Penzija ne mora da bude kraj karijere: Zakon dozvoljava rad, ali pod određenim uslovima
9.5.2025 11:13 Autor: Ljiljana Begović 5



Nekada je odlazak u penziju bio jasan i konačan korak – prestajete da radite, zatvarate firmu ili odjavljujete delatnost, i tek tada možete da računate na penziju. Nije bilo izuzetaka.
Danas su, međutim, pravila nešto fleksibilnija, ali i – složenija. Posebno kada su u pitanju samostalci, hranitelji, pa čak i pojedini zaposleni koji žele da nastave da rade i nakon što ostvare pravo na penziju.
Iako je osnovno pravilo i dalje da se to pravo stiče tek kada prestane osiguranje, zakon danas dozvoljava pojedine izuzetke. Najviše promena odnosi se na kategoriju samostalnih delatnosti. Tako, pravo na penziju bez prethodnog prestanka osiguranja mogu da ostvare preduzetnici, hranitelji, lica angažovana po osnovu ugovora o delu ili sličnih ugovora, odnosno „neklasični“ oblici rada, kao i izabrana, imenovana i postavljena lica – poput poslanika, odbornika ili funkcionera. Ova izmena uvedena je iz praktičnih razloga.
“Zamislite hranitelja koji mora da napusti dete bez staratelja samo zato što ide u penziju ili zanatliju koji bi morao da zatvori radnju, pa da je sutradan ponovo otvori. Zakon je prepoznao potrebu da se takvi apsurdi izbegnu”, piše Glas osiguranika.
Međutim, izuzeci ne važe za sve kategorije.
U slučaju invalidske penzije ne postoji prostor za fleksibilnost, bez obzira na kategoriju – neophodan je prestanak osiguranja. Isti slučaj važi i za ponovno određivanje iznosa penzije, takozvaniz „reobračun“, kada se penzioner odluči da radi i nakon odlaska u penziju.

Takođe, za korisnike porodične penzije, iako prestanak osiguranja nije uslov za ostvarenje prava isplata penzije se obustavlja dokle god traje osiguranje. Drugim rečima, možete imati pravo na porodičnu penziju, ali je nećete primati sve dok radite.
Jedno od najčešćih pitanja građana jeste da li mogu da nastave da rade uz penziju. Odgovor je – mogu, ali ne istog dana kada im je penzija odobrena. Mora postojati makar jedan dan razlike. Dakle, ako vam penzija počinje 1. juna, u radni odnos ili samostalnu delatnost možete da se vratite tek 2. juna.
Kod invalidskih penzionera novi radni angažman može dovesti do preispitivanja gubitka radne sposobnosti. Kod korisnika porodične penzije svaki angažman automatski zaustavlja isplatu penzije. Važno je znati da zakon tu ne pravi razliku – čak ni honorarni rad nije izuzet.
Posebna pravila za vojna i policijska lica
Kod profesionalnih vojnih i policijskih lica koja su ostvarila invalidsku penziju, gubitak radne sposobnosti se ne definiše kao potpuni, već kao nesposobnost za konkretne poslove. Zato oni mogu da se zaposle u drugim oblastima, ali ne mogu da se vrate u službu koju su ranije obavljali. Ipak, njihov novostečeni radni staž neće im doneti viši iznos penzije.
Iako generalno rad isključuje isplatu porodične penzije, zakon ostavlja prostor da korisnik porodične penzije može da radi po ugovoru o delu ili na privremenim i povremenim poslovima, ali samo ako je zarada manja od najniže osnovice za osiguranike.
Pročitajte još:
Novi obračun naknade nakon rada
Korisnici starosne ili prevremene starosne penzije mogu da zahtevaju ponovni obračun iznosa penzije ukoliko su radili nakon penzionisanja, ali i ovde postoje uslovi – najmanje 12 meseci dodatnog osiguranja, i što je najvažnije: penzioner mora da prekine osiguranje pre nego što podnese zahtev za novi obračun.
Dakle, čak i ako ste u početku penzionisani bez prekida rada, za kasniji reobračun to neće važiti – moraćete da se odjavite iz osiguranja.
Način utvrđivanja datuma prestanka osiguranja zavisi od kategorije. Može biti datum raskida ugovora o delu, zatvaranja preduzetničke radnje, prestanka radnog odnosa ili za samostalce članove udruženja – datum brisanja iz matične evidencije. Posebno je važno da ovo brisanje ne može biti retroaktivno, odnosno dan brisanja predstavlja i dan prestanka osiguranja.
Jelena
9.5.2025 #1 AuthorDobra vest za sve koji žele da ostanu aktivni i nakon penzije. Fleksibilnija pravila daju više mogućnosti, ali važno je znati tačno šta zakon dozvoljava, detalji kao što je „dan pauze“ mogu napraviti razliku.
meli77
9.5.2025 #2 AuthorNe bih niko radio ( bar ne na istom mestu) da su penzije veći
Žarko
9.5.2025 #3 AuthorRobovlasništvo je bila mala beba spram neoliberalizma i novih koncepta poslovanja, efikasnosti, smanjenja gubitaka itd. itd. Najbolje je da ukinu penzije, pa da svi radimo do smrti za gospodare naših života
Jovica
9.5.2025 #4 AuthorAli subzirom da penzije nisu vece u tom slucaju i ovo dobro dodje
WanderingSpirit
9.5.2025 #5 AuthorDobro je imati opciju ukoliko neko zeli i moze da radi.