Ključna kamata od juna smanjena za 75 baznih poena

Narodna banka Srbije zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto

BankeInvesticijePoslovanjeSrbija

10.10.2024 12:16 Autor: Marko Andrejić 2

Narodna banka Srbije zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto Narodna banka Srbije zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto. Na nepromenjenim nivoima su... Narodna banka Srbije zadržala referentnu kamatnu stopu na 5,75 odsto

Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto. Na nepromenjenim nivoima su zadržane i kamatne stope na depozitne – 4,5 odsto i kreditne olakšice – 7,0 odsto.

Prilikom donošenja odluke Izvršni odbor je istakao da je referentna kamatna stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da će se efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike manifestovati i u narednom periodu, navodi se u saopštenju iz Kabineta guvernera.

Takođe, Izvršni odbor je naglasio da je, i pored povratka inflacije u granice cilja i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike Narodne banke Srbije imajući u vidu nepredvidivost makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju i rast geopolitičkih rizika, kao i njihov uticaj na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda.

„Dosadašnji rast cene sirove nafte na svetskom tržištu bio je ograničen, zahvaljujući pre svega dobroj snabdevenosti i znatnim zalihama na globalnom nivou, ali je izražena zabrinutost da bi dalja eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da poremeti tokove nafte iz ovog ključnog izvoznog regiona i da dovede do znatnijeg rasta svetske cene nafte u narednom periodu. To bi moglo da se odrazi na inflaciju na globalnom nivou i tempo ublažavanja monetarnih politika centralnih banaka i uslove finansiranja na međunarodnom tržištu“, ističu iz centralne banke.

S druge strane, Izvršni odbor očekuje da će povećanje kreditnog rejtinga Srbije na nivo investicionog ranga od strane rejting agencije Standard&Poor’s doprineti nižoj premiji rizika zemlje i povoljnijim uslovima finansiranja, što će pružiti podršku daljem rastu raspoloživog dohotka za investicije i potrošnju, a time i privrednom rastu.

Foto: Pixabay – Gerd Altmann

Opreznost monetarne politike je takođe potrebna i zbog ovogodišnje domaće poljoprivredne sezone, koja je bila pod uticajem nepovoljnih vremenskih uslova i suše tokom letnjih meseci, što se odražava na smanjenu ponudu poljoprivrednih proizvoda i njihove više cene.

„Inflacija u Srbiji se nalazi u granicama cilja (3 ± 1,5 odsto) i na putanji koja je u skladu s projekcijom Narodne banke Srbije. U avgustu, kao i u julu, međugodišnja inflacija je iznosila 4,3 odsto, a mesečna inflacija 0,4 procenta, što je jednako prosečnim mesečnim ostvarenjima od početka godine. Mesečnu dinamiku inflacije u avgustu obeležili su rast cena hrane i bezalkoholnih pića (0,9 odsto) i korekcije pojedinih regulisanih cena, dok su cene naftnih derivata snižene (3,4 odsto), prateći dinamiku kretanja svetske cene nafte“, navodi Izvršni odbor NBS.

U narednom periodu inflacija bi trebalo da nastavi da se kreće u granicama cilja, s tim da će do kraja ove godine usporiti na oko četiri odsto, a zatim će se tokom naredne godine postepeno približavati centralnoj vrednosti cilja od tri odsto. Tome će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.

„Odlučujući o monetarnoj politici Izvršni odbor je imao u vidu da pokazatelji realnog sektora nastavljaju da beleže pozitivna kretanja i tokom trećeg tromesečja, podržani smanjenjem inflacije, realnim rastom zarada i smanjenjem nezaposlenosti, kao i tekućim investicionim ciklusom. Rastu privredne aktivnosti doprinosi i rast kreditne aktivnosti, koja u avgustu ubrzala na 5,9 odsto međugodišnje, zahvaljujući povoljnijoj ceni zaduživanja usled očekivanog i u međuvremenu započetog ublažavanja monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke„, zaključuju u Narodnoj banci Srbije.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije će nastaviti da prati i analizira trendove na domaćem i međunarodnom tržištu i da odluke o budućoj monetarnoj politici donosi od sastanka do sastanka u zavisnosti od podataka koji budu pristizali, izgleda u kretanju inflacije i njenih ključnih faktora, kao i procene efekata donetih mera monetarne politike. Istovremeno, prilikom donošenja odluka Izvršni odbor će voditi računa da se obezbedi očuvanje finansijske stabilnosti i povoljnih izgleda privrednog rasta.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi biće održana 7. novembra.

Pravi trenutak za pauzu

Profesori Beogradske bankarske akademije (BBA) Zoran Grubišić i Branko Živanović prethodno su u razgovoru za Biznis.rs ocenili da je sada pravi trenutak za pauzu u snižavanju ključne kamate.

„I odluka o rejtingu Srbije, kao i poseta misije MMF-a, signal je da je stabilizacija ‘u trendu’ i da nema potrebe za intervencijom“, rekao je dekan BBA Zoran Grubišić, dok je Branko Živanović, šef katedre za ekonomiju i finansije na BBA, upozorio da u korist pauze govore i poslednji podaci o kretanju stope inflacije u Srbiji.

„Inflacija nije pokazala trend pada na međugodišnjem niti mesečnom nivou, pa u ovom trenutku onaj scenario koji priželjkuju i privreda i građani – da NBS nastavi sa smanjenjem referentne kamatne stope – ne bi bio u skladu sa ekonomskom dogmom, pošto je to ključni alat kojim NBS obuzdava inflaciju“, istakao je Živanović.

  • PAVLE-2005

    11.10.2024 #1 Author

    Samo zamlacuju narod tim kamatama

    Odgovori

  • SANJA91

    23.11.2024 #2 Author

    Regulator vodi računa o monetarnoj i finansijskoj stabilnosti.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.