Izgradnja sopstvenog biznisa na drugom mestu kao idealna karijera u Srbiji
Bolji posaoIzdvajamoPoslovanjeSrbija
23.2.2023 11:01 Autor: Marko Andrejić 5
Građani Srbije manje su fokusirani na svoj posao u odnosu na ispitanike iz 180 zemalja širom sveta. Samo 23 odsto anketiranih u našoj zemlji izjavilo je da im je posao na prvom mestu, dok je globalni prosek 42 procenta, pokazalo je istraživanje „Budućnost zapošljavanja u Srbiji – šta poslodavci treba da znaju”.
Ova velika svetska analiza sprovedena je među čak 90.000 ljudi u saradnji Boston Consulting Group (BCG), globalnog udruženja portala za zapošljavanje The Network i sajta Infostud.
Kada je reč o motivima za promenu radnog mesta, 71 odsto ispitanika smatra da je veća plata presudna, dok 42 odsto navodi bolje uslove za razvoj karijere, dok je 35 procenta reklo da bi poslodavca promenilo kada bi posao bio sadržajno zanimljiviji. Ako se kao parametar uzme pronalaženje posla, čak 66 odsto anketiranih najviše veruje preporukama prijatelja, a 60 odsto želi da vidi svoje buduće radno mesto pre nego što se pridruži kompaniji.
Prema istraživanju, ulazak u uspešnu kompaniju i napredovanje na rukovodeću poziciju je manje važno građanima Srbije (28 odsto) u odnosu na kandidate širom sveta (41 odsto).
U anketi je 69 odsto ispitanika istaklo da pre svega želi stabilan posao sa dobrim balansom između rada i privatnog života, što je dominantan trend zastupljen svuda, bez obzira na starosnu grupu zaposlenih. Napredovanje u karijeri u dobroj kompaniji je na drugom mestu, a rad na uzbudljivim proizvodima, temama i tehnologijama je na trećem.
Ipak, finansijska kompenzacija ostaje odlučujući faktor u prihvatanju ili odbijanju poslovnih ponuda. Kako globalno tržište rada pokazuje, uprkos trenutnom usporavanju ekonomije i recesije u svetu, nezaposlenost je na niskom nivou, a poslodavci žele da pridobiju vrhunske talente, posebno u sektorima sa velikom potražnjom.
Nedostatak kvalifikovanih radnika sve više postaje prepreka poslovanju i rastu kompanija. Problem leži u načinu na koji se poslodavci i kandidati za posao povezuju, komuniciraju, postavljaju očekivanja i donose odluke u procesu zapošljavanja. Poslodavci često nisu svesni koje politike i aktivnosti će privući nove zaposlene, a koje će ih odbiti, niti su uvek sigurni kako da pronađu i regrutuju nove talente.
Više od polovine radnika u Srbiji preferira rad iz kancelarije
Zanimljivo je da čak 64 odsto ispitanika iz Srbije ocenjuje pozitivno svoju pregovaračku moć na tržištu rada, 22 odsto neutralno, a samo 15 odsto negativno, što govori da su kandidati itekako svesni kako nedostatak adekvatnih kadrova utiče na njihovu poziciju na tržištu.
„Samo 23 odsto ispitanika aktivno traži posao (što je dosta manje od svetskog proseka) i to rade najviše iz razloga što žele neku zanimljiviju ili seniorniju poziciju, kao i zbog želje za većom zaradom. Ovde kompanije treba da prepoznaju priliku da, osim adekvatnom politikom zarada, mogu u velikoj meri da utiču na zadržavanje zaposlenih i time što će brinuti o njihovom karijernom razvoju koji treba da bude u skladu sa njihovim preferencijama“, objašnjava u razgovoru za Biznis.rs direktorka Infostuda Sonja Ćetković.
Više od 50 odsto ispitanika ne traži aktivno posao, ali je otvoreno da razmotri dobru ponudu ako se pojavi. Ponude koje bi najlakše pobudile njihovo interesovanje su one koje podrazumevaju veće plate, karijerno napredovanje ili interesantnije/izazovnije pozicije.
Dok 14 odsto ispitanika ne traži novi posao već nove prilike kod postojećeg poslodavca, osam procenata ne traži novi posao uopšte i ne bi prihvatilo ni bolju bonudu, dok pet odsto planira da napusti trenutnog poslodavca.
„Zanimljivo je da izgradnja sopstvenog biznisa zauzima drugo mesto na pitanju o idealnoj karijeri za Srbiju, dok je tek na četvrtom mestu za svetske talente. Na prvom mestu, kako globalno, tako i lokalno, jeste stabilno radno mesto koje omogućava dobar balans između posla i privatnog života, tako da zaposleni imaju vremena za porodicu, prijatelje, hobije“, navodi naša sagovornica.
Vodeća tri razloga zašto bi ispitanici iz Srbije odbili ponudu poslodavca su: finansijska nadoknada (22 odsto), nedostatak balansa poslovnog i privatnog života (20 odsto) i uvažavanje rada i truda zaposlenog (17 odsto)
„Kada je reč o načinima rada, 39 odsto ispitanika iz Srbije preferira hibridni model rada – rad iz prostorija kompanija kombinovan sa radom od kuće (54 odsto globalno), više od polovine (51 odsto) preferira rad iz prostorija kompanije (35 odsto globalno), dok 10 procenata preferira potpuno rad od kuće (11 odsto globalno). Važno je da poslodavci ne tumače sve prisutniju potrebu zaposlenih za većom fleksibilnošću i balansom kao nemotivisanost da doprinose kompaniji, već kao zdravu potrebu za paralelnim razvojem svih oblasti života pojedinca, što povratno vrlo pozitivno utiče na radnu motivaciju, radni učinak i uspeh kompanije, ali i zdravije društvo u celini“, zaključuje Sonja Ćetković.
TATJANA
24.2.2023 #1 AuthorNije lako pokrenuti sopstveni biznis
VERA
24.2.2023 #2 AuthorSvi rade za platu, ovde plate poslednje povećaju i pitaju se što niko neće da radi i zašto svi živimo od kredita.
VOJKAN
24.2.2023 #3 AuthorPa svako bi voleo da ima izgrađenu lepu karijeru, i dobra primanja
LEKI
25.2.2023 #4 AuthorKo ima pocetni kapital moze o tome da misli
GOCA BG
26.2.2023 #5 AuthorDa imamo podsticaje vece od drzave,bilo bi vise preduzetnika…