Zašto je NIS Petrol SRL bio prinuđen da se zaštiti od poverilaca putem preventivnog sporazuma?

NIS-ova ćerka firma u Rumuniji prodaje mrežu benzinskih pumpi

EUFirme u fokusuInfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija

15.12.2024 10:24 Autor: Redakcija Biznis.rs 13

NIS-ova ćerka firma u Rumuniji prodaje mrežu benzinskih pumpi NIS-ova ćerka firma u Rumuniji prodaje mrežu benzinskih pumpi
NIS Petrol SRL, rumunska divizija Naftne industrije Srbije (NIS), koja je pod kontrolom ruskog državnog giganta Gazproma sa više od 56 odsto kapitala, nedavno... NIS-ova ćerka firma u Rumuniji prodaje mrežu benzinskih pumpi

NIS Petrol SRL, rumunska divizija Naftne industrije Srbije (NIS), koja je pod kontrolom ruskog državnog giganta Gazproma sa više od 56 odsto kapitala, nedavno je, na sopstveni zahtev, ušla u postupak preventivnog sporazuma, piše rumunski portal Profit.ro.

Kompanija planira da proda mrežu benzinskih stanica koje u Rumuniji posluju pod brendom Gazprom.

Postupak preventivnog sporazuma je zaštitna mera kojom dužnici koji se nalaze u finansijskim teškoćama, ali ne i u stanju insolventnosti, mogu postići formalni sporazum sa svojim poveriocima o plaćanju dugova. Rumunski medij navodi da ovaj sporazum omogućava očuvanje kontinuiteta i održivosti kompanija, kako bi mogle da izmire svoje obaveze i nastave poslovanje.

„Dužnik navodi da je neophodno preduzeti brze mere (…), a prodaja lanca benzinskih stanica omogućila bi potpuno izmirenje ovih dugova. (…) Takođe, ističe da je preventivni sporazum povoljan za dužnika, jer se administrator sporazuma već angažovao na prodaji lanca benzinskih stanica i radi se o profesionalcu koji bi mogao da izradi plan restrukturiranja u okviru zakonskih okvira koje odredi sud“, navodi se u obrazloženju sudske odluke o odobravanju pokretanja postupka, koju je analizirao Profit.ro.

Dalje se navodi da NIS Petrol SRL ima mesečne prihode od prodaje naftnih derivata na sopstvenim benzinskim stanicama od oko 20 miliona leja (4,02 miliona evra), kao i sredstva na bankovnim računima od 29 miliona leja (5,83 miliona evra).

„Ovo bi, paralelno sa prodajom, omogućilo restrukturiranje kompanije i očuvanje van stanja insolventnosti“, stoji u obrazloženju.

NIS Petrol trenutno upravlja sa 19 benzinskih stanica u Rumuniji pod brendom Gazprom.

Ukupni dugovi kompanije NIS Petrol trenutno iznose oko 595 miliona leja (119,62 miliona evra), prema izveštaju o analizi stanja poteškoća koji je sastavio administrator preventivnog sporazuma. Međutim, najveći deo tih dugova ne predstavlja problem, jer su to unutargrupni zajmovi koje je odobrila matična kompanija iz Srbije, a čiji je rok otplate nedavno produžen do kraja sledeće godine. NIS Petrol raspolaže imovinom ukupne vrednosti od 534 miliona leja (107,35 miliona evra), koja se uglavnom sastoji od nekretnina i osnovnih sredstava, piše Profit.ro.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay

Odluka o podnošenju zahteva za pokretanje postupka preventivnog sporazuma doneta je zbog trenutnih obaveza od oko 28 miliona leja (5,63 miliona evra), od kojih je kompanija već platila pet miliona, prema Nacionalnom regulatornom telu za oblast rudarstva, nafte i geološkog skladištenja ugljen-dioksida (ANRMPSG), bivšoj Nacionalnoj agenciji za mineralne resurse (ANRM), zbog kojih je ova državna institucija pokrenula prinudnu naplatu protiv NIS Petrola, dok kompanija osporava ovaj postupak.

„Trenutno, NIS Petrol je nosilac šest ugovora o koncesiji za razvoj-eksploataciju ili za istraživanje-razvoj-eksploataciju u oblasti nafte, na osnovu kojih se obavezala prema Nacionalnoj agenciji za mineralne resurse (sada Nacionalnom regulatornom telu za oblast rudarstva, nafte i geološkog skladištenja ugljen-dioksida) na realizaciju istraživačkih radova uz značajna ulaganja, kao i, u slučaju komercijalnih otkrića, na nastavak eksploatacionih i razvojnih radova.

