Osigurani depoziti dostigli 25,3 milijarde evra, najzastupljenija štednja građana
31.10.2022 10:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
U Srbiji su krajem trećeg kvartala ove godine ukupni osigurani depoziti iznosili 25,3 milijarde evra, objavila je Agencija za osiguranje depozita.
To je više nego trostruko veći iznos od onog iz 2008. godine, kada je garantovani iznos štednje u bankama po jednom deponentu povećan na 50.000 evra, navedeno je u saopštenju koje je prenela Beta.
Ukupna sredstva na računima građana, preduzetnika i mikro, malih i srednjih pravnih lica u proteklih 14 godina u proseku su rasla za 10 odsto godišnje.
Dve trećine svih osiguranih depozita čine depoziti građana. Iako su u pojedinačnim iznosima niži od depozita pravnih lica, kao najbrojniji u sumi predstavljaju značajnu i stabilnu depozitnu bazu, navedeno je u saopštenju.
Podseća se da je sistemom osiguranja depozita obuhvaćena velika većina deponenata fizičkih lica (99 odsto), budući da ukupan iznos novca koji čuvaju u jednoj banci ne prelazi 50.000 evra.
Iz Agencije su ukazali da, iako građani pretežno na računima banaka drže novčana sredstva u stranim valutama, već duži niz godina, usled atraktivnijih kamatnih stopa na dinarsku u odnosu na deviznu štednju, povoljnog poreskog tretmana i očuvane relativne stabilnosti dinara prema evru, zabeleženo je značajno povećanje pokazatelja dinarizacije depozita stanovništva.
Povodom predstojeće Nedelje štednje, kada banke tradicionalno nude atraktivnije uslove za oročavanje novca, iz Agencije za osiguranje depozita su podsetili i da su sredstva koja građani, preduzetnici, kao i mikro, mala i srednja pravna lica čuvaju u bankama zakonom zaštićena do iznosa od 50.000 evra. To znači da bi, u slučaju stečaja banke, Agencija za osiguranje depozita u roku od najviše sedam radnih dana isplatila maksimalno do 50.000 evra ukupnog uloga jednog deponenta u jednoj banci.
Pročitajte još:
Zaštićen je novac osiguranih deponenata na svim računima, nezavisno od vrste i valute, a sve banke u Srbiji obuhvaćene su sistemom osiguranja depozita. Ovakav vid zaštite novčanih sredstava za klijente banaka potpuno je besplatan, s obzirom na to da trošak osiguranja za njih snose banke, saopštila je Agencija.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.