tehnogasa, što je daleko lošiji rezultat nego u aprilu.
Cilj je, naime, bila konsolidacija vlasništva koja trenutno deluje poprilično daleko, jer preostale manjinske akcionare nije ubedila ni ponuđena cena od 31.250 dinara po akciji, koja je za 6.250 dinara veća od one iz aprilske ponude.
Mali akcionari su, dakle, dobili dve bitke za cenu svog kapitala, a o tome ko bi mogao da dobije rat razgovarali smo sa glavnim brokerom Momentum Securities Nenadom Gujaničićem.
On smatra da su mali akcionari Tehnogasa drugu, oktobarsku bitku dobili maltene kada je ponuda za preuzimanje objavljena.
„Ponuda na ceni od 31.250 dinara po akciji je bila obesmišljena još tokom njenog trajanja jer je na berzi stajala tražnja na 33.000 dinara. Bilo je sasvim logično da Messer SE neće uspeti da pređe prag od 90 odsto vlasništva i obezbedi prinudni otkup akcija“, objašnjava Gujaničić za Biznis.rs.
Problem je u tome što je sada lopta kod većinskog vlasnika, koji trenutno poseduje 85,9 odsto kapitala domaćeg proizvođača industrijskih gasova. Iako verovatno nije srećan što će i onim akcionarima koji su u aprilu prihvatili 25.000 dinara po akciji morati da plati razliku od 6.250 dinara, za koliko je poboljšana oktobarska ponuda, Messer SE nije ostao bez opcija i vezanih ruku.
„Rasplet ove akcionarske priče pre svega će zavisiti od žurbe Messera koju je pokazao u velikoj meri davanjem dve ponude u roku kraćem od šest meseci. Ako iza ove hitnosti stoji ozbiljnija namera da nešto radi sa lokalnom kompanijom, realno je da će na kraju Messer ipak pristati da se dogovori sa malim akcionarima i plati realniju cenu akcije“, ocenjuje Gujaničić.
Skreće, međutim, pažnju i na drugačiji scenario, u kome bi mali akcionari koji nisu prihvatili ponudu ni u aprilu ni u oktobru ostali kratkih rukava.
„Scenario u kojem bi Messer priču ostavio otvorenom i odustao od konsolidacije vlasništva bio bi veoma loš za manjinske akcionare. Možemo se složiti da je cena od 33.000 dinara (za koliko se prodavala na Berzi) u poslu preuzimanja niska, ali je itekako visoka za redovne Belex prilike gde investitora gotovo da nema i akcije su slabo vrednovane“, obrazlaže Gujaničić svoje viđenje situacije u kojoj su se našli suvlasnici Tehnogasa.
„Dakle, ključ konsolidacije je u rukama Messera i isključivo od volje ovog većinskog vlasnika zavisi da li će kompanija ostati na berzi“, zaključuje Gujaničić u izjavi za Biznis.rs.
Pročitajte još:
Podsetimo da je „najveći“ među malim akcionarima kiparski investicioni fond Sempiola sa 3,94 odsto kapitala, dok je na trećem mestu paket akcija na kastodi računu Unicredit banke, sa 2,28 odsto kapitala Tehnogasa.
Messer Tehnogas je, inače, 20. oktobra isplatio 600 dinara bruto po akciji na ime dividende za 2023. godinu, a akcionari su iz nekonsolidovane dobiti podelili ukupno 622 miliona dinara.
HANA
3.11.2024 #1 AuthorKakva borba akcuonara. Novac, vlasništvo…dobit.
Sve.
LJUBOMIR
3.11.2024 #2 AuthorVreme će pokazati…
LAV
3.11.2024 #3 AuthorPosao je ziva stvar, usponi i padovi su sastavni deo.
gagica
3.11.2024 #4 AuthorValjda ce se resiti
ELLA
4.11.2024 #5 AuthorTraje dok mali akcionari ne izgube
SENSEI
5.11.2024 #6 AuthorVeliki akcionari imaju i više udela i veću kontrolu nad manjim