Šest kategorija za dodelu bespovratnih novčanih sredstava

Na koji iznos pomoći mogu da računaju domaćinstva pogođena požarima?

IzdvajamoOsiguranjeSrbija

11.7.2025 12:32 Autor: Marija Jovanović 3

Na koji iznos pomoći mogu da računaju domaćinstva pogođena požarima? Na koji iznos pomoći mogu da računaju domaćinstva pogođena požarima?
Vlada Srbije je u četvrtak donela Odluku o proglašenju stanja elementarne nepogode u pet gradova i 11 opština, pošto su usled dugotrajne suše i... Na koji iznos pomoći mogu da računaju domaćinstva pogođena požarima?

Vlada Srbije je u četvrtak donela Odluku o proglašenju stanja elementarne nepogode u pet gradova i 11 opština, pošto su usled dugotrajne suše i nedostatka padavina, ekstremno visokih temperatura i vetrova orkanske jačine, deo teritorije naše zemlje zahvatili veliki požari koji su izazvali ogromnu štetu.

Članovi vlade doneli su i uredbu, kojom će u područjima zahvaćenim ovom elementarnom nepogodom biti dodeljena novčana sredstva za sanaciju štete.

Na bespovratnu državnu pomoć od 200.000 do četiri miliona dinara moći će da računa 170 domaćinstava čiji su porodični stambeni objekti oštećeni ili izgoreli u požaru.

Kako se navodi u uredbi objavljenoj u Službenom glasniku, program pomoći biće sproveden u Prokuplju, Kruševcu, Čačku, Kragujevcu i Boru, kao i u opštinama Bojnik, Lebane, Ivanjica, Aleksinac, Rača, Knić, Žitorađa, Blace, Kuršumlija, Golubac i Mionica.

“U toku juna i jula 2025. godine područje Srbije i većeg dela Balkanskog poluostrva nalazilo se pod uticajem vrele i nestabilne vazdušne mase. Tokom juna, a posebno u periodu između 7. i 9. jula, zabeležene su ekstremno visoke temperature praćene udarima vetra orkanske jačine koje su pogodovale nastanku, širenju i razbuktavanju požara velikih razmera. Na osnovu izveštaja nadležnih organa jedinica lokalnih samouprava procenjuje se da je oko 170 porodičnih stambenih objekata u svojini građana razvrstano u kategorije oštećenja u skladu sa Uputstvom o jedinstvenoj metodologiji za procenu štete od elementarnih nepogoda”, stoji u pomenutom dokumentu.

Foto: Freepik

Iznos bespovratnih novčanih sredstava razvrstan je u šest kategorija:

1) za prvu kategoriju oštećenja – 200.000 dinara;

2) za drugu kategoriju oštećenja – 300.000 dinara;

3) za treću kategoriju oštećenja – 400.000 dinara;

4) za četvrtu kategoriju oštećenja – 500.000 dinara;

5) za petu kategoriju oštećenja – 800.000 dinara.

6) za šestu kategoriju oštećenja:

– tri miliona dinara, za domaćinstva od jednog do dva člana;

– 3.500.000 dinara, za domaćinstva od tri do četiri člana;

– 4.000.000 dinara, za domaćinstva od pet i više članova.

Iako u samoj uredbi nije definisano od čega će zavisiti novčani iznosi koje će oštećeni građani dobijati od države, u Uputstvu o jedinstvenoj metodologiji za procenu štete od elementarnih nepogoda preciznije su definisane kategorije štete. Tako prvoj kategoriji pripadaju zgrade sa manjim oštećenjima krovnog pokrivača, pojave manjih pukotina na omalterisanim površinama, delimično popucala stakla i oštećeni dimnjak, dok su najveći iznosi u šestoj kategoriji namenjeni porušenim i onim zgradama kojima je razoren konstruktivni sistem.

“Pod razorenim sistemom masivnih konstrukcija podrazumeva se oštećenje svih nosećih zidova u pojedinim etažama i njihovo delimično rušenje. Ovde spadaju i manje zgrade izgrađene od materijala koji se ne smatra masivnom konstrukcijom (zidovi bez maltera, ćerpič i slično)”, navodi se u pomenutom uputstvu.

Postupak za pružanje pomoći pokreće se prijavom štete u skladu sa Zakonom o obnovi nakon elementarne i druge nepogode. Jedinice lokalne samouprave dužne su da formiraju neophodan broj komisija za procenu štete i da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana proglašenja prestanka elementarne nepogode, pozovu građane da prijave nastalu štetu u roku koji ne može biti kraći od 15 dana ni duži od 60 dana od dana objavljivanja poziva.

Ministarstvo za javna ulaganja vrši verifikaciju procene štete koju su izvršile komisije jedinica lokalne samouprave. Prvostepeno rešenje o pravu na pomoć donosi nadležni organ jedinice lokalne samouprave i dostavlja ga podnosiocu zahteva, dok će ministarstvo po prijemu konačnih rešenja o državnoj pomoći vršiti isplatu primaocu pomoći na njegov tekući račun.

Sredstva za sprovođenje ove uredbe u iznosu od 600 miliona dinara obezbediće se iz budžeta Republike Srbije.

  • SABRINA

    11.7.2025 #1 Author

    Koji god da je iznos u pitanju,sve što im je izgorelo ne može parama da se vrati….nažalost.

    Odgovori

  • Rastivoje Taśić

    11.7.2025 #2 Author

    Izgorelo mi 10 extara na jesnom mestuda li mozete da mi procenite stetu

    Odgovori

  • Jovica

    11.7.2025 #3 Author

    Dobro. Bolje i to nego nista

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.