Iza kreditnog zaduživanja uvek treba da stoji realna osnova
BerzaIntervjuInvesticijePoslovanjeSrbija
7.7.2024 14:04 Autor: Milica Rilak 9
Miroslav Marinković je makroekonomista i ekspert u oblasti bankarstva i finansija. Proveo je 14 godina u bankarskom sektoru nakon čega se, pre tri godine, pridružio jednoj od vodećih IT kompanija u regionu Comtrade System Integration, sa zajedničkim ciljem da se razvoj softverskih rešenja za bankarski sektor proširi na region. U svojoj karijeri je realizovao veliki broj projekata za unapređenje bankarskog poslovanja.
Ubrzo nakon fakulteta pridružio se timu koji izrađuje mesečni bilten Makroekonomske analize i trendovi, čuvenom MAT-u, i kroz saradnju sa eminentnim ekonomistima objavljuje radove na polju finansijskih tržišta i makroekonomije. Vlasnik je i firme za poslovni konsalting Econoversum, u okviru koje je fokusiran i na edukativne materijale iz oblasti makroekonomije.
Miroslava Marinkovića smo pitali kakva su njegova predviđanja kada je reč o ekonomskoj situaciji u Srbiji do kraja ove godine.
Šta očekujete do kraja 2024. godine u ekonomskom smislu?
– Prva polovina godine donela je dosta optimizma i značajan rast BDP-a. Na talasu stabilizacije inflatornih očekivanja, korekcije referentnih stopa i posledično korekcije kamatnih stopa komercijalnih banaka, ali i državnih investicija u infrastrukturne projekte, očekujem da stvari do kraja godine nastave isti trend.
Ono što može uticati na eventualno usporavanje su neizvesnost na tržištu EU i globalnom tržitštu – pored aktuelnih kriza koje utiču na cenu energenata i značajno utiču na efekte poljoprivredne delatnosti, imamo i značajnu ekonomsku neizvesnost u Nemačkoj, neizvesnost u pogledu izbornih rezultata u Francuskoj i
finalno SAD.
Da li biste uzeli kredit u ovom trenutku? Ako biste morali da se opredelite za zajam, koji bi dolazio u obzir i pod kojim uslovima?
– Kreditno zaduživanje uvek treba da prati realna osnova. Drugim rečima – stambeni kredit, namenski kredit ili investicija u smanjenje troškova proizvodnje uvek imaju svoju osnovu i logiku, bez obzira na stopu i ekonomske uslove. Gotovinski kredit, iako je često izuzetno neophodan, nikada nije povoljan. Ipak, sa željom da ne izostane odgovor – za kredite do 24 meseca, treba se fokusirati na fiksnu stopu, a za kredite preko 24 meseca na varijabilnu kamatnu stopu. Osim za stambene kredite, uvek sam pobornik dinarskih zajmova.
Gde biste najpre investirali danas – u akcije na berzi, zlato, nekretnine…?
– Odluka uvek zavisi od dva faktora – rizika koji želite da preuzmete i roka na koji želite povraćaj investicije. U mom slučaju – nekretnina, ali poslovna nekretnina, je nešto u šta bih danas investirao. Za privrednike, ulaganje u proces koji će omogućiti smanjenje cene koštanja po jedinici proizvoda je sada ključno jer će to doneti konkurentsku prednost.
Kako će se kretati tržište rada u narednom periodu?
– Usko povezano sa prvim pitanjem i odgovorom. Ključno će biti sagledati situaciju na početku septembra i verujem da će pokazatelji iz tog meseca značajno obojiti naredne kvartale.
Šta očekujete od daljeg razvoja veštačke inteligencije?
– Činilo se da je razvoj nezaustavljiv, ali će biti zanimljivo videti kako će kreatori velikih LLM (Large Language Modela) i generalno AI industrija reagovati na novi regulatorni okvir. AI bez primene u praksi neće značiti puno. Prednosti AI su značajne, ali kao i sve inovacije od nastanka sveta do danas, donosi i „onu drugu stranu“ i verujem da je upravo ova godina „prelomna“ za dalji razvoj i upotrebu AI.
gagica
7.7.2024 #1 AuthorRealna predvidjanja
VALERIJA
7.7.2024 #2 AuthorDobar je tekst, ima dosta korisnih informacija.
BLIZANAC
7.7.2024 #3 AuthorNe treba se zaduživati
ZVEZDA
7.7.2024 #4 AuthorSlazem se
LAV
7.7.2024 #5 AuthorUkoliko je moguce, banke i zaduzivanja zaobilaziti u sirokom luku.
JEKSICA25
7.7.2024 #6 AuthorZanimljivo
SUNCICA
7.7.2024 #7 AuthorSuper saveti a i pitanje da li ulaziti u kredite
DOBRILA
8.7.2024 #8 AuthorNajbolje da se i ne zaduzuje,koliko je to danas moguce..
floyd
14.11.2024 #9 AuthorDinar po komentaru