NIS upućuje novi dopunjeni zahtev za odlaganje sankcija
3.10.2025 08:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Naftna industrija Srbije (NIS) će uputiti i novi dopunjeni zahtev američkoj administraciji za još jednim odlaganjem pune primene sankcija, saznaje Radio televizije Srbije (RTS).
To samo potvrđuje činjenicu da se situacija sa NIS-om komplikuje i da se ubrzano traga za održivim rešenjem kako bi kompanija obezbedila licencu za rad i posle 8. oktobra.
I iz hrvatskog Janafa su potvrdili da i njihov advokatski tim priprema novi zahtev kako bi od Vašingtona dobili dozvolu za nastavak ugovorenog transporta nafte u rafineriju Pančevo, piše RTS.
Član Uprave Janafa Vladislav Veselica izjavio je za hrvatske medije da im saradnja sa NIS-om donosi više od trećine prihoda i da bi neprodužavanje licence bio najcrnji scenario za Janaf.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Kopenhagenu da su tačne informacije da je ruska strana predložila da NIS kupuje deo američke nafte kako bi mogao da nastavi da radi zbog najavljenih američkih sankcija, ali da nije siguran da će to SAD prihvatiti.
Pročitajte još:
Naftna industrija Srbije saopštila je da je iz Ministarstva finansija SAD pismeno potvrđeno da je 30. septembra izdata posebna licenca kojom se NIS-u omogućava nesmetan rad do 8. oktobra. Istu informaciju potvrdili su iz Janafa i dodali da će se preko advokata u SAD obratiti američkim institucijama radi produženja licence.
SAD su u januaru ove godine uvele sankcije NIS-u zbog ruskog udela u vlasništu. Do sada su sankcije šest puta odlagane, poslednji put do 1. oktobra.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.