U dva ugovora o istraživanju-razvoju-eksploataciji kompanija je ispunila sve preuzete obaveze u fazi istraživanja i trenutno je u fazi razvoja, dok u tri ugovora o istraživanju-razvoju-eksploataciji nije uspela da završi sve preuzete obaveze u okviru istraživačkog perioda, iz razloga koji nisu bili pod njenom kontrolom“, navodi se u obrazloženju.

ANRMPSG je, međutim, smatrao da kompanija snosi odgovornost za neizvršenje obaveza, te je zatražio primenu odredbe Zakona o nafti koja, u ovom slučaju, obavezuje nosioca naftne koncesije da plati iznos koji odgovara vrednosti neizvršenih obaveznih radova. NIS Petrol i ANRMPSG vode proces u ovom slučaju.

„Dužnik navodi da su svi dugovi tekući i da je u spis predmeta priložio fakture koje je izdao ANRMPSG, iz kojih se vidi rok plaćanja počev od novembra ove godine. (…) Dalje, traži otvaranje preventivnog konkordata jer je tokom novembra stiglo mnogo faktura od ANRMPSG, koje su rezultat delimično neizvršenih radova od strane kompanije. ANRMPSG je fakturisao celu sumu kroz nekoliko faktura, čiji rokovi plaćanja nisu prelazili 30-35 dana. Takođe, napominje da je do sada isplaćen iznos od pet miliona leja. (…) Dakle, da nisu sve fakture bile izdate u novembru, fakture od ANRMPSG, to ne bi predstavljalo problem (…)“, navodi se u dokumentu.

Foto: Unsplash

Kako navodi Profit.ro, NIS Petrol priprema početak komercijalne proizvodnje nafte i prirodnog gasa iz nalazišta Teremia Nord, koje se nalazi na perimetru Ex-7 Periam i Ex-8 Biled u okrugu Timiš, gde je NIS Petrol većinski koncesionar i operater sa udelom od 85 odsto. Na jednoj od bušotina već se vrši uzorkovanje, dok je u trećem kvartalu 2024. godine kompanija dobila građevinske dozvole za infrastrukturne elemente za transport gasa sa tih perimetara, prema najnovijem izveštaju matične kompanije iz Srbije.

Pored lanca benzinskih pumpi koji želi da proda i koncesija na perimetre sa nalazištima ugljovodonika, NIS Petrol poseduje i upravlja električnom centralom od 7,5 MW na gas u Jimboliji (Žombolju), i ima licencu za dobavljača i trgovca energijom.

Iz obrazloženja sudske odluke o preventivnom konkordatu proizlazi da je NIS Petrol bio pogođen geopolitikom i ekonomskim tenzijama izazvanim vojnom agresijom Rusije na Ukrajinu, koja je počela invazijom u februaru 2022. godine, dok je matična kompanija u Srbiji pod kontrolom ruskog Gazproma.

„(…) kompanija se trenutno nalazi u očiglednim teškoćama, niz unutrašnjih i spoljašnjih faktora postepeno je doveo do pogoršanja njenog finansijskog stanja, što je iscrpilo njene kapacitete da finansira obrtna sredstva. (…) Zbog regionalne situacije suočila se sa značajnim otporom određenih klijenata – kako veleprodajnih, tako i benzinskih pumpi. Sve više partnera obavestilo je kompaniju da ne mogu da nastave saradnju, a u aprilu (2022.) kompanija je izgubila svog najvećeg klijenta. Početkom maja 2022. jedini lokalni dobavljač goriva obavestio je kompaniju da neće produžiti ugovor o snabdevanju ako se ne promeni vlasnička struktura kompanije. Ovo je dovelo do potrebe za snabdevanjem pumpi samo preko posrednika i povećanja troškova sirovina za oko 0,16 leja po litru. Početkom maja 2022. godine izvoz dizela iz Srbije je bio zabranjen, a nakon njegovog ponovnog pokretanja NIS je odlučio da više ne snabdeva ovu kompaniju tim proizvodom zbog rizika od naplate. Kasnije isporuke bile su smanjene i vršene samo ako su kompenzovane isporukama nafte kompanije“, navodi se u dokumentu.

Takođe se napominje da su, zbog teškoća koje je NIS Petrol imao u pružanju garancija dobavljačima i plaćanju unapred, rokovi plaćanja skraćeni, navodi Profit.ro.

