Moguće povećanje naknada za korišćenje distributivne mreže

MMF: Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije zahteva hitnu pažnju

InfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija

13.12.2024 11:04 Autor: Milica Rilak 3

MMF: Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije zahteva hitnu pažnju MMF: Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije zahteva hitnu pažnju
Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije (EDS) zahteva hitnu pažnju, upozorio je Međunarodni monetarni fond u okviru Izveštaja o četvrtoj i poslednjoj reviziji aranžmana koji... MMF: Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije zahteva hitnu pažnju

Finansijska situacija u Elektrodistribuciji Srbije (EDS) zahteva hitnu pažnju, upozorio je Međunarodni monetarni fond u okviru Izveštaja o četvrtoj i poslednjoj reviziji aranžmana koji je nedavno i formalno okončan usvajanjem novog trogodišnjeg PCI sporazuma.

„Nedovoljni iznosi naknada za korišćenje mreže slabe finansije EDS-a, što nosi fiskalne rizike, jer se za finansiranje velikih investicija u unapređenje distributivne mreže oslanjaju na kredite razvojnih partnera sa državnim garancijama“, istakli su autori izveštaja, odnosno članovi misije MMF-a koja je u nekoliko navrata boravila u Beogradu kako bi procenila napredak u sprovođenju stand-by aranžmana.

Kada je reč o poslovanju EDS, podsetimo da je, prema finansijskim izveštajima objavljenim u APR-u, ta kompanija koja je iz EPS-a izdvojena 2021. godine zabeležila gubitak od milijardu dinara ili skoro devet miliona evra u 2023. Godinu dana ranije, dobit EDS-a je iznosila 250 miliona dinara ili nešto više od dva miliona evra.

Iz budžeta za 2025. godinu vidi se da je planirano da država stane iza EDS za uzimanje dva nova kredita – 55 miliona evra vredne pozajmice od domaćih i stranih banaka za unapređenje distributivne mreže, i 100 miliona evra od Evropske investicione banke (EIB) za unapređenje pouzdanosti. Vidi se takođe da će ova kompanija od 2027. morati da počne da otplaćuje već uzete kredite od OTP banke i Banke Intesa ukupne vrednosti 50 miliona evra, dok sledeće godine dospeva rata kredita za pametna brojila od EBRD.

Kada je reč o EDS, u delu izveštaja MMF-a koji se bavi energetskim kompanijama, autori napominju da su vlasti u Srbiji posvećene pripremi analize adekvatnosti naknada za korišćenje distributivnog sistema (mreže) EDS-a i naknada koje EDS i Elektromreža Srbije (EMS) plaćaju EPS-u za gubitke u prenosu energije. Napominju da će vlasti raditi i na implementaciji korekcije naknada za mrežu u maju 2025. godine.

Taj dokument, kako navodi misija MMF-a, trebalo bi da bude urađen do marta 2025. godine, a to potvrđuje i obećanje tima Vlade Srbije koji je učestvovao u razgovorima.

Foto: Unsplash

„Ministarstvo rudarstva i energetike će do marta 2025. godine pripremiti izveštaj o adekvatnosti naknada za korišćenje mreže u saradnji sa EDS-om, EMS-om i EPS-om. Na osnovu nalaza izveštaja, do maja 2025. godine procenićemo potrebu za povećanjem naknada za mrežu sa ciljem poboljšanja finansijskog stanja EDS-a i omogućavanja neophodnih ulaganja u EDS„, stoji u delu izveštaja MMF-a u kome se citiraju obaveze koje je preuzela Vlada Srbije.

„Šire gledano, planiramo da svake godine procenjujemo potrebu za prilagođavanjem regulisanih cena električne energije i na toj osnovi prilagodimo tarife kako bismo obezbedili pokriće troškova u regulisanom sektoru“, rekao je tim Vlade Srbije kontrolnoj misiji MMF-a.

U izveštaju misije stoji i da vlasti u Srbiji nastavljaju sa naporima da ojačaju otpornost gasnog sektora, kao i da je zabeležen napredak u odvajanju Transgasa od Srbijagasa, uz napomenu da im je iz vladinog tima rečeno da je cilj da zvanično potvrde završetak tog procesa sa relevantnom međunarodnom agencijom – Energetskom zajednicom – 2025. godine, u skladu sa obavezama Srbije prema EU.

Vlasti planiraju da ažuriraju svoj Plan energetskih ulaganja do kraja marta 2025. godine. Ažurirani plan će utvrditi potrebe za ulaganjima, interne stope povrata projekata, doprinos tih projekata zelenoj tranziciji i izvore finansiranja. Time će podržati bolje planiranje i budžetiranje ulaganja u energetsku bezbednost i zelenu tranziciju od strane opšteg budžeta, javnih preduzeća i privatnog sektora, takođe u pripremi za uvođenje EU mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM)“, zaključio je MMF.

Tim Vlade Srbije je, prema izveštaju MMF-a, u tom kontekstu dodao da će Srbija nastaviti da razvija sveobuhvatan plan za zeleni rast, kako bi obezbedila održiviji i ekološki prihvatljiviji ekonomski razvoj.

„Priprema za EU Mehanizam za prilagođavanje ugljeničnih granica (CBAM) ostaje prioritet. Kao deo tih priprema razmotrićemo mehanizme za određivanje cene ugljen-dioksida, uključujući poreze na ugljen-dioksid“, obećala je Vlada Srbije tokom poslednje revizije stand-by aranžmana sa MMF-om.

  • Kaligula

    14.12.2024 #1 Author

    Evo ga. Kreće privatizacija…

    Odgovori

  • gagica

    15.12.2024 #2 Author

    Finansijska situacija u EPSu bi trrbala biti najbolja koliko zaradjuju
    U cemu je problem

    Odgovori

  • NELY

    21.12.2024 #3 Author

    Dok nas ne sokne skroz

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.