Moskva i Beograd razgovarali o NIS-u

Lavrov: Sprečiti štetu po zajedničke interese

SrbijaU fokusu

18.2.2025 08:57 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Lavrov: Sprečiti štetu po zajedničke interese Lavrov: Sprečiti štetu po zajedničke interese
Rusija i Srbija su se dogovorile da nastave saradnju kako bi sprečile nanošenje štete zajedničkim interesima u energetskom sektoru usred sankcija Naftnoj industriji Srbije,... Lavrov: Sprečiti štetu po zajedničke interese

Rusija i Srbija su se dogovorile da nastave saradnju kako bi sprečile nanošenje štete zajedničkim interesima u energetskom sektoru usred sankcija Naftnoj industriji Srbije, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

„Suočeni smo sa situacijom u kojoj oni koji su navikli na nelojalnu konkurenciju pokušavaju da restriktivnim merama zapetljaju naše zajedničko rusko-srpsko preduzeće, Naftnu industriju Srbije. Ovo je perjanica srpske privrede i ona je bukvalno prinuđena da odbije saradnju sa ruskim investitorom, i u tom smislu smo se dogovorili sa našim srpskim prijateljima da nastavimo zajedno da radimo da bismo sprečili štetu našim zajedničkm intereseima”, rekao je Lavrov posle razgovora sa šefom srpske diplomatije Markom Đurićem, prenose Ria Novosti.

Govoreći o bilateralnoj ekonomskoj saradnji, ruski ministar je napomenuo da Rusija i Srbija imaju nekoliko mehanizama za razvoj odnosa, od kojih je najvažniji Rusko-srpski komitet za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju, čiji je poslednji sastanak održan u septembru 2024. godine u Sankt Peterburgu, a kopredsedavajući komisije sastali su se 4. februara u Moskvi.

Lavrov i Đurić razmatrali su širok spektar tema, od potrebe da se pruži dodatni podsticaj trgovinsko-ekonomskoj saradnji, do povećanja trgovinskog prometa, koji je u prvih deset meseci prošle godine neznatno smanjen u odnosu na isti period 2023. godine. Pored trgovinsko-ekonomskih planova, investicionih planova, razgovarali su i o kulturnim i humanitarnim projektima i saradnji u oblasti nuklearne medicine, potvrdio je Lavrov.

Đurić je napomenuo da Moskva i Beograd razgovaraju o tome kako da daju dodatni podsticaj trgovinsko-ekonomskoj saradnji, koju treba dalje razvijati.

SAD su ranije uvele sankcije NIS-u. Oni zahtevaju potpuno povlačenje ruskih struktura iz vlasništva kompanije. Gazprom njeft, koji je 2008. godine učestvovao u privatizaciji najveće naftne kompanije na Zapadnom Balkanu, smanjio je 2022. godine svoj udeo u srpskom NIS-u na 50 odsto, dok je Gazpromu pripalo 6,15 procenata.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.