MVM i MOL potpisali sporazum o trgovini naftom
22.5.2025 13:22 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



MOL Group i MVM Group sklopile su sporazum o trgovini naftom u cilju dalje diversifikacije energetskog portfolija regiona, sa posebnim fokusom na kontinentalne zemlje, Mađarsku i Slovačku.
Kroz ovu saradnju, MOL bi mogao da poveća količinu alternativne sirove nafte prerađene u svojim rafinerijama za do 160.000 tona godišnje. Obe kompanije će transportovati sirovu naftu iz kaspijskog regiona do terminala Džejhan u Turskoj preko naftovoda Baku-Tbilisi-Džejhan (BTC), odakle će se dalje distribuirati ka tržištima grupacije MOL, koja već nekoliko godina sarađuje sa Azeri proizvoođačem sirove nafte, stoji u saopštenju grupacije MOL.
Tokom 2020. godine, kompanija je kupila udeo u naftnom polju Azeri-Čirag-Gunešli (ACG), iz kojeg je prošle godine isporučila pet miliona barela sirove nafte za potrebe regiona. MVM Group ušla je na azerbejdžansko tržište kao investitor 2024. godine, kupovinom pet odsto udela u sporazumu o podeli proizvodnje za gasno-kondenzatno (sirova nafta) polje Šah Deniz.
U cilju dodatne diverzifikacije energetskog snabdevanja regiona, MOL kupuje prosečno 100.000 barela sirove nafte mesečno sa dubokovodnog gasnog polja Šah Deniz u Azerbejdžanu. Komercijalna saradnja između MOL-a i MVM-a predstavlja godišnji obim koji je otprilike ekvivalent dve pošiljke tankera azerbejdžanske sirove nafte za region – pored jedne pošiljke mesečno koju je MOL već uvozio.
„Udeo MVM-a u polju Šah Deniz nije samo dobra finansijska investicija, već i indirektno podržava energetsko snabdevanje regiona, jer deo sirove nafte proizvedene tamo stiže do centralne Evrope. Sporazum je u potpunosti u skladu sa ciljevima zemlje za jačanje energetske sigurnosti, kao i sa strategijom MVM Group do 2035. godine,“ izjavila je Reka Martini (Réka Martini), direktorka za strategiju i transakcije u MVM Group.
MOL je već godinama posvećen diverzifikaciji energetskog portfolija regiona. Čak i pre 2022. godine, kompanija je investirala 170 miliona dolara u razvoj Jadranskog naftovoda i prateće infrastrukture kako bi ojačala energetsku sigurnost regiona obezbeđujući najmanje dve održive rute snabdevanja. Od tada je MOL testirao 14 različitih tipova alternativne sirove nafte i nastavlja da radi na povećanju tehnološke fleksibilnosti svojih rafinerija.
„Komercijalni sporazum sa MVM-om predstavlja važan korak napred u našim naporima, obezbeđujući nam predvidivo i upravljivo rešenje. Još uvek ima mnogo posla, jer energetska sigurnost regiona zahteva najmanje dva operativna i komercijalno konkurentna naftovoda. U ovom trenutku, Jadranski naftovod se ne može smatrati potpuno razvijenom rutom snabdevanja“, rekao je Gabriel Sabo (Gabriel Szabó), izvršni potpredsednik Downstream segmenta u MOL Group.
MOL Group već nekoliko godina koristi azerbejdžansku sirovu naftu u svojim rafinerijama. U martu 2023. godine, kompanija je isporučila pošiljku Azeri Light nafte sa polja ACG u Azerbejdžanu (u kojem je kupila udeo 2020.) do svoje rafinerije Slovnaft. Pošiljka od 80.000 do 90.000 tona otpremljena je iz luke Džejhan u Turskoj i prevezena je do Bratislave preko Jadranskog naftovoda.
Pročitajte još:
Čak i pre 2023. godine, rafinerija Slovnaft je uspešno testirala različite tipove sirove nafte sa Bliskog Istoka i iz kaspijskog regiona. Međutim, prerada sirove nafte iz sopstvenog naftnog polja predstavljala je novu i značajnu prekretnicu za kompaniju.
Pored finansijske koristi, međunarodna saradnja između dve najveće energetske kompanije u Mađarskoj ima i strateški značaj, jer zajednički iznajmljeni tankeri direktno doprinose energetskoj sigurnosti Mađarske.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.