Plivački savez Srbije: 120 godina tradicije, izazova i uspeha
17.12.2024 13:07 Autor: Mirjana Vasić Adžić 5
Plivački savez Srbije (PSS) je nacionalni granski sportski savez koji okuplja plivače, trenere i plivačke klubove u Srbiji. Osnovan je sa ciljem promocije plivanja, organizovanja takmičenja, obuke i usmeravanja mladih talenata, kao i razvoja svih aspekata ovog sporta još od davne 1904. godine.
Plivački savez Srbije postoji 120 godina, a nastao je nakon osnivanja prvih plivačkih organizacija na teritoriji bivše Jugoslavije. Tokom svog postojanja, savez je značajno doprinosio razvoju plivačkog sporta, od amaterskih početaka do savremenih dostignuća na međunarodnoj sceni.
Za Biznis.rs razgovarali smo sa Snežanom Žugić, predsednikom Plivačkog saveza Srbije. Prema Studiji o zastupljenosti žena na rukovodećim pozicijama u sportskim savezima u Srbiji, koja je sprovedena 2019. godine od strane organizacije „Žene u sportu“ u saradnji sa Olimpijskim komitetom Srbije, Snežana Žugić spada u grupu od samo 14 odsto predsednica i potpredsednica olimpijskih sportskih saveza. U razgovoru nam je približila koje sve delatnosti obavlja PSS, kako se bori sa poteškoćama i izazovima, na šta PSS može da bude ponosan i šta bi promenila u radu i funkcionisanju saveza da može.
„Naš rad obuhvata sve kategorije, od početnika do vrhunskih sportista, i u stalnom smo procesu unapređenja infrastrukture, programa obuke i podrške plivačima svih uzrasta. Pored toga, Savez se trudi da doprinese zdravlju i da se posveti održivom razvoju plivačkog sporta u Srbiji“, kaže Snežana Žugić.
Prema njenim rečima savez se svakodnevno suočava sa mnogobrojnim izazovima u obavljanju svakodnevne delatnosti, a najznačajniji su obezbeđivanje finansijskih sredstava, razvoj mladih talenata, briga o infrastrukturi, nedostatak publike i medijske pažnje i održavanje visokog nivoa međunarodnih uspeha.
„Jedan od najvećih izazova je obezbeđivanje dovoljnih sredstava za organizaciju takmičenja, podršku talentovanim sportistima, kao i razvoj infrastrukture. Finansiranje se često oslanja na budžetska sredstva, koja se dobijaju na osnovu rezultata kroz kriterijume Ministarstva sporta“, objašnjava Žugić.
I pored velikog broja talentovanih mladih plivača, često postoji izazov u pronalaženju i razvijanju potencijala, kaže Žugić, jer to podrazumeva angažovanje i obuku trenera, kao i motivaciju mladih da se posvete sportu, jer mnogi od njih često biraju druge oblasti ili prestaju s treniranjem koje iziskuje velika odricanja kako sportiste tako i njegovog okruženja.
Snežana Žugić još ističe da u u nekim delovima Srbije, infrastruktura za plivanje, poput bazena i opreme, nije u standardima svetske federacije World aqutics. Ovaj problem se odražava na kvalitet treninga i mogućnosti za organizovanje takmičenja, posebno na nivou manjih gradova. Takođe, pitanje medijske pažnje je nešto čime se treba pozabaviti.
„Iako plivanje ima dugu tradiciju i uspehe, u poređenju sa nekim drugim sportovima, često mu nedostaje veća medijska pokrivenost i interesovanje šire javnosti. Povećanje popularnosti sporta predstavlja kontinuirani izazov“, otkriva.
Smatra da i u periodima kada plivači ostvaruju značajne međunarodne rezultate, izazov je održati kontinuitet tih uspeha i obezbediti podršku vrhunskim sportistima koji se pripremaju za takmičenja na svetskom i olimpijskom nivou.
„Uprkos tim izazovima, Plivački savez Srbije je posvećen unapređenju sporta, podršci sportistima i izgradnji zajednice plivača u zemlji. Stalno radimo na prevazilaženju prepreka kako bismo obezbedili održiv razvoj plivanja i postizanje novih uspeha na međunarodnoj sceni“, kaže Snežana Žugić.
