cena ove poljoprivredne kulture prepolovljena

Poljoprivrednici u Srbiji, zbog suše i niske cene, odustaju od setve uljane repice

BiznisSrbija

30.8.2024 17:14 Autor: Redakcija Biznis.rs 4

Poljoprivrednici u Srbiji, zbog suše i niske cene, odustaju od setve uljane repice Poljoprivrednici u Srbiji, zbog suše i niske cene, odustaju od setve uljane repice
Poljoprivrednici u Srbiji zbog suše i niske cene uljane repice od oko 50 dinara po kilogramu odustaju od setve te uljarice. Poljoprivrednik Jovica Jakšić... Poljoprivrednici u Srbiji, zbog suše i niske cene, odustaju od setve uljane repice

Poljoprivrednici u Srbiji zbog suše i niske cene uljane repice od oko 50 dinara po kilogramu odustaju od setve te uljarice.

Poljoprivrednik Jovica Jakšić rekao je za Betu da su mnogi poljoprivrednici ove godine odustali od setve uljane repice jer kiša u Banatu nije padala 40 dana, a i jeftina je pa su svi, bez izuzetka u gubitku.

„Ni jedna od mašina ne može da obradi zemlju jer je tvrda kao put. Mnogi će odustati od setve uljane repice, čak i ako u međuvremenu padne kiša jer su i na proizvodnji ovogodišnje imali gubitak“, rekao je Jakšić.

Dodao je da su prinosi uljane repice, ali i drugih kultura ove godine prepolovljeni i da su cene niže nego prošle godine, oko 50 dinara po kilogramu.

Na proizvodnji uljane repice gubitak je, kako je rekao, oko 500-600 evra po hektaru, ne računajući rad poljoprivrednika.

„Izgoreo“ je i kukuruz i poljoprivrednici, prema negovim rečima, neće moći da se razduže kod prodavaca semena, đubriva i preparata za zaštitu od bolesti.

Foto: Pexels/Laker

Poljoprivrednik iz Stiga Nedeljko Savić rekao je da i u tom delu Srbije odustaju od sete uljane repice iz dva razloga – zbog nemogućnosti da je poseju jer nema kiše i zemlja je okamenjena, ali i zbog niske cene.

„Ove godine prinos uljane repice je u našem kraju bio od 1,6 do 1,8 tona po hektaru, a cena joj je 52 dinara. Prošle godine je prinos bio skoro pet tona, a cena je bila 62 dinara tako da su nastali gubici po dva osnova, pa ni kiša ne bi pomogla da se odlučimo da je ponovo sejemo“, rekao je Savić.

Dodao je da su pukotine u zemlji duboke i do dva metra i da ni 100 litara kiše po kvadratu ne bi ih ispunilo.

Savić je rekao da je slab i prinos kukuruza, da je loša hektolitarska masa, a da još nisu rađene analize na aflatoksin (otrov koji proizvodi jedna vrsta gljive), pa se ne zna da li će i to možda biti problem.

Rok za setvu pšenice počinje u oktobru, a poljoprivrednici se nadaju da će do tada pasti kiša.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.