Postoji značajan potencijal Srbije i Ukrajine za unapređenje saradnje u poljoprivredi
20.11.2025 12:27 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Ministar poljoprivrede Srbije Dragan Glamočić razgovrao je sa ministrom ekonomije, poljoprivrede i zaštite životne sredine Ukrajine Oleksijem Sobolevim o saradnja dve zemlje u oblasti poljoprivrede, trgovine i ekonomskog razvoja, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede.
Sastanak je održan na marginama Četvrte međunarodne konferencije o sigurnosti hrane „Hrana iz Ukrajine“, u Kijevu, prenosi Beta.
Sagovornici su konstatovali da Srbija i Ukrajina tradicionalno neguju stabilne odnose i da postoji značajan potencijal za njihovo dodatno unapređenje, naročito u oblasti poljoprivrede, navedeno je u saopštenju.
Glamočić je naglasio da Srbija pažljivo prati sve procese koji utiču na ekonomska i poljoprivredna kretanja u regionu i da je otvorena za saradnju koja može doprineti razvoju privrede obe zemlje.
Posebno je bilo reči o saradnji i razmeni iskustava u oblasti poljoprivredne proizvodnje i modernizaciji mehanizacije, kao i o unapređenju trgovinske razmene i saradnji srpskih i ukrajinskih kompanija koje posluju u oblasti poljoprivrede.
Istaknuto je i da su agroekološki uslovi Srbije i Ukrajine slični, što stvara osnovu za nove zajedničke projekte.
Sobolev je podsetio na to da je nedavno održao sastanak sa predsednicom Narodne skupštine Srbije Anom Brnabić, te da je i tom prilikom istaknuto da je Ukrajini važno jačanje saradnje sa Srbijom u svim oblastima od zajedničkog interesa.
Nakon ocene da postoji veliki prostor za zajedničke inicijative koje će doprineti jačanju ekonomskih veza i razvoju poljoprivrede u obe države, ministri su dogovorili da tehničke službe dveju resornih institucija nastave komunikaciju i definišu konkretne korake u daljoj saradnji.
Pročitajte još:
Dogovoreno je i da se nastavi rad na pregovorima o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Ukrajine.
U okviru konferencije, Glamočić je obišao sajam „Agroexpo 2025“, gde su prikazane inovacije u domenu poljoprivredne mehanizacije.















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.