Država tražila kupca još od kraja 2023. godine

Matijević u Energo-Zelenu investira najmanje 800.000 evra do kraja 2026.

AgrobiznisInvesticijePoslovanjeSrbija

23.11.2024 12:21 Autor: Milica Rilak 7

Matijević u Energo-Zelenu investira najmanje 800.000 evra do kraja 2026. Matijević u Energo-Zelenu investira najmanje 800.000 evra do kraja 2026.
Industrija mesa Matijević novi je vlasnik Energo-Zelene, koju je privatizovala po ceni od 5,1 milion evra. Za Biznis.rs govore o planovima za ovu kompaniju... Matijević u Energo-Zelenu investira najmanje 800.000 evra do kraja 2026.

Industrija mesa Matijević novi je vlasnik Energo-Zelene, koju je privatizovala po ceni od 5,1 milion evra. Za Biznis.rs govore o planovima za ovu kompaniju koja se bavi specifičnom delatnošću, budućim investicijama, ali i razlozima zbog kojih su se odlučili da odgovore na poziv za privatizaciju inđijske firme.

Država je kupca za kompaniju koja se bavi preradom neškodljivog otpada životinjskog porekla tražila još od kraja 2023. godine, a pronašla ga je iz trećeg puta. Iz Industrije mesa (IM) Matijević na pitanje zašto su kupili Energo-Zelenu odgovaraju da su odluku bazirali na ekonomskim principima.

„Pre svega, zbog kapaciteta i tehnologije koju firma poseduje, njene lokacije, kadrova, kao i važnosti postojanja jednog takvog pogona. Sve su to bili razlozi za kupovinu“, rekli su nam iz jedne od najpoznatijih domaćih kompanija iz sektora proizvodnje hrane.

Kada je reč o planovima, ističu da su im prioriteti povećanje prikupljene i prerađene količine sporednih proizvoda životinjskog porekla.

„Obavezan iznos investicije ugovorom o prodaji kapitala (sa Ministarstvom privrede) je 800.000 evra u naredne dve godine. Ali, i pored ovog obaveznog iznosa za investiranje planiramo dodatna ulaganja, naravno u skladu sa potrebama, a u svrhu unapređenja poslovanja“, ističu iz IM Matijević.

Na prvom mestu će se, kako kažu, investirati u to da cela zemlja bude „pokrivena“ mestima na kojima će se proizvodi skupljati.

„Tako da svi imaju mesto gde mogu da odlože sporedne proizvode životinjskog porekla, a da oni ne završe na divljim deponijama ili drugim mestima koja nisu predviđena za odlaganje“, rekli su za Biznis.rs, uz upozorenje da veliki deo takvog otpada i dalje završava na takvim mestima i da samim tim predstavlja opasnost za sve nas.

Energo-Zelena/ Izvor: energozelena.rs

Istorijat Energo-Zelene, međutim, ukazuje na to da su se bivši vlasnici suočili sa problemima upravo u delu prikupljanja i prerade. Čak su i poveli spor protiv države, žaleći se da imaju manji obim posla zbog nesprovođenja propisa o preradi proizvoda životinjskog porekla u Srbiji.

„Što se tiče nekadašnjih vlasnika, oni su smatrali da će im spor doneti bolje rešenje. U njihove odluke ne bismo da ulazimo“, odgovaraju na naše pitanje da li su imali u vidu iskustvo njihovog prethodnika, belgijske kompanije Zelena N.V.

Očekuju, dakle, rast obima posla u narednom periodu i smatraju da je proteklo dosta vremena kako bi se tržište usagalasilo sa propisima.

„Imajući u vidu i količine otpada životinjskog porekla, svakako postoji sve veća potreba za ovakvim objektom. Imali smo primer prošle godine kada je, nažalost, došlo do širenja bolesti afričke kuge svinja, kada se i iz tih razloga pokazalo koliko je ovakav objekat u stvari bitan za održavanje sigurnosti i zaštitu zdravlja kako životinja, tako i ljudi„, ukazuju iz IM Matijević.

Konstatuju da je stočni fond smanjen, ali da su učesnici koji ostaju na našem tržištu odgovorne kompanije koje poštuju sve zakonske procedure.

„Samim tim je sve veća količina proizvoda koji završavaju na mestima predviđenim za to, odnosno u pogonima za preradu sporednih proizvoda životinjskog porekla“, zaključili su iz IM Matijević u izjavi za Biznis.rs.

Podsetimo da je, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Energo-Zelena prošlu godinu završila sa gubitkom od oko 293.000 evra, dok je prethodne dve godine ostvarivala dobit do 130.000 evra, dok su ukupni prihodi sa 2,95 miliona evra u 2021. porasli na nešto više od četiri miliona evra u 2023. godini.

ENERGO-ZELENA DOO

Zeleni zaselak 1, 22320, INĐIJA, Srbija

Poslovni prihodi (EUR):
4.047.759,87 (2023)
Broj zaposlenih:
44 (2023)

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.