Kako pretvoriti otpad u novac? Više od 750 srpskih firmi tako zarađuje
EkologijaInvesticijePoslovanjeSrbija
27.6.2024 11:48 Autor: Milica Vojtek 2
Kako pretvoriti otpad u proizvod i na taj način profitirati, a uz to voditi računa o životnoj sredini? Na ovom pitanju zasnovana je cirkularna ekonomija, a reciklaža i ponovna upotreba razvrstanih materijala njeni su ključni elementi.
Ponovna upotreba materijala obuhvata preradu otpada u sekundarne sirovine, što često uključuje fizičke ili hemijske procese.
Proces reciklaže doprinosi očuvanju prirodnih resursa i smanjenju otpada, vraćajući reciklirane materijale u proizvodni ciklus. U Srbiji se delatnošću ponovne upotrebe razvrstanih materijala bave 753 firme koje su u 2023. godini ostvarile prihod od 46,6 milijardi dinara.
Ukupna dobit ovih kompanija je u 2022. godini iznosila 3,6 milijardi dinara, a godinu dana ranije 5,2 milijarde dinara. U godini pandemije 2020. imale su nešto lošiji rezultat, ostvarivši dobit od 662 miliona dinara.
Među najuspešnijim preduzećima koja se bave ovom delatnošću su Kappastar recycling, E-reciklaža 2010, Eko unija SN, Božić i sinovi, DS Smith Inos Papir Servis, DOO Đaković, Monbat PLC, Steel-impex, Ekosekund, Šumadija sirovine, Repol…
Najuspešnija u nizu ovih firmi je kompanija Kappastar Recycling koja je 2022. godine ostvarila dobit od 643.686.000 dinara.
Osnovana je 2010. godine pod nazivom Papir servis FHB, pod kojim su poslovali do januara 2020. Tokom godina poslovanja postali su lideri u oblasti prikupljanja otpadnog papira i drugih vrsta ambalažnog otpada.
“Sa više od 500 zaposlenih, raspoređenih u 11 otkupnih centara u Srbiji i devet u zemljama regiona, na godišnjem nivou sakupimo i prevezemo preko 240.000 tona otpadnog papira, folije, PET-a, stakla i ostalog ambalažnog otpada. Sve količine prikupljenog starog papira se prerade u fabrikama za proizvodnju kartona i hartije u Srbiji, dok se ostale sirovine recikliraju kod domaćih i stranih reciklera, u skladu sa važećim zakonima Republike Srbije i Evropske unije”, navode iz ove kompanije na svom sajtu.
Oni objašnjavaju da svoju ulogu vide kroz javno-privatna partnerstva.
“Osnovali smo sakupljačke firme u Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Bugarskoj, Rumuniji i Albaniji, dok budućnost reciklaže u Srbiji vidimo kroz izgradnju reciklažnih centara”, navedeno je na sajtu ove kompanije.
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, ova firma ima bonitetnu ocenu AA+, što označava pouzdanu i stabilnu firmu.
Druga po uspehu je firma E-Reciklaža 2010 koja je u 2022. godini ostvarila dobit od 455,6 miliona dinara. Ova kompanija uspešno posluje već 14. godinu i takođe ima bonitetnu ocenu AA+.
“Osnovna delatnost je sakupljanje, transport, skladištenje i tretman električnog i elektronskog otpada. E-Reciklaža ima dugogodišnje iskustvo u upravljanju otpadom na globalnom nivou, u pogledu odlaganja/ tretmana/ponovnog iskorišćenja EE otpada”, navodi se na sajtu preduzeća.
Ova firma godišnje reciklira oko 15.000 tona svih kategorija električnog i elektronskog otpada.
Treća kompanija po ostvarenom uspehu u 2022. je Eko unija SN koja je u pomenutoj godini ostvarila dobit od 211 miliona dinara. Firma se od 2012. godine bavi prikupljanjem, obradom (sortiranje, sečenje, baliranje) i trgovinom neopasnog otpada svih vrsta i kategorija: metal, papir/karton, plastika, drvo, staklo, EE otpad.
Pročitajte još:
Ova kompanija na svom sajtu ukazuje i na to da je “otpad poslednji u ekonomskom lancu, i sve što se dešava u privredi u opštem smislu odražava se i na reciklažnu industriju, u većem obimu nego što je javnost upoznata sa tim”.
“Količine otpada koje su postojeće i regulisane zakonskim odredbama odnose se samo na otpad koji potiče iz privrede, odnosno industrijski i komercijalni otpad, i te količine postaju nedovoljne da se uposle svi reciklažni kapaciteti u Srbiji. Velika većina sekundarnih sirovina završava i dalje na deponijama zbog nerazvijenog sistema sakupljanja sekundarnih sirovina iz komunalnog otpada”, navode na sajtu ove kompanije i ukazuju na važnost ove delatnosti, kao i njeno odgovorno obavljanje.
Stopa reciklaže u EU 48,6 odsto
Prema podacima portala Statista, Nemačka je bila najveći recikler komunalnog otpada u Evropskoj uniji 2022. godine, sa procenjenom stopom reciklaže od 69,1 odsto. Stope reciklaže komunalnog otpada variraju širom EU, sa samo osam zemalja koje imaju stopu veću od 50 procenata. U međuvremenu, zemlje kao što su Kipar, Rumunija i Malta imaju stope reciklaže niže od 20 procenata.
Sve u svemu, stopa reciklaže komunalnog otpada u Evropskoj uniji procenjena je na 48,6 odsto u 2022.
Inquiete
27.6.2024 #1 AuthorReciklaža je sjajna stvar!
SABRINA
27.6.2024 #2 AuthorMa ovo je sada najunosniji biznis.