Jeftine kuće sve više privlače srpske kupce sa manjim budžetom

Kako do stambenog kredita za kupovinu nekretnine u inostranstvu?

BankeEUInvesticijeIzdvajamoNekretnineSrbija

21.2.2025 16:08 Autor: Marija Jovanović 7

Kako do stambenog kredita za kupovinu nekretnine u inostranstvu? Kako do stambenog kredita za kupovinu nekretnine u inostranstvu?
Cene nekretnina u inostranstvu, naročito onih koje bi u investicionom smislu mogle da donesu određeni profit, sve više privlače srpske kupce. Ipak, građane sa... Kako do stambenog kredita za kupovinu nekretnine u inostranstvu?

Cene nekretnina u inostranstvu, naročito onih koje bi u investicionom smislu mogle da donesu određeni profit, sve više privlače srpske kupce. Ipak, građane sa manjim budžetom koji kalkulišu želeći sebi da obezbede dodatni izvor prihoda ili pak – koji su zainteresovani za kuće i stanove koje bi mogli povremeno da koriste, uglavnom u letnjoj sezoni – čeka nešto duža procedura do odobrenja stambenog kredita za kupovinu nepokretnosti van Srbije.

Samo nekoliko banaka u našoj zemlji odobrava ovakve zajmove, pa smo tragom priče jedne naše čitateljke koja je želela da kupi nekretninu u Italiji putem stambenog kredita, ali se zbog nesporazuma u komunikaciji cela procedura malo odužila, proverili kakve su mogućnosti i uslovi za ovakvu transakciju.

U banci Intesa su nam potvrdili da njihovi klijenti mogu u izuzetnim slučajevima koristiti kredite i za kupovinu stambenih nekretnina u inostranstvu, pod uslovom da predmet hipoteke bude nekretnina na teritoriji Republike Srbije.

„Ovakvi kreditni zahtevi su veoma retki i po svoj prilici nestandardni“, naveli su iz Banke Intesa za Biznis.rs.

Direktor BBS Capital Investment Group Vladimir Vasić kaže da poslovne banke u Srbiji generalno ne nude kredite namenjene direktnoj kupovini nekretnina u inostranstvu. Međutim, i on napominje da je moguće ostvariti finansiranje putem stambenih ili investicionih kredita ukoliko se kao sredstvo obezbeđenja založi nekretnina koja se nalazi na teritoriji Srbije.

Ovi krediti se formalno vode kao stambeni ili investicioni, u zavisnosti od politike konkretne banke. Uslovi za dobijanje takvog kredita su da sredstvo obezbeđenja bude hipoteka na nekretninu koja se nalazi u Srbiji i minimalno učešće od 30 odsto vrednosti nekretnine koja se kupuje. Period otplate za stambene kredite može biti do 360 meseci, dok je za investicione kredite obično kraći – do 120 meseci”, navodi Vasić u razgovoru za Biznis.rs i napominje da ne nude sve banke u Srbiji ovu vrstu kredita.

Foto: Freepik

“Prema dostupnim informacijama, banke poput Eurobank Direktna i Banca Intesa imaju u ponudi kredite koji omogućavaju kupovinu nekretnina u inostranstvu uz obezbeđenje hipoteke na nekretnini u Srbiji”, ističe naš sagovornik.

Vladimir Vasić podseća da se pre apliciranja za ovakav kredit savetuje detaljno informisanje o uslovima, kao i konsultacija sa finansijskim savetnikom, kako bi se odabrala najpovoljnija opcija u skladu sa finansijskim mogućnostima i planovima.

Na pitanje kako se kreću kamate za ovakvu vrstu kredita, Vasić kaže da je prosečna ponderisana kamatna stopa na novoodobrene stambene kredite indeksirane u evrima iznosila pet odsto, prema podacima sa kraja prošle godine, i da veruje da je i za ovu vrstu kredita slična.

