Projekat vredan 105 miliona evra

Izgradnja solarno-termalne elektrane u Novom Sadu do kraja 2028. godine uz podršku EBRD i EU

InfrastrukturaInvesticijeSrbija

25.1.2025 14:25 Autor: Milica Rilak 7

Izgradnja solarno-termalne elektrane u Novom Sadu do kraja 2028. godine uz podršku EBRD i EU Izgradnja solarno-termalne elektrane u Novom Sadu do kraja 2028. godine uz podršku EBRD i EU
Vlada Srbije uputila je Skupštini predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji je... Izgradnja solarno-termalne elektrane u Novom Sadu do kraja 2028. godine uz podršku EBRD i EU

Vlada Srbije uputila je Skupštini predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji je potpisan 27. decembra u Beogradu.

Ugovor predviđa pozajmicu od 105 miliona evra od EBRD, uz mogućnost da Srbija povuče i manje novca ukoliko bude odobren investicioni grant koji obezbeđuje EU iz Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) u iznosu do 20 odsto ukupnih troškova projekta izgradnje solarno-termalne elektrane u Novom Sadu.

Radi se o projektu izgradnje solarno-termalne elektrane o kojoj je Biznis.rs prvi detaljnije pisao na osnovu dokumentacije EBRD – sa solarnim kolektorskim poljima, sezonskim skladištem toplote, toplotnom pumpom i e-kotlom.

U Ugovoru o zajmu sa EBRD, koji je deo predloga zakona, stoji da se očekuje se da će projekat izgradnje solarno-termalne elektrane biti završen do 31. decembra 2028. godine.

„Ovaj Projekat podrazumeva izgradnju i integraciju u postojeći sistem daljinskog grejanja solarno-termalnog postrojenja sa dva sezonska skladišta toplote ukupne zapremine 870.000 m³, polja solarnih kolektora površine oko 37.000 m² (31 MW), toplotne pumpe kapaciteta 17 MW i dva e-bojlera ukupnog kapaciteta 60 MW“, ističe se u opisu projekta, koji je deo Ugovora o zajmu.

Ovo „Solarno-termalno postrojenje sa velikim akumulatorom toplote“ (PTES) koristi obnovljivu solarnu energiju (solarno kolektorsko polje), energiju reke Dunav (toplotna pumpa) i viškove električne energije iz elektroenergetskog sistema (električni bojler) i distribuira je u sistem daljinskog grejanja, piše u dokumentaciji.

„Korišćenjem postojeće vrelovodne infrastrukture sistema daljinskog grejanja, koja se nalazi u neposrednoj blizini planiranog postrojenja (u pitanju je TE-TO Novi Sad), iz solarno-termalnog postrojenja u sistem daljinskog grejanja biće plasirano oko 243 GWh toplotne energije i smanjiće se emisija CO₂ za 17.350 tona godišnje„, ističe se u dokumentaciji.

Napominje se i da će, realizacijom projekta izgradnje solarno-termalne elektrane, TE-TO Novi Sad kao deo Elektroprivrede Srbije dobiti još značajniju ulogu u toplifikacionom sistemu Novog Sada.

Izvor: Predlog zakona, zajam EBRD za solarno-termalnu elektranu

Kada je reč o finansijskom delu Ugovora o zajmu, on predviđa da EBRD Srbiji pozajmi do 105 miliona evra u dve tranše – od 85 miliona i od 20 miliona evra, uz napomenu da banka nije u obavezi da izvrši isplatu druge tranše osim ako Srbija to zvanično ne zatraži ili ako ne bude odobren investicioni grant EU preko WBIF.

Ukoliko poslanici izglasaju ovaj predlog zakona, kredit će se isplaćivati u 22 jednake polugodišnje rate u aprilu i oktobru, počev od 15. aprila 2029. godine, pa sve do oktobra 2039.

Ugovor inače definiše da će projekat izgradnje solarno-termalne elektrane sprovesti JKP Novosadska Toplana, koja je i „projektni subjekat“ u ovim dokumentima, i to uz pomoć „zajmoprimca“ Republike Srbije, koji postupa preko Ministarstva rudarstva i energetike.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.