u gostima predsednik privredne komore kine

Otvoren Poslovni forum i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika u PKS

PreduzetnikSrbijaSvet

20.3.2025 13:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 16

Otvoren Poslovni forum i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika u PKS Otvoren Poslovni forum i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika u PKS
U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas je otvoren Srpsko-kineski poslovni forum, a održani su i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika, u okviru dvodnevne... Otvoren Poslovni forum i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika u PKS

U Privrednoj komori Srbije (PKS) danas je otvoren Srpsko-kineski poslovni forum, a održani su i bilateralni susreti kineskih i srpskih privrednika, u okviru dvodnevne posete Srbiji privredno-državne delegacije Kine.

„Okupili smo gotovo 200 učesnika, predstavnika srpskih i kineskih kompanija i već je organizovano 380 B2B susreta (bilateralnih susreta privrednika). Ovo je i prva poseta predsednika Privredne komore Kine Srbiji u poslednjih 15 godina“, kazao je na otvaranju Forumu predsednik PKS Marko Čadež, koji je ugostio predsednika Kineskog saveta za promociju međunarodne trgovine i predsednika Privredne komore Kine Rena Hongbina.

Istakao je da se na ovaj način otvara novo poglavlje intenzivnije saradnje, ne samo privrednih komora dve zemlje, već i kompanija članica i izrazio nadu da će vodilja u budućoj saradnji biti nove tehnologije i inovacije.

„Robna razmena dve zemlje, zajedno sa uslugama, dostigla je 8,3 milijarde dolara. Kine je zemlja iz koje Srbija najviše uvozi i treća je izvozna destinacija za srpske proizvode u svetu“, kazao je Čadež.  

On je naglasio i da je Srbija u poslednjih deset godina svoj izvoz u Kinu povećala 134 puta.

„Poslednjh pet godina imamo godišnji rast izoza u Kinu veći od 50 odsto“, naveo je predsednik PKS.

Čadež je kazao da će se na skupu predstaviti specijalizovana međunarodna izložba u Beogradu „EXPO 2027“, kao i mogućnosti za ulaganje kineskih privrednika u Srbiju, ali i Sajmu dobavljača u Kini na leto ove godine.

„Želja nam je da i srpski proizvodi i kompanije budu na kineskom tržištu i da svedočimo i o srpskim investicijama u Kinu. Ne želimo samo da trgujemo, već da imamo zajedničke projekte“, rekao je Čadež.

Kao primer za to najveo je srpsku porodičnu kompaniju Živko i sinovi, koja planira da u kineskoj provinciji Hbej otvori fabriku za proizvodnju kotrljajućih ležajeva. Objasnio je da bi to bio prvi proizvodni pogon koji je neke srpska kompanija pokrenula u Kini, dok obrnutih slučajeva ima mnogo.

Čadež je pozvao predsednika Kineskog saveta za promociju međunarodne trgovine i predsednika Privredne komore Kine Rena Hongbina da razmisli o otvaranju regionalne kencelarije za promociju spoljne trgovine Kine u Beogradu. „To bi omogućilo intenzivniju komunikaciju srpske i kineske privrede“, rekao je predsednik PKS.

Dodao je da je poseta kineske delegacije  prilika da se razgovara o jačanju saradnje privrede dve zemlje na novom međunarodnom trgovinskom koridoru kopno-more na kome se nalazi ukupno 490 luka u 120 zemalja i regiona.

Čedež je kazao da su na skupu prisutni predstavnici kompanija iz oblasti transporta, logistike, IT, eTrgovine, metalske i elektro industrije, drvne industrije, farmacije, građevinarstva, energetike, mašinske industrija, poljoprivrede i prehrambene industrije, trgovine i usluga, cirkularne ekonomije.

U okviru događaja potpisan je i sporazum o saradnji u oblasti arbitraže.

Sporazum su potpisali zamenica predsednika Kineske međunarodne ekonomske i trgovinske arbitražne komisije Sje Čangćing i generalni sekretar PKS Predrag Petrović.

Nakon plenarnog dela foruma održani su bilateralni razgovori privrednika.

Na skupu su bili i ambasador Kine u Srbiji Li Minga i ministarka privrede Srbije Adrijana Mesarović.

  • Dux011

    21.3.2025 #1 Author

    To je dobro.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    22.3.2025 #2 Author

    Mi smo im Meka,jeftina radna snaga,a oni subvencije od nas

    Odgovori

  • Emilija

    23.3.2025 #3 Author

    Kinezi su nam postali partner broj 1,ali ne bi oni ulagali da nemaju koristi.

    Odgovori

  • Brana

    23.3.2025 #4 Author

    Samo napred,odlično

    Odgovori

  • ELLA

    24.3.2025 #5 Author

    Odlična vest za naše privrednike

    Odgovori

  • SASHKA

    26.3.2025 #6 Author

    Samo napred.

    Odgovori

  • STEPA

    27.3.2025 #7 Author

    Sigurno da je to dobro za naše privatnike super

    Odgovori

  • LEBRON

    27.3.2025 #8 Author

    Sjajne vesti.

    Odgovori

  • Jovica

    28.3.2025 #9 Author

    Naravno da imaju koristi ali to je ono i sto mi trazimo za nasu zemlju

    Odgovori

  • DUCA

    29.3.2025 #10 Author

    Srbija i Kina su oduvek veliki ekonomski partneri.

    Odgovori

  • Emilija

    30.3.2025 #11 Author

    Kinezi bez koristi ne bi ništa radili

    Odgovori

  • VALE

    30.3.2025 #12 Author

    Ovakvi sastanci doprinose ucvrsivanju odnosa Kine I nase zemlje

    Odgovori

  • aleks112

    30.3.2025 #13 Author

    Još jedan forum, još jedan sporazum, još jedna prilika za velike reči., ali gde su konkretni rezultati za gradjane Srbije? Dok naši proizvodi tek pokušavaju da pronadju mesto na kineskom tržištu, Kina se već godinama uveliko širi kod nas. Pitanje je da li ćemo iz ovih “prijateljskih” odnosa izvući stvarne koristi ili ćemo ostati samo jeftino tržište za kinesku robu i investicije.

    Odgovori

  • SASHKA

    31.3.2025 #14 Author

    Da nemaju koristi ne bi ni radili.

    Odgovori

  • PIKSI

    13.4.2025 #15 Author

    odlicna prilika

    Odgovori

  • Lelica

    16.4.2025 #16 Author

    Nesto korisno

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.