Najviše novca u republičkoj kasi planirano za EXPO

Objavljen spisak 56 ključnih investicionih projekata – za 2025. budžetirano 313,6 milijardi dinara

InfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoSrbija

6.11.2024 08:01 Autor: Milica Rilak 2

Objavljen spisak 56 ključnih investicionih projekata – za 2025. budžetirano 313,6 milijardi dinara Objavljen spisak 56 ključnih investicionih projekata – za 2025. budžetirano 313,6 milijardi dinara
U revidiranoj Fiskalnoj strategiji za 2025. godinu sa projekcijama do 2027. Vlada Srbije dala je pregled investicionih projekata u republičkom budžetu, odnosno izdataka za... Objavljen spisak 56 ključnih investicionih projekata – za 2025. budžetirano 313,6 milijardi dinara

U revidiranoj Fiskalnoj strategiji za 2025. godinu sa projekcijama do 2027. Vlada Srbije dala je pregled investicionih projekata u republičkom budžetu, odnosno izdataka za nefinansijsku imovinu iznad 20 miliona evra.

Prema tom spisku, za sledeću godinu budžetirano je 313,6 milijardi dinara za ukupno 56 projekata – od nastavka radova na EXPO-u do izgradnje inovacionog distrikta u Kragujevcu.

Najviše novca budžetirano je za EXPO – tačno 46 milijardi dinara u 2025. godini, uz procenu da će za projekat pod nazivom „EXPO Beograd 2027 – Beogradski sajam, Zona B (forum, izložbeni prostori, parking, uređenje), Poslovna zona E, toplotni izvor“ tokom ove godine biti potrošeno 43 milijarde dinara.

EXPO je prvi prema visini troškova i u projekcijama izdvajanja i za 2026. godinu, za koju se predviđa izdvajanje 47,5 milijardi dinara za te namene. Ukupni trošak EXPO Beograd 2027 projekta procenjen je na 139,6 milijardi dinara.

Nastavljaju se, takođe, i radovi na Nacionalnom stadionu, koji se posmatra kao odvojeni projekat u odnosu na EXPO. U 2025. za radove na stadionu budžetirano je 18,6 milijardi dinara, dok se procenjuje da je za taj projekat tokom ove godine potrošeno nešto više od 20 milijardi dinara.

Izvor: Revidirana fiskalna strategija za 2025. godinu

Kada je reč o infrastrukturnim projektima u drumskom saobraćaju, prva po vrednosti kada je reč o budžetiranju za 2025. godinu je izgradnja deonice Moravskog koridora Preljina-Pojate sa 30 milijardi dinara.

Osim Moravskog koridora, među već budžetiranim troškovima za 2025. nalaze se, između ostalih, i deonice auto-puta Miloš Veliki od Preljine do Požege, izgradnja auto-puta Beograd-Sarajevo, kao i izgradnja deonice auto-puta od Beograda do Zrenjanina i od Niša do Pločnika.

U investicionom delu budžeta za 2025. godinu našli su se i „beogradski“ projekti koji privlače veliku pažnju javnosti – tako je za sledeću godinu budžetirano 2,16 milijardi dinara za „izgradnju novog mosta preko reke Save“, odnosno na mestu upravo zatvorenog Starog savskog mosta.

Moravski koridor, radovi / Foto: MGSI

Sredstva na nivou od šest milijardi dinara planirana su i za takozvani „mali metro“, odnosno tunel od Karađorđeve ulice do Dunavske padine, a svojevrsno iznenađenje svakako predstavlja iznos od 400 miliona dinara za „izgradnju nove luke u Beogradu“, dok se projektuje da će budžet za tu svrhu u 2026. porasti na blizu 2,5 milijarde dinara.

Novac se, inače, u 2025. planira i za modernizaciju i proširenje kapaciteta u lukama Bogojevo, Prahovo i Sremska Mitrovica, kao i za izgradnju Centra za obuku posade brodova.

Među najvećim budžetskim izdvajanjima su i železnički projekti. Budžetirana su sredstva za rekonstrukciju pruge Niš-Dimitrovgrad u vrednosti od 13 milijardi dinara, dok je još 18 milijardi dinara namenjeno izgradnji pruge između Zemun Polja i Nacionalnog stadiona.

Foto: Infrastruktura železnice Srbije

Upada u oči, međutim, da nije budžetiran novac za modernizaciju deonice pruge Beograd-Niš u 2025. godini, dok se procenjuje da će taj iznos u 2026. dostići 10 milijardi dinara. Treba, međutim, imati na umu da je za taj projekat obezbeđen finansijski „paket“ od EU u vrednosti od 2,2 milijarde evra, od kojih je 598 miliona evra u vidu investicionog granta – najveće donacije EU do sada odobrene za neki projekat u Srbiji.

Ono za šta je planirana značajna suma je „projekat mađarsko-srpske železnice“, kako je nazvan na spisku u okviru revidirane Fiskalne strategije, a u vrednosti od blizu 18 milijardi dinara. Pod tim nazivom obično se podrazumeva izgradnja i modernizacija pruge od Beograda do Subotice i dalje prema granici sa Mađarskom i Budimpešti, a najavljeno je da će deonica od Novog Sada do Subotice biti puštena u saobraćaj 24. novembra.

Podsetimo da je objavljivanje liste projekata u okviru revidirane Fiskalne strategije za 2025. godinu jedna od obaveza koju je naša Vlada preuzela u okviru aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom koji će se okončati ove godine.

Naime, tokom treće, „julske“ revizije našeg aktuelnog aranžmana iz predostrožnosti, dogovoreno je da u revidiranu Fiskalnu strategiju za 2025. godinu bude uključena i tabela za praćenje projekata vrednijih od 20 miliona evra, sa detaljnom listom troškova.

Vlada je takođe obećala da će takvu tabelu uključiti i u Zakon o budžetskom sistemu prilikom „naredne izmene“, takođe ne kasnije od novembra ove godine, kao i da će poboljšati portal Srbija2027.gov.rs tako da za svaki obuhvaćeni projekat bude vidljivo u kojoj fazi sprovođenja se nalazi i koliki su troškovi i planirane investicije u narednom budžetskom periodu.

  • DOBRILA

    6.11.2024 #1 Author

    Samo neka rade , grade i popravljaju kako treba!

    Odgovori

  • SABRINA

    6.11.2024 #2 Author

    Nadam se da će bar sve biti kvalitetno odrađeno.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.