Očekivani priliv stranih direktnih investicija oko 5,2 milijarde evra

NBS: Privredni rast ove godine 4,5 odsto, inflacija „ponekad i privremeno“ iznad cilja

BankeInvesticijeIzdvajamoPoslovanjeSrbija

19.2.2025 15:50 Autor: Milica Rilak 0

NBS: Privredni rast ove godine 4,5 odsto, inflacija „ponekad i privremeno“ iznad cilja NBS: Privredni rast ove godine 4,5 odsto, inflacija „ponekad i privremeno“ iznad cilja
Viceguverner Željko Jović rekao je na predstavljanju februarskog Izveštaja o inflaciji da nova centralna projekcija Narodne banke Srbije (NBS) kaže da će inflacija nastaviti... NBS: Privredni rast ove godine 4,5 odsto, inflacija „ponekad i privremeno“ iznad cilja

Viceguverner Željko Jović rekao je na predstavljanju februarskog Izveštaja o inflaciji da nova centralna projekcija Narodne banke Srbije (NBS) kaže da će inflacija nastaviti da se kreće u granicama cilja (u rasponu od 1,5 do 4,5 odsto) i u naredne dve godine.

NBS računa i da će BDP u ovoj godini porasti za 4,5 odsto, što je optimističnije od računice Vlade Srbije, koja je ovogodišnji budžet kalkulisala sa rastom od 4,2 odsto.

„Međugodišnja inflacija bi početkom ove godine trebalo da se kreće oko gornje granice dozvoljenog odstupanja od cilja, pri čemu ne isključujemo mogućnost da se u nekom od meseci privremeno nađe i neznatno iznad te granice“, rekao je viceguverner Željko Jović.

To se, po svemu sudeći, desilo već u januaru, pošto je Republički zavod za statistiku objavio da je prošlog meseca inflacija iznosila 4,6 odsto, dok gornja granica inflacionog cilja NBS iznosi 4,5 odsto.

Jović je ipak na predstavljanju Izveštaja o inflaciji rekao da bi u drugom tromesečju inflacija trebalo postepeno da usporava i da se krajem godine približi centralnoj vrednosti cilja (koja iznosi tri odsto), da bi se do kraja 2027. godine kretala oko tog nivoa.

Prema analizi NBS, takvom kretanju inflacije najviše će doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i očekivano niže svetske cene energenata.

Dolazak nove poljoprivredne sezone od maja, pod pretpostavkom da bude prosečna, treba da rezultira pojeftinjenjem voća i povrća, kao i nižim troškovima u proizvodnji hrane. Pored toga, projektovano kretanje realnih zarada u skladu s rastom produktivnosti trebalo bi da doprinese usporavanju bazne inflacije i njenom približavanju ukupnoj inflaciji“, dodao je Jović.

Kada je reč o rastu BDP-a, u centralnoj banci svoj optimizam u pogledu rasta BDP za 4,5 odsto u 2025. baziraju, pre svega, na očekivanom rastu ulaganja u osnovna sredstva, ali i prilivu stranih direktnih investicija, za koje računaju da će se kretati oko prošlogodišnjeg rekordnog nivoa od 5,2 milijarde evra.

Prema našoj novoj projekciji, rast bruto domaćeg proizvoda ove godine ubrzaće na 4,5 odsto, dok za naredne dve godine projektujemo da će biti u rasponu od četiri do pet odsto, s tim što u 2027. godini, zbog održavanja specijalizovane međunarodne izložbe EXPO 2027, očekujemo da će biti bliži gornjoj granici projektovanog raspona“, rekao je Jović.

Prema njegovim rečima, rastu investicija u osnovna sredstva doprineće povećana profitabilnost privrede iz prethodnih godina, visoki prilivi stranih direktnih investicija, planirani kapitalni izdaci države za projekte u oblasti saobraćajne, energetske i komunalne infrastrukture, kao i povoljniji finansijski uslovi usled započetog ublažavanja monetarnih uslova i smanjeni globalni inflatorni pritisci.

Pozitivan doprinos očekuje se i od izvoza kao rezultat početka serijske proizvodnje u automobilskoj industriji, kao i novih kapaciteta u energetici, uprkos i dalje slaboj eksternoj tražnji, pre svega iz zone evra, stoji u analizi u okviru Izveštaja o inflaciji.

Jović je na samom kraju predstavljanja februarskog Izveštaja o inflaciji naglasio da su sve makroekonomske projekcije u njemu zasnovane na pretpostavkama da se u narednom periodu neće u većoj meri zaoštriti geopolitički odnosi i da protekcionizam na globalnom nivou neće dalje znatnije jačati.

„Ipak, postoji realan rizik da se realizuju takvi nepovoljni scenariji i po globalni privredni rast, a time i rast jedne male i otvorene ekonomije kakva je Srbija. U tako kompleksnim okolnostima smatramo da je važno da nastavimo da jačamo domaće fundamente i našu otpornost na eksterne rizike, da nastavimo da vodimo odgovornu ekonomsku politiku i čuvamo stabilnost u svakom smislu“, zaključio je Jović.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.