Novi uslovi od 1. januara 2025. godine

Pomera se starosna granica za odlazak u penziju

Srbija

12.11.2024 08:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Pomera se starosna granica za odlazak u penziju Pomera se starosna granica za odlazak u penziju
Svi oni koji planiraju da od Nove godine napuste radno mesto i odu u penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju... Pomera se starosna granica za odlazak u penziju

Svi oni koji planiraju da od Nove godine napuste radno mesto i odu u penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila za penzionisanje.

Propisi nalažu da će sve žene koje od 1. januara završavaju radnu karijeru moći u penziju samo pod uslovom da su napunile najmanje 63 godine i deset meseci. Do kraja 2024. starosna granica je bila na 63 godine i osam meseci, piše Kurir.

Da bi osiguranik stekao pravo na starosnu penziju potrebno je da, ispuni zakonom propisane uslove u pogledu godina života i staža osiguranja. Propisima koji su stupili na snagu 1. januara 2015. godine promenjeni su uslovi za ostvarivanje prava, a dva najvažnija koje moraju da imaju su:

  • 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja
  • 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života

Ova odredba (65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja) će se u potpunosti primenjivati tek od 2032. godine, jer je zakonom propisan prelazni period u kome će se ti, izmenjeni, uslovi za osiguranika ženu, u pogledu navršenja potrebnih godina života uvoditi postupno. To će u praksi izgledati ovako:

  • 2025. – 63 godine i deset meseci života
  • 2026. – 64 godine života
  • 2027. – 64 godine i dva meseca života
  • 2028. – 64 godine i četiri meseca života
  • 2029. – 64 godine i šest meseci života
  • 2030. – 64 godine i osam meseci života
  • 2031. – 64 godine i deset meseci života
  • 2032. – 65 godina

Pravo na starosnu, odnosno prevremenu starosnu penziju se priznaje, u pravilu, po prestanku osiguranja od dana ispunjenja uslova, a najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva. Priznaje se samo staž za koji su plaćeni doprinosi, zato na vreme proverite svoj M-4 obrazac.

Listing sa podacima o stažu i zaradama možete dobiti i u filijali uz ličnu kartu, besplatno.

Ukoliko ispunjavate minimum uslova za penziju, a nisu utvrđeni svi podaci od značaja za određivanje visine prava, dobićete privremeno rešenje o visini penzije, a po utvrđivanju nedostajućih podataka rešenje o konačnom iznosu penzije. Ako u roku od tri godine ne budu utvrđeni nedostajući podaci, iznos penzije utvrđen privremenim rešenjem postaje konačan, o čemu se donosi posebno rešenje.

Ako ste radili u inostranstvu, uključujući i bivše jugoslovenske republike, o pravu na penziju prema stažu osiguranja ostvarenom u inostranstvu odlučiće se po propisima zemlje u kojoj ste radili. Zakonski rok za donošenje rešenja je dva meseca.

  • Inquiete

    12.11.2024 #1 Author

    Životni vek je sve kraći, a granica za odlazak u penziju sve duža. U ovoj zemlji je sve naopako.

    Odgovori

  • Voja Keva

    13.11.2024 #2 Author

    Sve ce ovako malo po malo mrdati granicu dok ne budemo radili dok ne umremo, uzas

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.