Srpski kupci uglavnom kupuju nekretnine u inostranstvu kao investiciju

Direktor agencije za nekretnine City Expert Miloš Mitić kaže u razgovoru za Biznis.rs da srpski državljani mogu da kupuju nekretnine u svim inostranim zemljama sa kojima Srbija ima reciprocitet.

Ciljna grupa koja najviše kupuje nekretnine u inostranstvu planira to kao investiciju zbog brzog povrata uloženih sredstava. Za naše kupce najprivlačniji su Crna Gora, kao letovalište broj jedan, Dubai i Hrvatska – naročito deo oko Istre. Takođe, i apartmani u Grčkoj su jako popularni, pogotovo u okviru prvog prsta, do kog se od juga Srbije može stići za četiri-pet sati, a tu je zbog relativne blizine našoj zemlji i Italija”, navodi Mitić.

Foto: Pixabay

Prema njegovim rečima, iako u Ujedinjenim Arapskim Emiratima trenutno nije idealna situacija sa nekretninama jer je tržište zasićeno, pre godinu-dve Dubai je kod naših kupaca bio prilično aktuelan. Računica je tada pokazivala da su za deset godina mogli da povrate uložena sredstva.

“Dubai generalno forsira tržište nekretnina i sam proces kupovine je papirološki dosta pojednostavljen”, dodaje on.

Kada je reč o detaljima na koje bi građani trebalo da obrate pažnju prilikom kupovine nekretnine u inostranstvu, Mitić kaže da je suštinski najbitnije da istraže regulativu te zemlje – od poreza do načina na koji se kupuje nepokretnost.

“Najbolja opcija je angažovati advokata koji poznaje pravne propise ili agenciju za nekretnine koja ima svoj pravni tim. I u drugoj zemlji, uostalom kao i ovde, može da se dogodi da nekretnina ne bude uknjižena, da nije adekvatno vlasništvo ili da se pojave neki drugi papirološki problemi. Nakon toga, savet kupcima je da se sa poznavaocima prilika posavetuju o ceni nekretnine, da li je to što kupuju zapravo realno za kvadrat u toj zemlji i za tu lokaciju”, napominje Miloš Mitić.

Što se tiče kredita za ovu namenu, on ističe da – prema informacijama City Experta – Banca Intesa i dalje odobrava ovakve vrste zajmova i da je reč o stambenim kreditima sa maksimalnim rokom otplate od 360 meseci. Takođe, on dodaje da postoje određeni uslovi da bi zajam bio plasiran.

“Neophodno je da korisnik kredita bude rezident u Srbiji, da ima nekretninu na svoje ime na koju će se staviti hipoteka. Naravno, da bude zaposlen na neodređeno vreme i ima adekvatnu zaradu kao izvor prihoda”, navodi Mitić.

  • meli77

    21.2.2025 #1 Author

    Lepo je investirati kuću pored mora

    Odgovori

  • PAVLE-2005

    21.2.2025 #2 Author

    Mislim da je to malo previše za običnog čoveka

    Odgovori

  • SUNCE

    21.2.2025 #3 Author

    Nisam znala da ovakve mogućnosti postoje,ali zašto da ne ,ako imaš vrednu nekretninu u Srbiji i stave hipoteku na nju sve je potpuno moguće

    Odgovori

  • Ljubica

    21.2.2025 #4 Author

    Iako nije jednostavno, kupovina nekretnine u inostranstvu kreditom iz Srbije ipak je moguća uz dobru pripremu. Banke koje nude ovu opciju omogućavaju dug period otplate, a uz odgovarajuće obezbeđenje i planiranje, može biti odlična investicija za budućnost.

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    21.2.2025 #5 Author

    Super što se daje šansa ljudima koji žele da investiraju u nekretnine van Srbije

    Odgovori

    • NELY

      22.2.2025 #6 Author

      Nasi lju tesko i u svojoj zemlji, zna se ko kupije u inostranstvu

      Odgovori

  • Natasa

    22.2.2025 #7 Author

    Zapad počiva na rentiranju nekretnina ,.Srbija je jedina zemlja u Evropi koja ima 70% nekretnina u vlasništvu stanovništva.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.