Pet proizvođača elektronske medicinske opreme u Srbiji u plusu, ukupna dobit 16,7 miliona dinara
Firme u fokusuHi-techPoslovanjeSrbijaZdravlje
23.7.2025 13:46 Autor: Miljan Paunović 1



Domovi zdravlja i bolnice u Srbiji poslednjih godina su prilično osavremenili medicinsku opremu koju koriste u dijagnostici i lečenju. Tako se, najpre u privatnim medicinskim ustanovama, mogu videti moderni uređaji za zračenje ili aparati za fizikalnu terapiju, ali i državne institucije rade na modernizaciji, u skladu sa svojim budžetima.
Proizvodnjom opreme za zračenje, elektromedicinske i elektroterapeutske opreme u Srbiji se bavi samo 12 preduzeća, a njih pet je 2024. godinu završilo sa pozitivnim poslovnim rezultatima. Ostalih sedam bilo je „na nuli“, pošto u toku prošle godine nisu zabeležila nikakav promet.
Ukupna dobit preduzeća u ovoj delatnosti prošle godine je iznosila 16.763.000 dinara, što je neznatno više u odnosu na godinu pre kada je dostigla 16.727.000 dinara.
Jena Medical iz Niša, koja je u 2024. godini ostvarila dobit od 2,9 milijardi dinara, zapošljava četvoro radnika i spada u tri najuspešnije firme, na osnovu podataka bonitetne kuće CompanyWall.
Ova kompanija projektuje i proizvodi elektromedicinske aparate od 1997. godine, u našoj zemlji kao i u inostranstvu. Najpre je poslovala pod imenom Novel, zatim od 2004. do 2011. godine kao JENA i od početka 2012. kao Jena Medical d.o.o.
„Kada radite nešto što ima veze sa medicinom proizvodi moraju da budu perfektni, pouzdani i da poseduju sertifikate kako bi se mogli prodavati. Za to su potrebna velika ulaganja“, kaže za Biznis.rs direktor Jena Medicala Ljubiša Kocić.
On navodi da su dugo u poslu, a da je njega lično oduvek zanimala medicinska elektronika. Zato je posle završenih studija kao elektroinženjer počeo sa radom u nekadašnjoj niškoj Elektronskoj industriji (EI) i sve se više zanimao za elektroniku u medicini.
„Malo nas je u ovoj delatnosti u Srbiji, a centri medicinske elektronike u nekadašnjoj SFRJ bili su u Nišu – Ei, u Sloveniji Iskra, Banja Luka je imala svoju elektro-industriju. Mi smo ove godine svoje poslovanje vratili na poziciju pre početka pandemije korona virusa. U proizvodnji se javljaju novi trendovi, a mi radimo ceo projekat – od hardvera do softvera – u našem razvojnom odeljenju. Imamo u ponudi magnete, lasere, aparate za strujnu terapiju, ultrazvuk, i snabdevamo institute, bolnice, domove zdravlja, banje, privatne ordinacije, sportske klubove…“, objašnjava Kocić.
Problem u ovoj delatnosti može da bude radna snaga, i to ne zato što je nema već zbog nekih procedura koje po zakonu treba ispoštovati.

„Ukoliko bi neko želeo da se bavi ovim poslom, on treba da obezbedi i troje stručnjaka – inženjera elektronike koji moraju da imaju tri godine iskustva u proizvodnji, što je skoro nemoguće. Pokušavamo da rešimo taj nedostatak u zakonu, jer ako se pojavi neki novi investitor i hoće da otvori proizvodnju medicinskih sredstava u Srbiji odmah će naići na ovaj problem“, tvrdi Ljubiša Kocić.
Naš sagovornik kaže da su pre pandemije izvozili proizvode u države bivše Jugoslavije, Ujedinjene Arapske Emirate, Rusiju, Brazil… ali su nakon toga prestali da važe sertifikati iz Srbije, odnosno stupila je na snagu direktiva MDR, umesto stare MDD.
„Mi smo aplicirali za nove sertifikate, ali Evropska unija daje prednost starim klijentima, pa tek potom stižu na red drugi. Do marta 2026. godine trebalo bi da dobijemo nove sertifikate i tako povećamo obim poslovanja, odnosno izvoza“, dodaje direktor Jena Medicala.
Pročitajte još:
Kompanija Visaris iz Beograda nalazi se na prvom mestu liste najuspešnijih u ovoj delatnosti i u 2024. godini zapošljavala je 71 radnika. Ostvarila je dobit od 9.519.000 miliona dinara, što je znatno više u odnosu na godinu pre, kada je ovaj parametar iznosio 5,7 miliona dinara. U pitanju je privatna kompanija osnovana 2003. godine u oblasti digitalnog rendgenskog snimanja i dijagnostičkog procesa.
Drugi na listi, prema poslovnom uspehu ostvarenom prošle godine, je Berchtold d.o.o. iz Aleksandrovca, preduzeće koje je ostvarilo dobit od 3.544.000 dinara. I oni su uvećali ovaj parametar u odnosu na 2023. godinu kada je iznosio 2.449.000 dinara.
bajroslastičar
23.7.2025 #1 AuthorTreba podržati domaće proizvođače i domaću pamet