Postrojenje za odsumporavanje na TENT A u Obrenovcu ne radi zbog ugovorne inspekcije
8.7.2025 13:41 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova na termoelektrani „Nikola Tesla A“ (TENT A) u Obrenovcu, pušteno u rad u aprilu 2024. godine, ne radi, kako tvrde u Ministarstvu rudarstva i energetike, zbog ugovorne inspekcije.
„U toku je ugovorna inspekcija kompletnog postrojenja za odsumporavanje u TENT A. Cilj je da se proveri kako izgledaju delovi postrojenja, nakon godinu dana probnog rada postrojenja“, odgovorili su iz tog Ministarstva.
Prema nezvaničnim informacijama Bete to postrojenje ne radi od aprila 2025, a iz Ministarstva nisu odgovorili kada je počela inspekcija i da li postrojenje ima upotrebnu dozvolu, već su uputili na Elektroprivredu Srbije (EPS).
Inspekcija, kako su naveli, podrazumeva detaljan pregled oba apsorbera, svih rezervoara sa pripadajućom opremom, agitatora, kanala dimnog gasa sa buster ventilatorima, a obavlja se u prisustvu izvođača koji je dužan da o tome napravi detaljan izveštaj.
Dodaje se da je ta kontrola usaglašena sa planiranim remontnim zastojima četiri bloka u TENT A.
„Postrojenje nije zaustavljeno zbog bilo kakvog pogonskog problema. Tokom rada postrojenja, dokazani su zahtevani parametri: emisija sumpor-dioksida (SO2) manja je od 200 mg po kubnom metru (Nm3), a emisija PM manja je od 20 mg po kubnom metru (Nm3)“, naveli su iz Ministarstva.
U Ministarstvu kažu da će „postrojenje početi da radi kad se završi inspekcija, što je u skladu sa zakonom“.
Iz EPS-a su rekli da se postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u TENT A sastoji iz dve faze, faza 1 (prijem i obrada krečnjaka i gipsa) i faze 2 (apsorberski deo).
„EPS je Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture podneo zahtev za ishodovanje upotrebne dozvole za fazu 1, a u toku je podnošenje zahteva za ishodovanje upotrebne dozvole za fazu 2 i očekuje se potvrda Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture da je zahtev podnet“, rekli su iz tog preduzeća agenciji Beta.
Pravni savetnik Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) Hristina Vojvodić rekla je za Betu da se na registru Centralne evidencije objedinjenih procedura (CEOP) za izdavanje građevinskih dozvola, koji se vodi pri Agenciji za privredne registre, ne vidi da li je podnet zahtev za upotrebnu dozvolu za postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova na TENT A.
Na pitanje da li neki objekat može da se koristi bez upotrebne dozvole Vojvodić je rekla da postoji pravna praznina koju koriste investitori.
Prema njenim rečima, nakon probnog rada ili korišćenja koji prema Zakonu o planiranju i izgradnji traje najduže godinu dana, podnosi se zahtev za upotrebnu dozvolu.
„Međutim, postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektani Kostolac B je radilо više od godinu dana, iako nije ispunjavalo sve uslove za rad, koristeći se pogodnošću propisanom zakonom, a koja dozvoljava da, ukoliko organ koji izdaje dozvolu ne odluči roku od pet dana o podnetom zahtevu za izdavanje upotrebne dozvole, investitor može da započne sa korišćenjem objekta, pod uslovom da poseduje pozitivno mišljenje Komisije za tehnički pregled“, rekla je Vojvodić.
Pročitajte još:
Navela je da je kineskoj kompaniji Zijin za puštanje topionice u RTB Boru drugi put odbijen zahtev, jer uopšte nije priložila izveštaj Komisije za tehnički pregled, a za Kostolac B je nekoliko puta odbijan zahtev, jer je bilo oko 20 nedostataka u Izveštaju Komisije za tehnički pregled i drugoj teničkoj dokumentaciji.
U Obrenovcu je 26. juna ove godine registrovana ekstremna koncentracija sumpor-dioksida. U centru tog grada koncentracija štetnog gasa bila je tri sata zaredom iznad 500 µg/m³, a u podne je zabeležena neverovatna vrednost od 1.058 µg/m³. Do 18 časova koncentracija je iznosila 751 µg/m³.
Prema propisima, dnevni prosek ne bi trebalo da prelazi 125 mikrograma po kubnom metru.
Sumpor-dioksid je nevidljiv gas koji, u kontaktu s vlagom, stvara sumpornu kiselinu, doprinoseći kiselim kišama i izazivajući ozbiljne respiratorne probleme, posebno kod osetljivih grupa.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.