Ministarstvo finansija i Ministarstvo trgovine sinhronizovano poslali na javnu raspravu dva zakona

Pod lupom poslovanje kladionica

SrbijaU fokusu

8.10.2024 08:49 Autor: Redakcija Biznis.rs 7

Pod lupom poslovanje kladionica Pod lupom poslovanje kladionica
Ministarstvo finansija i Ministarstvo trgovine sinhronizovano su poslali na javnu raspravu dva zakona – Zakon o igrama na sreću i Zakon o oglašavanju, kojima... Pod lupom poslovanje kladionica

Ministarstvo finansija i Ministarstvo trgovine sinhronizovano su poslali na javnu raspravu dva zakona – Zakon o igrama na sreću i Zakon o oglašavanju, kojima se bitno ograničava i otežava poslovanje kladionica.

Suzbijanjem sive ekonomije u ovoj oblasti, odnosno onemogućavanjem neovlašćenog organizovanja igara na sreću, osim zaštite budžetskih prihoda, štite se i interesi maloletnika, budući da legalni priređivači imaju niz obaveza koje se odnose na društveno odgovorno priređivanje, piše eKapija.

Prema dostupnim podacima, tržište online klađenja u Srbiji je u poslednjih pet godina godina raslo po stopi od 25 odsto godišnje.

Kada je reč o fizičkim objektima, u Srbiji ima više od 33.000 automata i preko 2.000 uplatno-isplatnih mesta (kladionica). Svako njihovo nelegalno korišćenje povlači i krivičnu odgovornost priređivača, odnosno organizatora igara na sreću, jer dovodi i do značajnog gubitka budžetskih prihoda. Srbija ovim putem prati praksu sve većeg broja država u svetu koje su slične zakone već usvojile.

Srbiju na drugom mestu u Evropi po broju kladionica po glavi stanovnika

Belgija je, na primer odlučila da zabrani oglašavanje kockanja na više platformi u pokušaju da suzbije taj oblik zavisnosti. Reklamiranje kockanja zabranjeno je na televiziji, radiju, časopisima, novinama i na javnim mestima. Online oglašavanje na internet stranicama i društvenim medijima će, takođe, biti zabranjeno. Vlada Hrvatske takođe je usvojila predlog zakona kojim se zabranjuje reklamiranje klađenja na javnim površinama, smanjuje vidljivost izloga kladionica i definiše način identifikacije igrača.

I Španija je među zemljama koja je predstavila plan za zaustavljanje reklamiranja kladionica i kockarnica, čime vlada namerava da stane na kraj porastu zavisnosti od igara na sreći u toj zemlji.

Prema poslednjim podacima Udruženja priređivača igara na sreću, u Srbiji ima 2.900 sportskih kladionica, što je tri puta više po glavi stanovnika nego, na primer u Italiji, piše Ekapija.

To je i pet puta više nego u Velikoj Britaniji ili čak šest puta više nego u Španiji. Ovo Srbiju stavlja na drugo mesto u Evropi po broju kladionica po glavi stanovnika.

Prema odredbi Zakona o igrama na sreću, udaljenost kladionice ili kockarnice od obrazovnih ustanova ne sme biti manja od 200 metara. Na mnogim mestima se ova odredba krši, pa je to još jedan problem koji će novi Zakon dodatno da reguliše.

Naime, ni priređivači igara na sreću ne poštuju uvek zakon tako da se u nekim krajevima zemlje mogu naći kladionice na nedovoljnoj udaljenosti jedne od druge, a ponegde čak i od škola, što je strogo zabranjeno. Na Zelenom vencu u Beogradu, na primer, ima pet kladionica u nizu, iako je Zakonom o igrama na sreću propisano da moraju da budu na rastojanju od najmanje 100 metara.

  • SABRINA

    8.10.2024 #1 Author

    Samo se u Srbiji, maksimalno krši Zakon kada je u pitanju navedeno.Krajnje je vreme da se, na ovu temu, sankcionišu svi koji krše pravila.

    Odgovori

  • NATALY

    8.10.2024 #2 Author

    Ovo je zapanjujuć podatak. Pa da li iko može da sankcioniše nekoga ko tako vidno krši zakon. Ekspanzija kladionica. Jezivo

    Odgovori

  • Toplica Radisavljevic

    9.10.2024 #3 Author

    Ova vlada na celu presednika Aleksandra Vucica ako misli i zeli da spasi omladinu i ostale gradjane pod hitno pozatvarati kockarnice

    Odgovori

    • Milan

      14.10.2024 #4 Author

      Poštovanje Toplice, na žalost malo je verovatno da ćemo videti tako nešto. Priča se kako vodeći državni i partijski službenici imaju udeo u vlasništvu kladionica, tako da gotovo sigurno ih bole uvo da sebi iseku gotovinske prihode, a da je drugačija situacija ne bi smo gledali kazina,kockarnice i kladionice na svakom koraku.

      Odgovori

  • Brana

    13.10.2024 #5 Author

    Previše ih je

    Odgovori

  • Milan

    15.10.2024 #6 Author

    200 metara je malo, to nije ni pola jedne autobuske stanice koja je obično 500 metara.
    Kockanje i prostituciju treba izmestiti van gradova u područja namenjenim za te delatnosti, i tamo ih regulisati, oporezovati i nadzirati. Na žalost samo ukidanje kocke ne bi rešilo problem nemalo zavisnika.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.