U kapacitete investirano 30 miliona evra, u toku Faza 2 proširenja vredna 20 miliona evra

Naučno-tehnološki park Čačak spaja tradicionalnu privredu i industrije budućnosti

InfrastrukturaInovacijeIntervjuIzdvajamoSrbija

28.10.2024 13:18 Autor: Milica Rilak 4

Naučno-tehnološki park Čačak spaja tradicionalnu privredu i industrije budućnosti Naučno-tehnološki park Čačak spaja tradicionalnu privredu i industrije budućnosti
Izgrađen na mestu gde je gotovo pola veka poslovala nekada čuvena fabrika za proizvodnju termotehničkih uređaja CER, Naučno-tehnološki park (NTP) Čačak koristi sve prednosti... Naučno-tehnološki park Čačak spaja tradicionalnu privredu i industrije budućnosti

Izgrađen na mestu gde je gotovo pola veka poslovala nekada čuvena fabrika za proizvodnju termotehničkih uređaja CER, Naučno-tehnološki park (NTP) Čačak koristi sve prednosti novih znanja i tehnologija, ali i decenijama gomilanog preduzetničkog iskustva u gradu sa najviše privatnih preduzeća po glavi stanovnika.

Mirko Pešić, v.d. direktora NTP Čačak, u intervjuu za Biznis.rs otkriva kako funkcioniše institucija čije kapacitete je koristilo više od stotinu startapa iz oblasti razvoja softvera i kreativne industrije, ali i naprednih „fizičkih“ proizvoda i rešenja iz oblasti mašinstva, elektrotehnike, kao i proizvodnje ambalaže i nameštaja.

Zanimljivo je da je NTP Čačak izgrađen na mestu gde je dugo radila fabrika CER, kao i da je okružen „tradicionalnim“ privatnim preduzećima, u klasičnoj industrijskoj zoni. Vidite li simboliku u tome da je na tom mestu danas naučno-tehnološki park koji pomaže razvoj startapa, ali i privrede Čačka i cele države?

„Postoji simbolika u tome jer je CER bio jedan od stubova čačanske industrije, a fabrika je nastala još 1953. godine. Dok je, međutim, CER oličenje tradicionalne industrije, NTP Čačak sada predstavlja savremeni ekosistem inovacija, tehnologije i preduzetništva.

Smatramo da je ovo prirodan nastavak razvoja, gde se tradicija industrije i rada pretvara u budućnost inovacija i tehnologije, ali sa istim ciljem – doprinosu lokalnoj i nacionalnoj privredi. Zanimljivo je pomenuti da su iskusni inženjeri iz kompanije CER bili među osnivačima i profesorima Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. Danas mladi inženjeri sa tog fakulteta ne samo da mogu da pokrenu sopstvene biznise upravo u NTP Čačak, već se to do sada veoma često i dešavalo.“

Reklo bi se da je prednost čačanskog NTP to da se nalazi u gradu sa najviše privatnih preduzetničkih inicijativa u celoj zemlji. Čačak je, naime, grad sa najviše privatnih preduzeća po glavi stanovnika. Koliko je taj preduzetnički duh igrao ulogu u osnivanju i radu NTP, koji je osnovan još 2011. godine?

„Sigurno da jeste, jer je istaknuta potreba da se podrži inovaciona delatnost i razvoj novih tehnologija u gradu koji već ima snažnu osnovu u privatnom sektoru. Naš cilj je da omogućimo startapima i tehnološkim preduzećima da rastu i unaprede svoje poslovanje.

Lokalna privreda je imala veoma značajnu ulogu pri osnivanju i kasnije tokom razvoja NTP Čačak, a među sedam institucija i organizacija članica privrednog društva NTP Čačak su i dva poslovna udruženja – Poslovno udruženje poslodavaca Unija Čačak 2000 i Poslovno udruženje Gradac 97. Privrednici su uneli neophodnu energiju i odlučnost kako bi jedna lokalna inicijativa pri osnivanju NTP Čačak opstala, a mi smo opravdali poverenje svojim rezultatima.“

NTP Čačak / Izvor: ntpcacak.rs

Koliko je startapa do sada poslovalo u NTP Čačak, a koliko danas imate korisnika? Čime se sve oni bave, na kakvim projektima i idejama rade?

