Na javnoj raspravi predlog ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

Novi plan za lakši pristup negovateljima i ličnim pratiocima

AnalizaIzdvajamoSrbijaZdravlje

29.1.2025 17:33 Autor: Ljiljana Begović 3

Novi plan za lakši pristup negovateljima i ličnim pratiocima Novi plan za lakši pristup negovateljima i ličnim pratiocima
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja iznelo je na javnu raspravu predlog Akcionog plana za 2025-2026. godinu koji postavlja ciljeve ka deinstitucionalizaciji... Novi plan za lakši pristup negovateljima i ličnim pratiocima

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja iznelo je na javnu raspravu predlog Akcionog plana za 2025-2026. godinu koji postavlja ciljeve ka deinstitucionalizaciji i razvoju usluga socijalne zaštite u zajednici.

Koraci u naredne dve godine biće povećanje broja stanova za stanovanje uz podršku, zatim uvođenje novih usluga poput personalne asistencije, kako bi porodice dobile neophodnu podršku i predah u brizi o svojim članovima. Takođe, cilj je i jačanje saradnje sa civilnim sektorom i nevladinim organizacijama.

Država je napravila značajne korake u smanjenju zavisnosti od tradicionalnih institucija za smeštaj i povećanju broja usluga koje omogućavaju ljudima da ostanu u svojim porodicama i zajednicama. Broj licenciranih pružalaca usluga u zajednici porastao je sa jedva nekoliko u 2013. godini na 313 u 2022. godini, što jasno ukazuje na pravi smer reformi.

Ipak, uprkos postignutom napretku izazovi ostaju. Obuhvat rezidencijalnom zaštitom starijih osoba u Srbiji je i dalje nizak, posebno u odnosu na Evropsku uniju, gde je udeo starijih od 65 godina u ustanovama za dugotrajnu negu u proseku 3,8 odsto, dok je kod nas to svega jedan procenat.

Ovo ukazuje na potrebu za razvojem dodatnih usluga podrške, kako bi što više starijih moglo da dobije adekvatnu negu u okviru zajednice, navodi se u dokumentu.

Akcioni plan 2025–2026. godine donosi konkretna rešenja. Bazira se na pet strateških ciljeva:

  • Pravni i finansijski okvir za održivu deinstitucionalizaciju – Usvajanje novih propisa i pronalaženje stabilnih izvora finansiranja omogućiće dugoročnu održivost usluga u zajednici
  • Razvoj usluga na teritoriji cele Srbije – Jedan od glavnih ciljeva je da sve lokalne zajednice imaju bar jednu vrstu podrške dostupnu svojim građanima
  • Transformacija postojećih ustanova u centre za usluge u zajednici – Umesto klasičnih domova, oni će postati mesta podrške i savetovanja, sa manjim rezidencijalnim jedinicama
  • Osnaživanje korisnika za samostalan život – Kroz programe obrazovanja, obuke i zapošljavanja, osobama koje su do sada bile u institucijama omogućiće se da vode što samostalniji život
  • Jačanje kapaciteta stručnjaka u socijalnoj zaštiti – Socijalni radnici, negovatelji i drugi profesionalci dobiće nove programe obuke, kako bi mogli što bolje da podrže korisnike u procesu prelaska u zajednicu

U skladu sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije, Akcioni plan utvrđuje početne i ciljne vrednosti pokazatelja učinka za svaku meru i poseban cilj.

Invalid
Foto: Freepik

Mere 1.3, 1.4. i 1.5, koje se odnose na regulisanje uslova za radne centre, status preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao i podsticaje za zapošljavanje osetljivih grupa, nisu obuhvaćene ovim Akcionim planom, jer će njihova realizacija početi nakon njegovog isteka.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će, u skladu sa zakonskim obavezama, izraditi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana u roku od 120 dana nakon svake kalendarske godine.

Pre usvajanja, sprovodiće se javna rasprava od 20. januara do 10. februara 2025. godine, nakon čega će Ministarstvo analizirati pristigle komentare i sastaviti izveštaj. Nakon završene rasprave, Predlog akcionog plana će biti upućen nadležnim institucijama na mišljenje i usvajanje od strane Vlade.

Ministarstvo je 2022. godine formiralo Radnu grupu za izradu Akcionog plana, koju je činio 31 predstavnik različitih državnih institucija, akademske zajednice i civilnog sektora. Tokom izrade plana organizovani su konsultativni sastanci, a u izradi su stručnu podršku pružili angažovani konsultanti u okviru projekta Nemačko-srpske razvojne saradnje.

Sredstva za realizaciju mera biće obezbeđena iz budžeta Republike Srbije, pokrajinskih i lokalnih budžeta, kao i iz donacija, legata i drugih izvora. Ministarstvo i nosioci aktivnosti su vršili preliminarnu procenu potrebnih finansijskih sredstava u skladu sa plansko-budžetskim procedurama.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će biti odgovorno za praćenje sprovođenja Akcionog plana. Institucije koje učestvuju u realizaciji mera imaće obavezu da godišnje dostavljaju izveštaje Ministarstvu.

Dodatno, sprovođenje će se pratiti kroz Jedinstveni informacioni sistem za planiranje i izveštavanje, kako bi se obezbedila transparentnost i konzistentnost u praćenju učinaka.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.