podaci kontradiktorni

Efektiva: Bojkot trgovinskih lanaca imao određene efekte

Srbija

3.4.2025 11:48 Autor: Redakcija Biznis.rs 3

Efektiva: Bojkot trgovinskih lanaca imao određene efekte Efektiva: Bojkot trgovinskih lanaca imao određene efekte
Predsednik udruženja za zaštitu potrošača Efektiva Dejan Gavrilović izjavio je danas da je bojkot trgovinskih lanaca u Srbiji zbog visokih cena proizvoda, koji kroz... Efektiva: Bojkot trgovinskih lanaca imao određene efekte

Predsednik udruženja za zaštitu potrošača Efektiva Dejan Gavrilović izjavio je danas da je bojkot trgovinskih lanaca u Srbiji zbog visokih cena proizvoda, koji kroz različite modele traje više od dva meseca, imao određene efekte.

„To svakako nije onaj efekat koji svi priželjkujemo i očekujemo da, recimo, cene svega padnu za 30 ili 50 odsto, ali ono što se vidi je da su cene pojedine robe, odnosno dela asortimana i redovne cene snižene u odnosu na neki prethodni period“, kazao je Gavrilović za list Danas, a prenela je Beta.

Kao primer, naveo je čokoladu „milka“ od 300 grama, koja je, kako je podsetio, pre dva meseca koštala oko 900 ili 1.000 dinara, a sada joj je redovna cena oko 600 dinara.

„Ima još proizvoda čija je redovna cena pala, ali ima i onih čija je redovna cena porasla, poput kafe. Međutim, tu je krivac spoljni uticaj, zbog rasta cena kafe na globalnom tržištu“, pojasnio je Gavrilović.

Naglasio je da je sada primetan i mnogo veći deo asortimana koji je obuhvaćen akcijama i da su ono nešto veće nego što su bile ranije.

„Sada na akcijama mogu da se kupe proizvodi jeftinije nego pre. Na primer neki toalet papir koji je bio 500 dinara, a na akciji 250, sada može da se kupi za 230 dinara, ili supa koja je bila na akciji za 100 dinara, sada može da se kupi za 60“, naveo je on.

Što se tiče potrošača, Gavrilović smatra da je veliki deo njih trajno promenio navike.

„Našli su alternativu, kupuju na drugim mestima – na pijaci, kod drugih prodavaca, manjih trgovinskih lanaca, kod Rusa, kod manje poznatih, a jeftinijih trgovinskih lanaca, direktno kod dobavljača… na taj način štede svoj novac. To je možda i najveći benefit cele ove priče, što ljudi trajno menjaju svoj način razmišljanja i percepciju oko tih cena. To pronalaženje alternativa utiče na prihod trgovaca“, istakao je on.

Gavrilović smatra da nije bilo pada prometa, „ne bi DIS, Univereksport i Maxi otpuštali omladince, ne bi prekidali ugovore za održavanje objekata, ne bi smanjivali plate, ne bi ih zaposleni napuštali“.

„Sigurno je da pad prometa postoji i da se nešto dešava, možda ne brzinom kako bi svi očekivali, ali ovo i nije bitka koja može da se dobije u jednom danu, nego borba koja će trajati neko vreme i gde će oni postepeno smanjivati cene“, kazao je on.

Efektiva je građane prvi put pozvala na bojkot 31. januara i to pet najvećih trgovinskih lanaca u Srbiji – Delhaize (Maxi i Shop&Go), Merkator (Idea i Roda), DIS, Univerexport i Lidl.

Trenutno je, tokom celog aprila, na redu bojkot samo jednog lanca i to Maxija.

Iz Danasa podsećaju da je akcija bojkota u početku naišla na dobar odziv kod potrošača.

Prema podacima Poreske uprave Srbije, tokom 31. januara, broj izdatih fiskalnih računa bio je za oko četvrtinu manji u odnosu na dan pre, a ostvaren je i pad prometa od 32 odsto.

Nakon tog jednodnevnog bojkota, Efektiva je, zajedno sa udruženjima Prosperitet iz Novog Sada i Republičkom unijom potrošača iz Beograda, uputila novi poziv na bojkot istih trgovinskih lanaca, ali u trajanju od pet dana, odnosno u periodu od 10. do 14. februara.

Razlog za ovaj petodnevni bojkot bio je, kako su objasnili tada, izostanak reakcije trgovinskih lanaca na prethodni bojkot, a u nekim slučajevima čak i povećanje cena.

Za ovaj petodnevni bojkot nije bilo zvaničnih podataka o prometu, međutim, procene Efektive bile su da je prihod trgovinskih lanaca tokom ovog perioda bio manji za 25 do 30 odsto u odnosu na nedelju pre.

Ipak, iz Efektive su objavili da su posle dužeg potraživanja dobili podatke od Poreske uprave, ali su ih ocenili kao „čudne“, jer kada se uporede prihodi i broj izdatih računa, u nedelji bojkota, sa istih pet radnih dana u nedelji pre bojkota, ispada da bojkota nije ni bilo.

„Dostavljeni podaci Poreske uprave kažu da je pad prihoda iznosio samo četiri odsto, a da je za isti procenat pao i broj izdatih računa. Ono što je zanimljivo, na dan bojkota upozorenja 31. januara, isti ovi trgovci, imali su ukupan promet od 911 miliona dinara, dok je u ovoj nedelji bojkota, prosečan dnevni prihod bio 1,25 milijarde dinara. U nedelji pre, prosečan dnevni prihod je bio 1,30 milijardi dinara“, naveli su iz Efektive.

„Što se nas tiče, apsolutno ne verujemo u dostavljene podatke i više ih nećemo ni tražiti“, poručili su iz tog udruženja potrošača.

  • Inquiete

    3.4.2025 #1 Author

    Bojkot Maksija zauvek!

    Odgovori

  • SABRINA

    3.4.2025 #2 Author

    Sigurno da je,do sada bojkot imao i imaće određene efekte.Napokon da se stane na put nerealni cenama.

    Odgovori

  • darmar

    3.4.2025 #3 Author

    Ne verujem da jeste. Oni jedan dan smanje zato dan ore toga svi navale kao da ce nestasice biti…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.