Grad uplatio više od 1,7 milijardi dinara za spas Apoteke Beograd: Zaostale zarade iz tekućih prihoda
InvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbijaZdravlje
30.4.2025 10:06 Autor: Marija Jovanović 21



“U cilju stabilizacije poslovanja Grad Beograd je kao osnivač Apoteke Beograd tokom 2024. godine izvršio uplate u ukupnom iznosu od 250 miliona dinara, kao i 135 miliona dinara u 2025. godini. Pored toga, obezbedio je sredstva u ukupnom iznosu od 1,34 milijarde dinara koja će u 36 rata biti prenete Apoteci ‘Beograd’ radi izmirenja rate duga po ugovorima sa dobavljačima”, kaže u razgovoru za Biznis.rs Nikola Prelević, v.d. direktora Apotekarske ustanove Apoteka Beograd.
Ostatak duga koji ova farmaceutska ustanova ima prema ostalim dobavljačima biće predmet međusobnih sporazuma o načinu otplate, a sredstva za otplatu će Apoteka Beograd morati da obezbedi iz tekućeg poslovanja.
Kako je potvrdio Prelević, isti je slučaj i sa zaradama zaposlenih koje moraju da se obezbede iz tekućih prihoda.
“Sindikati su se obratili nadležnim ministarstvima kako bi se obezbedila sredstva za isplatu zaostalih zarada iz republičkog budžeta”, dodaje naš sagovornik.
Kako je u nedavnom razgovoru za Biznis.rs istakla predsednica sindikata “Opstanak” Jelena Šikuljak, od septembra se očekuje da Apoteka Beograd samostalno sprovodi javnu nabavku lekova, što će umnogome olakšati poslovanje ove farmaceutske ustanove i pomoći da bude konkurentna u odnosu na privatne apoteke koje nemaju ovu obavezu. Ovu informaciju potvrdio nam je i Nikola Prelević.
“Najavljeno je od strane Ministarstva zdravlja da će centralizovane javne nabavke biti ukinute od septembra, što znači da će apotekarske ustanove moći samostalno da vrše sprovođenje postupka javnih nabavki lekova. To će omogućiti veću brzinu i fleksibilnost u nabavci lekova, samim tim olakšati poslovanje”, istakao je v.d. direktora Apoteke Beograd.

Kada je reč o trenutnoj situaciji i snabdevanju lekovima, koje je u prethodnim mesecima bilo otežano zbog dugova koje je ova ustanova imala prema dobavljačima, Prelević napominje da se snabdevanje stabilizuje, da su u apoteke počeli da stižu lekovi i ostali proizvodi i da se u narednim danima očekuje da raspolažu punim asortimanom.
Što se tiče broja radnika i apoteka ove farmaceutske ustanove, naš sagovornik kaže da Apoteka Beograd ima 578 zaposlenih i da 76 objekata pokriva teritoriju svih 17 opština u Gradu Beogradu.
Podsetimo, problemi u poslovanju jedne od retkih farmaceutskih ustanova koja nije u privatnom vlasništvu postoje već dugi niz godina. Situacija je postala alarmantna od maja 2024. godine kada su počele da kasne plate zaposlenima, a zbog dugovanja prema dobavljačima nije bilo dovoljno medicinskih sredstava i lekova, pa je i snabdevanje bilo ugroženo.
U međuvremenu je apotekarska ustanova morala da zatvara na desetine apoteka i broj zaposlenih je smanjen – neki su otišli u penziju, a određeni broj radnika prešao je u privatni sektor.
Pročitajte još:
Iako se u javnosti spekulisalo o različitim rešenjima – od privatizacije do najava da će Grad Beograd kao osnivač ove ustanove prezeti dugove Apoteke Beograd, na konkretne korake zaposleni su čekali skoro deset meseci.
Na sednici Gradskog veća Beograda početkom marta doneta je odluka da Sekretarijat za zdravstvo preuzme isplatu reprograma duga Apoteke Beograd od 1,37 milijardi dinara, čime je učinjen prvi korak ka normalizaciji poslovanja ove farmaceutske ustanove.
ZELJKA
30.4.2025 #1 AuthorSuper je sto se ulaze. Svakako ce znaciti za dalji rad
SABRINA
30.4.2025 #2 AuthorStvarno bi bilo šteta da propadne ovakva ustanova.
Milos
5.5.2025 #3 AuthorOni su propali kako ne shvatate, sada mi svi dajemo novac da bi oni koji nisu umeli da rade probali opet, ali samo ce opet propasti, jer koncwpt je prevazidjen odlukama zakonodavca, cak je i Sauron farmaceute nazvao prodavacice u apotekama. Apoteke ne zive od leka jer je marza ogranicena na 12% sa cim ne moze jedna mala apoteka da pokrije ni platu samo jednog farmaceuta.
Inquiete
30.4.2025 #4 AuthorKonačno da im malo pomognu!
Jj992
30.4.2025 #5 AuthorTreba zadrzati nasu apoteku, dobro je
Aleksa
30.4.2025 #6 AuthorU Valjevu apotekarska ustanova je više od 4 godine bez opravdanosti postojanja. Ne radi, a direktorka i zaposleni ukupno troje su na platnom spisku a ne obezbedjuju ni 1 dinar prihoda!. Plate su redovne a nemaju funkciju .Rukovodstvo to i ne rešava a grad kao da nema stručno lice koje bi to rešavalo. Tu je likvidacija apoteke neminovnost jer 5 lanaca apoteka sa preko 20 prodajnih objekata redovno snabdeva gradjane. Dve apoteke su stalno u dezurstvu a ovi drzavni ili opštinski opušteno.
SHALIMAR
30.4.2025 #7 AuthorOvo je trebalo da se resi pre par godina,a ne da dodje apoteka na dobos bukvalno…
Beogradjanka
30.4.2025 #8 AuthorNajbolje apoteke, najbolji kadar.Konačno nešto pametno da urade
WanderingSpirit
30.4.2025 #9 AuthorBas lepo sto ulazu.
Vanja
30.4.2025 #10 AuthorDobra pomoc, treba vise ulagati u apoteke!
LEBRON
1.5.2025 #11 AuthorSta reci bravo za ovaj potez!
Jelena
1.5.2025 #12 AuthorVažno je da Apoteka Beograd opstane, građanima su potrebne dostupne i pouzdane državne apoteke. Podrška je stigla u poslednji čas.
Mirjana
2.5.2025 #13 AuthorTo je samo produžavanje agonije
VALE
2.5.2025 #14 AuthorOva apoteka ima srece, da je tako odluceno
Lili
3.5.2025 #15 AuthorHvala gradu što spašava našu jedinu državnu apoteku. Nije mi teško.da prošetam, jer radije kupim tu nego u nekim stranim.apotekama.
PIKSI
4.5.2025 #16 Authortako je treba sacuvati nesto nase
Aki
3.5.2025 #17 AuthorBravo za rukovodstvo Grada Beograda i gradonačelnika Šapića! I drugi gradovi da se ovako organizuju i spasu državne apoteke!
BIJUTI27
4.5.2025 #18 AuthorOni krali mi ćemo da spašavamo?!
A ko će da odgovara?
SUNCICA
4.5.2025 #19 AuthorApoteku Beograd treba odrzati po svaku cenu!
Faith
4.5.2025 #20 AuthorOva apoteka je nesto sto je zaista vredno odrzati
BIJUTI27
8.5.2025 #21 AuthorA ,sa druge strane favorizuju se lanci apoteka koji peru pare u Srbiji i uništavaju domaće apotekarstvo!!!