Kreditima do tehnologije budućnosti

Nova Strategija za novu „petoletku“: Koliko ćemo investirati u razvoj veštačke inteligencije?

Hi-techInovacijeInvesticijeIzdvajamoSrbija

15.1.2025 08:01 Autor: Milica Rilak 1

Nova Strategija za novu „petoletku“: Koliko ćemo investirati u razvoj veštačke inteligencije? Nova Strategija za novu „petoletku“: Koliko ćemo investirati u razvoj veštačke inteligencije?
Vlada Srbije je već u prvim danima januara usvojila novu Strategiju za razvoj veštačke inteligencije do 2030. godine čiji je jedan od ciljeva da... Nova Strategija za novu „petoletku“: Koliko ćemo investirati u razvoj veštačke inteligencije?

Vlada Srbije je već u prvim danima januara usvojila novu Strategiju za razvoj veštačke inteligencije do 2030. godine čiji je jedan od ciljeva da „kroz posebne mere omogući značajan podsticaj za dalji razvoj naučnih istraživanja, inovacija, obrazovanja, ekonomskog rasta i unapredi kvalitet života svih građana“.

Kada je reč o finansijskoj podršci za razvoj veštačke inteligencije (AI), Strategija sadrži precizan iznos samo za ciljanu vrednost realizovanih projekata za nabavku i primenu rešenja iz oblasti AI u naučno-istraživačkim organizacijama i za primenu u obrazovnim ustanovama. U oba slučaja cilj je da do kraja 2027. godine ta vrednost dostigne 1,2 milijarde dinara, a do kraja 2030. godine 3,6 milijardi dinara.

Da bi se pronašle sve investicije države u razvoj AI mora se pogledati malo dalje od republičkog budžeta za 2025. godinu, pošto je u njemu na ime Programa razvoja veštačke inteligencije predviđeno samo 120 miliona dinara, odnosno oko milion evra, i to za „dotacije međunarodnim organizacijama“. To potvrđuje i podatak na portalu Srbija2027, na kome se nalaze podaci o investicijama u okviru programa Skok u budućnost – gde stoji da se u oblasti AI očekuju ulaganja od preko 70 miliona evra.

Autori nove Strategije podsećaju da je u prethodnom petogodišnjem periodu finansijska podrška bila namenjena za podizanje nivoa podrške istraživačima, posebnu podršku istraživačima i inovacijama, podršku startap i malim i srednjim preduzećima u oblasti veštačke inteligencije i slične projekte.

„Ovaj pristup je u potpunosti opravdan i na isti način će biti definisan i u ovoj Strategiji“, kažu autori i potom ističu da se projekti iz oblasti AI realizuju preko Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost.

„Kao prioritetne oblasti označene su za sada medicina, transportni sistemi, auto industrija i zeleni razvoj zasnovan na informacionim tehnologijama. Ove prioritetne oblasti bi trebalo uskladiti sa prioritetima (nove) Strategije. Pored procesa razvoja potrebno je pružiti podršku i u implementaciji ovih rešenja“, savetuje autorski tim.

Foto: Freepik / ArtPhoto_studio

Fond za nauku, prema podacima iz Strategije, sprovodi sedam programa iz oblasti razvoja AI: Prizma, Promis, Dijaspora, Zeleni program saradnje nauke i privrede, Dokaz koncepta, Identiteti i Ideje.

„Za ove programe u toku 2024. godine izdvojen je 21 milion evra, od čega je 32 projekta i skoro šest miliona evra izdvojeno za rešenja koja uključuju razvoj i primenu veštačke inteligencije u različitim naučnim oblastima“, navedeno je u tom dokumentu.

U ovogodišnjem budžetu, inače, za Fond za nauku planirano je tri milijarde dinara ili nešto više od 25,5 miliona evra.

„Fond za inovacionu delatnost je takođe podržao veliki broj projekata koji koriste veštačku inteligenciju za inovativna rešenja i proizvode. Kroz program Katapult je u 2023. i 2024. godini u ove projekte uloženo pet miliona evra“, stoji u novoj Strategiji, uz podsećanje da je taj fond pokrenuo program Serbia Ventures AI.

„Kroz ovaj program, Fond za inovacionu delatnost će investirati pet miliona evra u fond preduzetničkog kapitala u Republici Srbiji u ulozi ograničenog partnera i pomoći da se stvori značajan tržišni efekat na inovacioni ekosistem u Republici Srbiji. Očekuje se da će investitori uložiti još 15 miliona evra“, napominje se u Strategiji.

Foto: freepik – xb100

U toku je, kako ističu, i finalizacija procedure za dobijanje kredita od Svetske banke koji će služiti kao podrška za razvoj veštačke inteligencije u Republici Srbiji, kao i kredita od Trezora Francuske koji će se upotrebiti za nabavku superkompjutera za Državni data centar u Kragujevcu.

„U 2025. godini nastavljamo da ulažemo u dalje proširenje i primenu superkompjutera smeštenog u Državnom data centru u Kragujevcu, kao i u razvoj odgovarajućih softvera u različitim sektorima našeg društva koji će pomoći u tome da imamo efikasniju javnu upravu, bolju dijagnostiku u zdravstvu i drugim oblastima. Srbija u tu svrhu opredeljuje ukupno 55 miliona evra„, rekao je početkom decembra direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović.

On je tokom učešća na Samitu Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju u Beogradu napomenuo i da je za tu fazu već potpisan ugovor vredan pet miliona evra.

„O drugom proširenju i primeni superkompjutera trenutno pregovaramo sa Vladom Francuske. Reč je o kreditu u ukupnom iznosu od 50 miliona evra“, precizirao je Jovanović.

Podsećamo i da je Vlada Srbije uputila u Skupštinu Predlog zakona o potvrđivanju 25 miliona evra vrednog kredita Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) za dodatno finansiranje Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u našoj zemlji.

U opisu Projekta, između ostalog, stoji da su njegove komponente reforme u sektoru istraživanja i razvoja kroz finansiranje odabranih programa Fonda za nauku, jačanje kapaciteta u BIO4 i Institutu za veštačku inteligenciju, sufinansiranje grantova za odabrane kompanije, kao i osnivanje Fonda za dijasporu u okviru Fonda za nauku.

  • Vlada

    15.1.2025 #1 Author

    Najpre regulative a onda razvoj te oblasti , jer primena , kao i zloupotreba su u ovoj oblasti skoro pa neograničene

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.