Kada su u pitanju planovi za budućnost kaže da Plivački savez Srbije ima jasnu viziju za budućnost, sa strateškim ciljevima usmerenim na održivi razvoj sporta, podršku mladim talentima i ostvarivanje još boljih međunarodnih rezultata.
„Naši srednjoročni i dugoročni ciljevi obuhvataju nekoliko ključnih oblasti: razvoj infrastrukture i resursa, ojačavanje sistema razvoja talenata, internacionalizacija i uspeh na velikim takmičenjima, edukacija i promocija plivanja, povećanje saradnje i sponzorstava“, kaže Žugić.
Ambicija PSS-a je da unaprede infrastrukturu plivačkih objekata širom Srbije.
„U planu je renoviranje nekoliko postojećih na teritoriji cele Srbije i izgradnja dva bazena, kako bi naši sportisti imali bolje uslove za treniranje. U okviru izložbe Expo 2027, biće izgrađen i novi savremeni bazen, koji će doprineti daljem razvoju plivačkih sportova i infrastrukture. Na tome smo zahvalni Vladi Srbije, koja je podržala ovaj projekat i omogućila njegovo ostvarenje. Ovaj bazen će ne samo unaprediti uslove za sportiste, već će i posetiocima organizacije Expo pružiti dodatne mogućnosti za rekreaciju i uživanje u sportskim aktivnostima. Takođe, radimo na osiguravanju boljih trenerskih i edukativnih resursa za naš tim, kako bi obezbedili vrhunske rezultate“, ističe Žugić.
Srednjoročni cilj PSS-a je implementacija novih programa za rad s mladim plivačima, s posebnim fokusom na identifikaciju i razvoj talenata u ranom uzrastu. U planu je da unaprede sistem selekcije i obuke kroz saradnju sa školama, klubovima i trenerima. Cilj je da se omogući što veći broj mladih sportista da se usmere prema profesionalnom plivanju.
„Na dugoročnom planu, Plivački savez Srbije teži kontinuiranim uspesima na svetskim i evropskim prvenstvima, kao i Olimpijskim igrama. Kroz stručnu pripremu sportista, naš cilj je da naši plivači ostvaruju još bolje rezultate, osvajajući medalje na najprestižnijim takmičenjima. Takođe, želimo da uvećamo broj plivača koji učestvuju na međunarodnim takmičenjima i pomognemo im da ostvare dugoročnu sportsku karijeru“, kaže.
Kako bi privoleli veći broj mladih ovom sportu, cilj im je da kontinuirano promovišu plivanje kao zdrav, koristan i zabavan sport za sve uzraste.
Dugoročno, cilj PSS-a je da ojačaju saradnju s poslovnim sektorom, kako bi se stvorili stabilni izvori finansiranja. To uključuje i širenje broja sponzora koji će podržati razvoj sporta i doprineti većem medijskom prisustvu. Kroz ove strategije, žele da stvore održiv model koji će osigurati dugoročni razvoj plivanja u Srbiji.
„Naš rad u budućnosti biće usmeren na podsticanje masovnog i vrhunskog plivanja, razvoj novih talenta, ali i izgradnju solidnih temelja za generacije koje dolaze“, ističe.
Na pitanje na šta su ponosni u svom dosadašnjem radu Snežana Žugić kaže da Plivački savez Srbije je ponosan na mnoge aspekte svog rada, a posebno na postignuća koja su ostvarili kroz godine, kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou.
„Jedan od najvećih izvora ponosa su uspehi naših plivača na velikim takmičenjima, kao što su Svetska i Evropska prvenstva, Olimpijske igre, kao i na prestižnim međunarodnim mitinzima. Naši sportisti su postigli zapažene rezultate i osvajali medalje, čime su reprezentovali Srbiju na najvišim nivoima sporta. U 2024. godini smo posebno ponosni na istorijski uspeh plivača Andreja Barne, Velimira Stjepanovića, Nikole Aćina i Justina Cvetkova čiji timski duh, mladost, iskustvo, rad i hrabro srce su doneli evropsko zlato za Srbiju u disciplini 4x100m slobodno na Evropskom prvenstvu u plivanju koje se održalo u Beogradu u Srbiji po prvi put. Pored štafete obradovao nas je i Andrej Barna osvojivši bronzanu medalju u disciplini 100m slobodno“, naglašava predsednik Plivačkog saveza Srbije.