„Do sada je NTP Čačak podržao blizu stotinu startapa i tehnoloških kompanija, a trenutno imamo 24 kompanije članice koje permanentno koriste naše usluge i 18 virtuelnih članica. Njihove delatnosti su raznovrsne, od razvoja softvera, kreativne industrije, IT rešenja do hardverskih rešenja. Dominantne inženjerske oblasti su mašinstvo i elektrotehnika, inovacije na poljima ventilacije, klimatizacije i grejanja, projektovanje i proizvodnja posebnih mašina i uređaja, inovacije u proizvodnji delova nameštaja. Pored toga, mlade kompanije se ističu funkcionalnim rešenjima u oblasti novih materijala i reciklaže.

Startapi su često fokusirani na pronalaženje rešenja za stvarne probleme, kako lokalne, tako i globalne, uz podršku naših resursa. Kroz programe podrške koje najčešće omogućava Fond za inovacionu delatnost dodatno ih podržavamo pružanjem pristupa finansiranju, mentorstvu, kao i potrebnoj infrastrukturi, čime im omogućavamo brži rast i razvoj.

Poslovna inkubacija i stručna podrška kompanija članica u NTP Čačak se realizuje veće više od jedne decenije, pomoć mladim kompanijama u najranijem periodu razvoja traje od tri do pet godina tako da smo do sada imali više ciklusa useljavanja mladih članica uz izlazak iskusnijih kompanija spremnih za samostalno poslovanje.“

Kakvi su uslovi za rad u NTP? Šta je sve na raspolaganju Vašim korisnicima i da li oni koriste u dovoljnoj meri sve mogućnosti koje nudite?

„Korisnici NTP Čačak dobijaju stručnu i tehničku podršku u skladu sa stepenom razvoja kompanije, delatnostima i planovima razvoja koji kompanije unapred dostavljaju tokom konkurisanja za svoje mesto u NTP Čačak. Naši startapi i tehnološko razvojne kompanije prošle su jasno definisanu proceduru izbora po javnom pozivu i ocenama stručne komisije. NTP Čačak kao sastavni element inovacione infrastrukture Republike Srbije pruža svojim korisnicima moderno opremljene kancelarije, ali i prototipsko-proizvodni prostor, coworking zonu, laboratorije, konferencijske sale i mentorsku podršku.

Infrastruktura je prilagođena različitim potrebama startapa, bilo da su u fazi razvoja ideje ili u periodu rasta. Pored tehničke podrške, korisnici imaju pristup mreži investitora i poslovnih kontakata, što dodatno doprinosi njihovom uspehu.

Važno je da istaknemo da je međusobna saradnja kompanija članica veoma zastupljena, razmena znanja i informacije što čini poslovanje u ovom ambijentu veoma kreativnim i poželjnim. Naši kapaciteti su u potpunosti popunjeni, gotovo sve usluge se koriste i brojni su zahtevi za proširenje prostora, razvoj specijalizovanih laboratorija, unapređenje stručnog znanja, što je bio jasan pokazatelj da je potrebno izgraditi dodatne poslovne objekte za NTP Čačak.“

U toku je i proširenje kapaciteta NTP-a. Koliko je do sada uloženo u NTP i kako će NTP izgledati do kraja 2026. godine, kada bi trebalo da se okonča aktuelni investicioni ciklus?

„NTP Čačak je počeo svoj razvoj u relativno skromnim uslovima i uz veliku podršku Grada Čačka koji izdvaja značajna sredstav za finansiranje aktivnosti i ustupio prvi poslovni prostor bez naknade, gde je realizovano prvih pet godina rada. Od 2018. i 2019. godine kroz program podrške Startap centrima, Republika Srbija i Grad Čačak su uložili oko pola miliona evra u renoviranje i opremanje prostora u centru grada za prvo proširenje NTP Čačak.

Veći i bolje opremljen poslovni prostor uz uvećanje broja i kvaliteta aktivnosti donelo je značajno veće rezultate u radu i omogućilo novo ulaganje u proširenje organizacije. Ulaganje Republike Srbije u vrednosti od oko tri miliona evra realizovano je 2020. godine kupovinom i opremanje poslovnog prostora od 5.700 kvadrata. Tako je NTP Čačak dobio novu lokaciju gde je danas sedište i gde se razvija većina naših kompanija članica.

Faza dva proširenja NTP Čačak podrazumeva ulaganja u vrednosti od oko 20 miliona evra – gradi se potpuno novi objekat površine 12.700 kvadrata, projektovan po meri poslovnih objekata sa najvišim standardima. Izgradnja je počela pre dva meseca a predviđeni rok za realizaciju ističe 2026. godine. Predviđena je izgradnja na četiri etaže, sa organizovanim poslovnim prostorom, konferencijskim delom, laboratorijama i pratećim sadržajima. Objekat će koristiti solarnu energiju a predviđeno je i akumuliranje amosferskih voda za upotrebu u tehničke svrhe.

