Microsoft razvojni centar u Srbiji obeležio dve decenije rada
Hi-techInovacijePoslovanjeSrbija
25.9.2025 13:57 Autor: Marija Jovanović 1



Microsoft razvojni centar u Srbiji danas je u svojim prostorijama u poslovnom centru Ušće obeležio dve decenije rada, inovacija, globalnog uticaja i razvoja tehnološkog talenta. Osnovan 2005. godine kao peti razvojni centar ove vrste u svetu, sa malim timom od osam inženjera, danas broji više od 800 zaposlenih i doprinosi ključnim Microsoft proizvodima i tehnologijama.
Kako je istakao direktor Microsoft razvojnog centra Dražen Šumić, njihovi stručnjaci rade na globalnim Microsoft proizvodima poput Microsoft Word, Microsoft 365 Copilot, Azure i Fabric, koje koriste milioni ljudi širom sveta. Ove servise koriste neka od najvećih kompanija na svetu, za njihove najzahtevnije aplikacije.
Razvojni centar u Srbiji (Microsoft Development Center Serbia – MDCS) ključni je stub Microsoft Clouda – 60 odsto zaposlenih radi na Azure tehnologijama, uključujući Azure Core, Azure SQL Managed Instance, i Fabric Data Warehouse.
Timovi iz Beograda doprinose i AI integracijama u Microsoft Word, Microsoft 365 Copilot i Fabric, kao i hardverskim projektima poput Azure Boost.
„Iz Beograda smo pre 15 godina lansirali prvi Microsoftov model mašinskog učenja integrisan u globalni proizvod. Samo u poslednje tri godine proizveli smo više od 20 inovacija koje su postale deo Microsoft 365 i Windows platformi. To pokazuje kako kultura radoznalosti i brzog eksperimentisanja u MDCS donosi dugoročni uspeh“, objasnio je Andrej Ilić, partner i direktor u Microsoft razvojnom centru.
Danas ovaj centar okuplja stručnjake u tri strateške grupe — Cloud & AI, Experiences & Devices i Microsoft AI, 13 odsto zaposlenih dolazi iz inostranstva, a 19 odsto su žene.

„U poslednje dve godine primili smo više od 30.000 prijava za otvorene pozicije. Naši inženjeri razvijaju ekspertske veštine u modernim tehnologijama, te kroz kreativne i inovativne ideje redovno uče i napreduju – to je razlog zašto ostaju ovde“, istakla je Jelena Mojašević Katanić, Principal PM Manager, Applied Sciences Group.
Centar kontinuirano ulaže u lokalnu zajednicu i obrazovanje kroz inicijative kao što su Bubble Cup, Women Know IT i Petlja.
„Samo na Petljinoj platformi svake nedelje uči preko 50.000 učenika, a dostupno je 24 besplatna kursa koja prate zvaničan nastavni plan. Uz podršku Microsofta testirali smo micro:bit uređaje za neurodivergentnu decu u 50 škola i sada radimo na širenju projekta na nacionalni nivo“, naveo je Milan Simić, direktor Fondacije Petlja.
U Beogradu je ove godine otvoren i Microsoft Garage Srbija, inovacioni centar za razvoj prototipova, eksperimentalnih projekata i hakatona. Kao druga Garage lokacija u Evropi, povezuje Microsoft razvojni centar sa startapima, univerzitetima i tehnološkom zajednicom.

Veštačka inteligencija – tehnološka revolucija koja menja tržište rada
Govoreći o veštačkoj inteligenciji i njenom uticaju na radna mesta, direktor Microsoft razvojnog centra Dražen Šumić istakao je da se veštačka intelgencija razvija, pokazuje potencijal da izmeni ekonomiju i društvo na pozitivan način, ali da je nemoguće predvideti šta će se dešavati u narednih deset godina jer se stvari menjaju na mesečnom nivou.
“Kada pogledamo istorijski, bilo koja tehnološka revolucija koja je naišla uticala je na tržište poslova na neki način. Kao i u svakoj prethodnoj prilici, gde je došlo do razvoja ekonomija, društva i puno veće produktivnosti, stvorilo se mnogo više poslova nego što je nestalo u tom procesu, a mnogi poslovi su se i izmenili. Logično je da očekujemo da će nešto tako da se desi i ovog puta”, kazao je Šumić.
Sa druge strane, on ukazuje na drugi, jako važan aspekt veštačke intelgencije koji obuhvata etičnost, privatnost i sajber bezbednost.
Pročitajte još:
“Veštačka intelgencija je kompleksna i donekle nepredvidiva. Ona je jako moćan, ali nije jednostavan alat. Važno je da sve kompanije i organizacije koje se bave razvojem veštačke inteligencije imaju visoke norme etičnosti, inkluzivnosti i sajber bezbednosti. Nama inženjerima posao je znatno kompleksniji, zbog toga i imamo razne prepreke koje nas u tom poslu donekle uspore, ali su jako bitne. Od samog starta razmišljamo o bezbednosti, korisničkim podacima, da li su zaštićeni i da li svako ima pravo pristupa samo onome što je njegovo. Ponekad se čini da smo sporiji od nekih drugih kompanija, ali naši korisnici su svetska preduzeća i izuzetno je visok nivo odgovornosti. Idemo tim putem i jako je bitno da i ostali igrači na tržištu budu svesni toga, da imaju visoke norme i da se i vlade tome pridruže i onda tehnologija može da radi upravo za naš benefit”, zaključio je Šumić.
Dux011
25.9.2025 #1 AuthorPa bas lepo.