„Iako su rokovi plaćanja skraćeni, nije bilo moguće sklopiti povoljnije ugovore sa lokalnim proizvođačima ili uvoznicima. Kompanija se suočila i sa poteškoćama u poslovanju sa bankama i osiguravajućim društvima, pri čemu su mnoge banke odbile da procesuiraju uplate klijenata kompanije i uplate kompanije dobavljačima. Kompanija trenutno ima otvorene račune samo u jednoj komercijalnoj banci u Rumuniji, a saradnja je ograničena strogim pravilima, zbog čega je saradnja na OPCOM-u, tržištu na kojem se prodaje električna energija proizvedena na jednom od istraživačkih polja, znatno otežana i u nepovoljnim komercijalnim uslovima. Takođe, osiguravajuće kompanije ne zaključuju ugovore sa kompanijom – to ima za posledicu nemogućnost da kompanija dobije kredit od dobavljača, što dovodi do potrebe za plaćanjem unapred, a to negativno utiče na novčane tokove i profitabilnost. Tako, u situaciji kada klijenti kompanije ne mogu da dobiju ni bankarske garancije, niti osiguranje trgovinskih dugova, oni se okreću drugim dobavljačima ili značajno smanjuju obim kupovine od kompanije“, tvrdila je NIS Petrol na sudu.

NIS Petrol SRL je prošlu godinu završio sa gubitkom od 63,6 miliona leja (12,79 miliona evra), uz ukupne prihode od više od 298 miliona leja (59,9 miliona evra), prema najnovijim podacima Ministarstva finansija.

Od početka poslovanja u Rumuniji 2012. godine do 2023. firma je svake godine izveštavala o gubicima u ukupnom iznosu od više od polovine milijarde leja (oko 100,5 miliona evra).

Matična kompanija iz Srbije – NIS, koja je listirana na Beogradskoj berzi, završila je 2023. godinu sa neto profitom od oko 60 miliona evra, uz ukupne prihode od preko 870 miliona evra. Njeni glavni akcionari su Gazpromneft (50 odsto), Gazprom (6,15 odsto) i srpska država (nešto manje od 30 odsto).

  • REA

    15.12.2024 #1 Author

    Nije ni kod Nisa sve tako stabilno

    Odgovori

  • Duća

    15.12.2024 #2 Author

    Da vrate rusi , t.j. gasprom, našu nacionalnu naftnu firmu srbiji, koju su dobili na poklon od ludog milojka (koštunice).Naftagas (ne nis)su gradile generacije od osnivanja 49te u zrenjaninu, mukotrpno i pregalački. Zatim je dolaskom na vlast 89te nova vlast preimenovala firmu u nis,i naravno počelo je beogradsko pustošenje naftagasa,epilog znamo.

    Odgovori

    • Хомер

      16.12.2024 #3 Author

      Није Коштуница већ Тадић. Није на поклон већ је губиташ правдао 51% за 400 мил.евра. уз инвестиције од 1,5 милијарду евра које нисмо имали. Сад део Србије вреди милијарду. А и био везан посао за јужни ток.

      Odgovori

      • Grundig

        19.12.2024 #4 Author

        Dobro si rekao, bio je vezan posao za Juzni tok. Juznog toka nema, niti ga je ikad i bilo. Prema tome, mislim da je sve jasno. Prevareni smo.

        Odgovori

  • LAV

    15.12.2024 #5 Author

    Stvarno strasno.

    Odgovori

  • Faith

    15.12.2024 #6 Author

    Nazalost moraju,uvode im zapadnjaci sankcije

    Odgovori

  • JEKSICA25

    15.12.2024 #7 Author

    Zanimljivo

    Odgovori

  • gagica

    15.12.2024 #8 Author

    Nepovoljna vest

    Odgovori

  • HANA

    15.12.2024 #9 Author

    Da li je moguće da su oni uopšte u krizi?

    Odgovori

  • ELLA

    16.12.2024 #10 Author

    Stižu nam ponovo 90 te

    Odgovori

  • SENSEI

    16.12.2024 #11 Author

    Ovo je već ekonomski sukob istoka i zapada, ali u Rumuniji

    Odgovori

  • BIJUTI27

    19.12.2024 #12 Author

    šta je problem neka kupi neki srpski bizmismen..

    Odgovori

  • NELY

    21.12.2024 #13 Author

    Spasavaj sta se spasit da

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.