Kroz razgovor ističe i posvećenost identifikaciji i razvoju mladih plivača. Stvaranje prilika za decu i omladinu da se bave plivanjem, kao i ulaganje u njihove trenerske i takmičarske karijere, donosi dugoročne rezultate. Posebno su ponosni na broj plivača koji su, zahvaljujući njihovom sistemu razvoja, postali deo nacionalnih timova.
„Želim da pomenem da smo posvećeni i organizovanju domaćih i međunarodnih takmičenja, kao i infrastrukturnim unapređenjima. Naši događaji ne samo da predstavljaju priliku za takmičare da pokažu svoje veštine, već su i prilika za promociju plivanja u Srbiji. Ove godine smo po prvi put organizovali najveće takmičenje u vodenim sportovima u Evropi pokrivši sve discipline u seniorskoj i masters konkurenciji“, kaže Žugić.
Plivanje postaje sve popularniji sport u Srbiji, ne samo na vrhunskom nivou, već i kao zdrav način života za decu i odrasle. Inicijativa PSS-a za masovno plivanje u školama i rekreativno, kao i obrazovni programi, doprinose širenju kulture plivanja među svim uzrastima.
Svečanost povodom obeležavanja 120 godina Plivačkog saveza Srbije biće održana 26. decembra u Beogradu. Ovaj značajan jubilej će biti prilika da se prisete svih postignuća, uspeha i doprinosa koje je Plivački savez dao razvoju plivačkog sporta u Srbiji, kao i da se zahvale svima koji su bili deo ovog uspešnog putovanja. Plivački savez Srbije sa zadovoljstvom obeležava ovu veliku godišnjicu i raduje se novim izazovima i uspesima u godinama koje dolaze.
„Ojačali smo saradnju sa trenerima, stručnjacima, školama plivanja i plivačkim klubovima širom zemlje, što doprinosi kontinuiranom unapređenju našeg sistema. Takođe, ponosni smo na našu saradnju sa međunarodnim plivačkim organizacijama i institucijama, koje nam pomažu da pratimo najnovije trendove u plivačkom sportu i implementiramo najbolje prakse“, otkriva.
„Naša posvećenost, rad i zajedništvo čine nas ponosnim na sve što smo postigli do sada, a naši budući ciljevi samo nas motivišu da nastavimo sa unapređenjem plivanja u Srbiji”, kaže predsednik Plivačkog saveza Srbije.
Ipak, slaže se da je mnogo stvari koje bi želela da promeni.
Plivanje u Srbiji, iako uspešno na međunarodnoj sceni, nije uvek dovoljno medijski zastupljeno. Promena u ovoj oblasti mogla bi da donese veću popularnost sportu, što bi u konačnici motivisalo mlade da se bave plivanjem, a sponzore da ulažu više u sport. Bolja medijska pokrivenost takmičenja, ali i svakodnevnog rada sportista, doprinosila bi većem interesovanju i publici.
Pročitajte još:
„Iako se trudimo da obezbedimo sredstva za razvoj sporta, uvek postoji potreba za dodatnim finansijama kako bi se podržali naši sportisti, posebno oni na vrhunskom nivou. Takođe, želimo da poboljšamo naše odnose sa sponzorima i partnerima kako bi imali stabilniji finansijski okvir koji omogućava dugoročni razvoj. Promena u načinu finansiranja sporta, s posebnim akcentom na privatne investicije i sponzorstva, bila bi ključna“, naglašava.
Iako već mnogo čine na unapređenju sporta, veruju da bi ove promene pomogle da još više podignu nivo plivanja u Srbiji i omoguće našim sportistima da ostvare još veće uspehe na međunarodnoj sceni.