Do sada je, dakle, u NTP Čačak uloženo oko 30 miliona evra, a sa tekućim proširenjem, očekujemo da će do kraja 2026. godine NTP postati jedan od ključnih centara inovacija u regionu. Kapaciteti se proširuju za dodatnih 12.000 kvadratnih metara, što će omogućiti prijem većeg broja startapa i kompanija, kao i unapređenje postojećih laboratorijskih kapaciteta.“

Prototip WPT Energy punjača / Foto: Biznis.rs

Koja su to najuspešnija preduzeća koja su izrasla iz NTP Čačak i gde vidite budućnost NTP-a: da li u nekoj specijalizaciji za softver, razvoj fizičkih proizvoda ili možda nekoj trećoj oblasti? Po čemu će NTP Čačak biti prepoznatljiv u narednom periodu?

„U početnim godinama rada NTP Čačak nekoliko kompanija iz Čačka je podržalo naše aktivnosti i među prvima su postale naše kompanije članice. Jedna od takvih kompanija je Uniplast iz Čačka, koja proizvodi ambalaže za farmaceutsku industriju. Kompanija se ubrazano razvija, raste do 30 odsto godišenje sa značajnim izvozom svojih proizvoda.

Pre dve godine je u našim kapacitetima nastala startap kompanija fokusirana na 3D štampu u građevinarstvu, savladali su sve prepreke u razvoju proizvoda i naparavili prototip prvu 3D štampanu kuću u jugoistočnoj Evropi, trenutno su u potrazi za investitorima kako bi nastavili svoj razvoj.

Sada imamo nekoliko zanimljivih mladih kompanija jedna od takvih je Zamba. Zamba predstavlja prvi All in One HVAC sistem na svetu i to sve u jednoj kutiji. Obezbeđuje decentralizovanu, potpuno integrisanu jedinicu za grajanje, klimatizaciju i ventilaciju u kompaktnom dizajnu, ne toliko primetnom u stambenim jedinicama.

Uz njih je kompanija Fragment. Kompanija Fragment Incorporated je startap kompanija koja se bavi proizvodnjom inovativnog građevinskog materijala, odnosno ploča čija je osnovna sirovina reciklirano staklo, a kao vezivni materijal koriste cement i aditive. Inovativnost kompanije zasnovana je na posebnom receptu vezivnog materijala koji je ujedno i ekološki i zdravstveno bezbedan.

Naša budućnost leži u diversifikaciji – verujemo da će NTP Čačak biti prepoznatljiv po podršci razvoju softverskih rešenja, ali i fizičkih proizvoda, posebno u oblasti pametnih gradova i obnovljivih izvora energije.“

Koje su vaše sugestije – kako u narednom periodu treba podržati startape kako bi postizali još bolje rezultate i kakva je tu uloga NTP-ova?

„Startap scena u Srbiji je mlada i ubrazano se razvija, beleži se značajan rast u proteklih dve do tri godine. Moja preporuka je da se što više iskusnih preduzetnika sa iskustvom u određenim tehnologijama ohrabre za osnivanje svojih startapa.

Uslovi za takve poduhvate su veoma dobri, država je puno uložila u inovacionu infrastrukturu, dostupno je neophodno znanje i informacije iz raznih krajeva sveta, a ujedno postoje brojni primeri uspešnih startapova koji mogu biti motivacija i primer kako realizovati i pokrenuti svoj startap. Uloga NTP Čačak jeste da u svim segmentima bude podrška startap inicijativama kao i da kroz mrežu inovacione zajednice omogući kvalitetnije usluge i uslove za rad svojih korisnika.“

  • NATALY

    28.10.2024 #1 Author

    Bravo za grad Čačak

    Odgovori

  • Sreten Popović

    28.10.2024 #2 Author

    Mislim da treba izneti detaljnije i potpunije podatke o efektima koje je NTP ostvario,broj firmi koje su izašle, koji broj radnika danas zapošljavaju ? Jesi li ti efekti vidljivi i dali oni opravdavaju uložena sredstva ?

    Odgovori

  • JANA

    28.10.2024 #3 Author

    Jako korisna vest za stanovnike Cacka i naravno gradjane Srbije

    Odgovori

  • SENSEI

    30.10.2024 #4 Author

    Dobro je da se nešto događa i u drugim delovima Srbije

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.