Prvo se zatvaraju dve najstarije – Kolubara A i Morava

Počeo proces gašenja termoelektrana u Srbiji

Srbija

29.10.2024 08:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 4

Počeo proces gašenja termoelektrana u Srbiji Počeo proces gašenja termoelektrana u Srbiji
EPS je konačno krenuo u zatvaranje dve najstarije termoelektrane, „Kolubare A“ i „Morave“. Raspisan je tender za idejno rešenje za konzervaciju i procenu uticaja... Počeo proces gašenja termoelektrana u Srbiji

EPS je konačno krenuo u zatvaranje dve najstarije termoelektrane, „Kolubare A“ i „Morave“. Raspisan je tender za idejno rešenje za konzervaciju i procenu uticaja na životnu sredinu.

I struka i nadležni su saglasni da je smanjenje proizvodnje struje iz uglja obaveza na evropskom putu, ali uz očuvanje stabilnog snabdevanja, prenosi RTS.

Najstarija termoelektrana, „Kolubara A“, ima snagu 271 megavat. Izgrađena je pre gotovo sedam decenija u okviru rudarskog basena Kolubara. „Morava“ u Svilajncu, manje je snage, ali sa mogućnošću da sagoreva različite vrste uglja i u pogonu je više od pola veka.

„Analize predstavljaju samo prvi korak u jednom dugom procesu i treba da nam pokažu, sa jedne strane, na koji način i koje aktivnosti treba da sprovedemo da bismo sproveli konzervaciju vitalnih delova postrojenja“, rekao je izvršni direktor za investicije i razvoj u EPS-u Aleksandar Jakovljević.

Objašnjava da, sa druge strane, analize treba da pokažu koje su mogućnosti da se postojeće lokacije iskoriste.

„U tom smislu EPS već radi na pripremi investiciono tehničke dokumentacije da se na lokacijama termoelektrana `Kolubara` i `Morava` izgrade solarne elektrane“, objasnio je Jakovljević.

Tim aktivnostima Srbija ispunjava obaveze iz Pariskog sporazuma i usklađuje sa zahtevima EU o smanjenju sve skuplje proizvodnje električne energije iz uglja i plaćanju taksi za zagađenje.

Stručnjak Saveza energetičara Željko Marković rekao je da su zbog preuzetih obaveza za smanjenje emisija šetenih gasova ugrađivani prečišćivači gasova i sistemi za odsuporavanje.

„Za one elektrane za koje to nije isplativo smo izabrali takozvani ‘optaut’ mehanizam. Taj ‘optaut’ mehanizam znači da ćemo imati 20.000 sati rada za te elektrane do 2023. godine“, istakao je Marković.

Program menadžer za energetiku u Misiji EU u Srbiji Gligo Vuković objasnio je da je to prva mera koju koristi EU u cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine, ali i smanjenje emisije štetnih gasova za 55 odsto do 2030. godine.

„S tim u vezi potpuno je nekompatibilno imati intezivnu upotrebu uglja u ovakvim okolnostima. Srbija je u tom smislu donela odluku da do 2030. procenat električne energije iz obnovljivih izvora ne bude manji od 45 odsto i da bude bude klimatski neutralna do 2050. godine“, istakao je Vuković.

  • Slobodan

    29.10.2024 #1 Author

    Počeo proces gašenja termoelektrana a da nisu obezbedili adekvatnu zamenu. Van pameti…

    Odgovori

  • NATALY

    29.10.2024 #2 Author

    Šta reći

    Odgovori

  • Jj992

    30.10.2024 #3 Author

    Gase se termoelektrane a uvozi nema dovoljno struje kao…

    Odgovori

  • Grocka

    2.11.2024 #4 Author

    Sta reci..

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.