Plivački savez Srbije (PSS) ove godine obeležava 120 godina od svog osnivanja, čime se stavlja kruna na dugu i uspešnu tradiciju ovog sporta u našoj zemlji. Osnovan 1904. godine, PSS je kroz decenije postao ključna institucija u razvoju plivanja, donoseći mnoge izazove, ali i velike uspehe za srpske plivače i plivačice.
Kroz istoriju, PSS je iznedrio brojne vrhunske plivače, koji su svojim rezultatima u zemlji i inostranstvu donosili slavlje i ponos Srbiji. Našim sportistima omogućeni su bolji uslovi za trening, kao i podrška koja im je omogućila da ostvare vrhunske rezultate na svetskoj i evropskoj sceni.
U poslednjim decenijama, Savez je intenzivirao rad na popularizaciji plivanja među mladima s ciljem da plivanje postane dostupan i omiljen sport za sve uzraste, ne samo na vrhunskom nivou. Takođe, PSS je posvećen stvaranju novih talentovanih plivača, koji će nastaviti da ostvaruju izuzetne rezultate i na budućim svetskim takmičenjima.
Obeležavanje 120 godina postojanja Plivačkog saveza Srbije nije samo godina sećanja na prošle uspehe, već i godina posvećena budućim generacijama. S ponosom gledaju na sve što je postignuto, ali sa jasnom vizijom da će nastaviti da ulažu u razvoj plivanja i da će se truditi da njihovi plivači i plivačice nastave da priređuju nove uspehe na evropskim i svetskim prvenstvima, Olimpijskim igrama i svim velikim takmičenjima.
U nastavku pogledajte rangiranje najuspešnijih mikro preduzeća u sportskim delatnostima. Podatke nam je ustupila bonitetna kuća CompanyWall na osnovu podataka iz gpdišnjih finansijskih izveštaja:
Najuspešnija mikro preduzeća u sportskim delatnostima, po prihodima | |||||
---|---|---|---|---|---|
Pozicija | Ime preduzeća | Ukupni prihodi | Rezultat poslovanja | ||
1. | Rvački savez Srbije | 324.028.000 | 442.000 | ||
2. | Savez za školski sport Srbije | 174.173.000 | 1.085.000 | ||
3. | „Udruženje za sport i rekreaciju SPORTSKE IGRE MLADIH“ | 163.246.000 | 20.101.000 | ||
4. | SSNP | 143.015.000 | 11.000 | ||
5. | Tekvondo asocijacija Srbije | 142.395.000 | 3.472.000 | ||
6. | Gradski sportski savez Novog Sada | 135.155.000 | 885.000 | ||
7. | Beogradska asocijacija za školski sport | 115.718.000 | 50.000 | ||
8. | Šahovski savez Srbije | 107.526.000 | 182.000 | ||
9. | SWIMMING 2008 DOO BEOGRAD | 107.155.000 | 5.638.000 | ||
10. | POKS | 102.971.000 | 2.099.000 | ||
11. | A.C.E. ADVENTURE DOO NIŠ | 94.224.000 | 1.914.000 | ||
12. | Plivački savez Srbije | 90.985.000 | 6.372.000 | ||
13. | ČSS | 86.499.000 | 614.000 | ||
14. | OSNS | 86.213.000 | 93.000 | ||
15. | SREM 022 | 81.524.000 | 70.316.000 | ||
16. | SAVEZ SPORTOVA OPŠTINE INĐIJA | 68.771.000 | 1.766.000 | ||
17. | SPORTKOP DOO LEPOSAVIĆ | 68.745.000 | 403.000 | ||
18. | SSGS | 65.314.000 | 88.000 | ||
19. | ISPORTS DOO | 63.837.000 | 3.527.000 | ||
20. | SU „KOŠARKAŠKA AKADEMIJA REBRAČA“ | 63.641.000 | 28.979.000 | ||
21. | Fudbalski savez Vojvodine | 62.079.000 | 1.045.000 | ||
