Meštani i udruženja najavili protest 7. februara

Javni uvid u dokument za opštine Bogatić i Šabac – da li će se litijum kopati i u Mačvi?

Srbija

5.2.2025 08:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Javni uvid u dokument za opštine Bogatić i Šabac – da li će se litijum kopati i u Mačvi? Javni uvid u dokument za opštine Bogatić i Šabac – da li će se litijum kopati i u Mačvi?
U događajima koji poslednjih meseci, a nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu, zaokupljuju pažnju domaće, ali i svetske javnosti, u medijima se slabo šta... Javni uvid u dokument za opštine Bogatić i Šabac – da li će se litijum kopati i u Mačvi?

U događajima koji poslednjih meseci, a nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu, zaokupljuju pažnju domaće, ali i svetske javnosti, u medijima se slabo šta moglo čuti o kopanju litijuma u Jadru, ali zato se u središtu plodne Mačve za sve ovo vreme razvijala nova tema – kopanje litijuma u selima na teritoriji Bogatića i Šapca.

A tim povodom je za 7. februar u Bogatiću već najavljen veliki protest za očuvanje Mačve.

Naime, Odeljenje za urbanizam, komunalno-stambene poslove, građevinsko zemljište i infrastrukturu – Izrada planskih dokumenata opštine Bogatić, oglasilo je 23. januara poziv na javni uvid u nacrt Prostornog plana opštine Bogatić za period 2025-2035. godine i izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana opštine Bogatić 2025-2035. godine na životnu sredinu, piše eKapija.

U dokumentima je navedeno ono čime se otvaraju vrata za kopanje litijuma u ovom kraju, pre svega saglasnost za istraživanje.

U skladu sa Uslovima od značaja za izradu Prostornog plana opštine Bogatić koje je dostavilo Ministarstvo rudarstva i energetike RS (br.000484618/2023 od 20.3.2024.godine), Sektor za geologiju i rudarstvo je odobrilo: Aplikaciju za istraživanje litijuma i bora, preduzeća Edelweis Mineral Exploration d.o.o Beograd, na lokaciji Petlovača, rešenjem br. 310-02-01027/2021-02.

Istražno polje je delom na teritoriji opštini Bogatić, granica je predstavljena grafičkim prilogom plana i definisana je koordinatama temenih tačaka u državnom koordinatnom sistemu.

Kako je izjavio Dejan Milosavljević, šef grupe građana Pobeda za Mačvu, reč je o istražnom polju kojim se, kako je navedeno, zahvata površina od oko 200 kvadratnih kilometara, pri čemu oko 40 odsto površine pripada opštini Bogatić, a oko 60 odsto Gradu Šapcu. Na teritoriji opštine Bogatić, prema njegovim rečima, kopanje je planirano u Badovincima, Salašu Crnobarskom, Klenju, Dublju i Očagama.

“Svega nekoliko dana pre nego što je oglašen javni uvid u nacrt Prostornog plana, sasvim slučajno sam dobio mapu o planiranom istražnom polju, a tu informaciju sam i potvrdio kada sam na javnom uvidu pogledao nacrt plana, što može da vidi i svako na internet sajtu opštine”, navodi Milosavljević.

Iskopavanje ruda uz mehanizaciju
Foto: Pixabay.com

S obzirom na to da javni uvid traje do 25. februara, ova grupa građana je već angažovala i tim stručnjaka i advokata i priprema sugestije kojim traži izbacivanje ovih istraživanja litijuma i bora iz prostornog plana Bogatića.

“Narod je protiv kopanja litijuma i to sigurno neće dozvoliti”, istakao je Milosavljević.

Olivera Kikanović, master za zaštitu životne sredine i jedna od članica udruženja Mame Šapca, koje se inače bavi borbom za čist vazduh i životnu sredinu u Šapcu, izjavila je da je ovo udruženje već pripremilo primedbe za ovaj nacrt Prostornog plana.

“Litijum nije budućnost. On je kraj za naše njive, reke, šume i zdravlje. Ovo je borba za naše pravo na čistu prirodu i dostojanstven život. Dok političari igraju svoje igre, mi ne smemo ostati nemi posmatrači”, istakla je ona napominjući da je nekoliko hrabrih žena iz Šapca već podnelo apel za pomoć ključnim institucijama.

Obratile su se rektorima univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, dekanima Tehnoloških fakulteta u Beogradu i Leskovcu, Mašinskog fakulteta u Beogradu, Građevinskog i Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i Nišu, Hemijskih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, Biološkom fakultetu, Institutu Vinča, Institutu za urbanizam i Zavodu za zaštitu prirode Srbije. Obratile su se i pojedinim univerzitetskim profesorima, istaknutim borcima protiv litijuma, tražeći njihovu pomoć i podršku.

One su već sačinile i primedbe ukazujući, pre svega, na pravne neusaglašenosti u vezi sa istražnim pravima. U nacrtu Prostornog plana izostavljene su ključne informacije u vezi sa zakonitošću sprovođenja istražnih radova, što dovodi u pitanje validnost celokupnog plana.

“Nedostatak rešenja o produženju istražnog prava: Prema Zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima (Član 38. I 40.), istražno pravo se izdaje na period do tri godine, uz mogućnost produženja do ukupno sedam godina. U dokumentaciji nema dokaza da je istražno pravo produženo nakon isteka 2024. godine, što dovodi u pitanje pravni osnov za planiranje rudarskih aktivnosti. Takođe, postoji nedostatak rešenja o prenosu istražnih prava. Prenos istražnog prava između firmi Edelwisse, Volt i Asena Investment zahteva odobrenje Ministarstva rudarstva i energetike, u skladu sa Članom 40. Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima. U Nacrtu nema dokaza da je ovaj prenos izvršen u skladu sa zakonom, što otvara sumnju u zakonitost ovih aktivnosti”, navodi Olivera Kikanović.

Ona je napomenula da nacrt Prostornog plana ne sadrži adekvatnu procenu uticaja rudarskih aktivnosti na životnu sredinu, čime se krše odredbe Zakona o zaštiti životne sredine.

Stoga i grupa građana Pobeda za Mačvu i Mame Šapca, ali i Eko straža Šapca na svojoj Facebook stranici, pozivaju građane da se 7. februara odazovu u velikom broju na Protest za odbranu Mačve. Za tada je, inače, zakazana javna prezentacija nacrta Prostornog plana u velikoj sali opštine Bogatić, u 12 časova, a protest će, kako je najavljeno, početi pola sata pre.

“Ovo nije samo borba za Mačvu, ovo je borba za celu Srbiju. Dođite, podnesite primedbe, pokažimo da smo narod koji ne prodaje svoju zemlju! „Mačva nije na prodaju!“”, navela je Eko straža Šabac na svojoj stranici.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.