22. | UKKLS | 60.533.000 | 4.420.000 | ||
23. | Skakaonica d.o.o. | 60.039.000 | 15.274.000 | ||
24. | Skijaški savez Srbije | 57.076.000 | 7.016.000 | ||
25. | GK ADA | 56.009.000 | 1.929.000 | ||
26. | FUDBALSKI SAVEZ „REGIONA ZAPADNE SRBIJE“ | 55.846.000 | 3.729.000 | ||
27. | LSDS SKI RENT DOO RAŠKA | 53.001.000 | 700.000 | ||
28. | FSRIS | 50.605.000 | 170.000 | ||
29. | SSN | 50.565.000 | 1.023.000 | ||
30. | UNNAK SPORTS | 47.328.000 | 14.227.000 | ||
31. | SSON | 47.007.000 | 279.000 | ||
32. | SKI ŠKOLA KOPAONIK DOO | 45.335.000 | 690.000 | ||
33. | Asocijacija Sport za sve Srbije | 41.418.000 | 12.992.000 | ||
34. | Savez hokeja na ledu Srbije | 40.050.000 | 72.000 | ||
35. | Sportski savez opštine Ruma | 39.839.000 | 22.000 | ||
36. | SPORTSKI SAVEZ OPŠTINE APATIN | 39.449.000 | 121.000 | ||
37. | Sportski auto i karting savez Srbije | 39.149.000 | 1.987.000 | ||
38. | NOVOSADSKI PLIVAČKI SAVEZ | 38.261.000 | 77.000 | ||
39. | SOKOLSKO DRUŠTVO „VOJVODINA“ NOVI SAD | 37.559.000 | 2.484.000 | ||
40. | Planinarski savez Srbije | 34.932.000 | 4.221.000 | ||
41. | PEACH PERFECT WORKOUT | 34.612.000 | 29.156.000 | ||
42. | MSS | 33.131.000 | 3.580.000 | ||
43. | SPORTSKI SAVEZ PANČEVO | 32.426.000 | 269.000 | ||
44. | SU IMPERIAL | 29.845.000 | 10.805.000 | ||
45. | Savez za rekreativni sport grada Jagodina | 29.739.000 | 271.000 | ||
46. | Savez za rekreaciju i fitnes Srbije | 28.458.000 | 783.000 | ||
47. | SPORT EVENTS & FRIENDS DOO BEOGRAD-SAVSKI VENAC | 28.186.000 | 2.789.000 | ||
48. | Odbojkaški savez Beograda | 28.160.000 | 1.287.000 | ||
49. | Sportski savez Vojvodine | 28.084.000 | 999.000 | ||
50. | Ragbi 13 federacija Srbije | 27.732.000 | 316.000 | ||
51. | KARATE SAVEZ VOJVODINE | 27.606.000 | 17.046.000 | ||
52. | D & I DOO BEOGRAD | 26.194.000 | 12.284.000 | ||
53. | NIKOLA KRUDULJ PR BELA CRKVA | 22.457.000 | 20.822.000 | ||
54. | SAAF | 16.774.000 | 7.342.000 | ||
55. | Kriket federacija Srbije | 13.295.000 | 6.328.000 | ||
56. | Fudbalski savez Kosova i Metohije | 11.817.000 | 2.997.000 | ||
57. | SDI KIKINDA | 11.418.000 | 10.254.000 | ||
58. | SPORTSKO UDRUŽENJE GYM TOWN | 10.048.000 | 3.896.000 | ||
59. | Marijana Veljović PR Ostale sportske delatnosti Kragujevac | 9.616.000 | 6.643.000 | ||
60. | UDRUŽENJE LJUBITELJA BORILAČKIH SPORTOVA BRAĆA RIBAĆ | 9.434.000 | 4.762.000 | ||
61. | SESE | 8.320.000 | 4.142.000 | ||
62. | FSBO | 7.330.000 | 3.545.000 | ||
63. | Sportsko udruženje „Taurunum Runners“ | 6.756.000 | 3.213.000 | ||
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2023. godinu, u dinarima |
PAVLE-2005
17.12.2024 #1 AuthorČestitke i svi bi trebalo da bar rekreativno idu na plivanje
Dux011
17.12.2024 #2 AuthorZanimljivo, super za njih.
JANA
17.12.2024 #3 AuthorCestitkr za plivace i nqravno vaterpoliste sve pohvale
Melisa
17.12.2024 #4 AuthorTu SMO bar najbolji
NATALY
17.12.2024 #5 AuthorSve čestitke plivačkom savezu Srbije