Razvoj kulture ozelenjavanja u velikoj stagnaciji

Preduzeća koja se bave uređenjem i održavanjem okoline u 2021. zabeležila rast prihoda

AnalizaFirme u fokusuPoslovanjeSrbija

23.1.2023 16:44 Autor: Marija Krsmanović 3

Preduzeća koja se bave uređenjem i održavanjem okoline u 2021. zabeležila rast prihoda Preduzeća koja se bave uređenjem i održavanjem okoline u 2021. zabeležila rast prihoda
Preduzeća koja posluju u delatnosti usluga uređenja i održavanja prostora u 2021. godini su poslovala manje-više slično kao i prethodnih godina, pri čemu su... Preduzeća koja se bave uređenjem i održavanjem okoline u 2021. zabeležila rast prihoda

Preduzeća koja posluju u delatnosti usluga uređenja i održavanja prostora u 2021. godini su poslovala manje-više slično kao i prethodnih godina, pri čemu su neka od njih zabeležila i trend rasta u poređenju sa pretpandemijskom 2019.

Dobrim poslovnim rezultatima u ovoj delatnosti mogu se pohvaliti javno-komunalna preduzeća kao što su Gradsko zelenilo Beograd, Gradsko zelenilo Novi Sad i Zelenilo Pančevo, koja su zauzela prva tri mesta na našoj listi kompanija sa najvišim prihodima.

JKP Gradsko zelenilo Beograd je u 2021. godini zabeležilo rast prihoda sa 2.770.186.000 na 2.941.038.000 dinara, dok je u 2019. godini njegov ukupni ostvareni prihod iznosio 2.749.629.000 dinara. Osim toga, ovo preduzeće u poslednje dve godine beleži i rast obrtnog kapitala, dok je njegov racio tekuće likvidnsti na nivou od 1,66.

JKP Gradsko zelenilo Novi Sad je imalo rast ukupnih prihoda sa 703,45 miliona dinara u 2020. godini na 724.578.000 dinara u 2021. Iako je zabeležilo pad neto dobiti, ovo preduzeće je 2021. ipak završilo u plusu sa 2.829.000 dinara.

JKP Zelenilo Pančevo imalo je rast ukupnih prihoda sa 506.035.000 dinara u 2020. na 619.757.000 dinara u 2021, a rast je primetan i u odnosu na 2019. godinu, kada je ovo preduzeće ostvarilo prihode od 502.343.000 dinara. Njegova neto dobit je iz minusa od 33.679.000 dinara u 2020. godini skočila na 514.000 dinara u 2021, dok je obrtni kapital porastao sa 35.360.000 na 41,2 miliona dinara.

Fruška gora
Foto: Youtube/Printscreen

Nedostatak stručnog osoblja veliki problem

Na našoj listi našlo se i preduzeće Tamno Zeleni List, relativno nova firma koja nudi usluge ozelenjavanja i uređenja sredine. Ipak, vlasnik ove firme Svetozar Baluban ozelenjavanjem se bavi već skoro 20 godina. 

Firma iz Beočina je 2021, koja je ujedno i njena prva godina poslovanja pod novim imenom, ostvarila dobre poslovne rezultate. Kako navodi njen vlasnik, razlog tome je njegova težnja da iza sebe ostavi što više zelenih i uređenih površina.

“U proteklom periodu, na ovoj (severnoj) strani Fruške gore radio sam za većinu firmi uređenje posle izgradnje solarnih silosa i svih ovih velikih hala. Posle velikih građevinskih radova, velikih rušenja, ja ostavljam travnjake. U tim poslovima u poslednjih 10-15 godina nema velikih razlika, jednostavno firma ima iskustva u tom poslu i nastavlja da posluje kontinuirano”, kaže Svetozar Baluban.

Prema njegovim rečima, 2022. godina je već bila problematičnija zbog manjka radnika koji znaju da obavljaju ovaj posao. S druge strane, potražnja je bila velika.

“Morao sam da odbijem veliki broj poslova jer nisam uspevao da postignem, jer radim samo velike površine”, navodi Baluban, dodajući da cena nikada nije sporna već da jednostavno firma nije bila u mogućnosti da pokrije prihvati sve ponude, jer su u pitanju površine veličine od nekoliko hiljada do 10.000 ili 15.000 kvadrata.

Kako navodi, jedan od velikih problema sa kojim se firme u delatnosti usluga uređivanja i održavanja sredine suočavaju jeste nedostatak kvalifikovanih radnika.

“Mi u zemlji još uvek ne posedujemo znanje o uređenju zelenih površina. U odnosu na Evropu u ovom pogledu kaskamo jer nemamo neki jači program uređenja i stvaranja parkova, povećanja i kvalitetnog održavanja zelenih površina”, objašnjava on.

Baluban naglašava da se većina površina koju firme poput njegove urede brzo unište, kao i da su rešenja u vezi sa sadnjom novog drveća loša, te da se uglavnom svode na seču ili uklanjanje. Dodaje i da su životinje i ptice pod većom zaštitom nego šume, te da je često lakše odseći drvo koje je staro 100 ili 150 godina nego zasaditi 10 novih.

“Razvoj kulture ozelenjavanja je, jednostavno, u velikoj stagnaciji”, ističe on, dodajući da je potrebno da se ozelenjavanje više propagira i da se ljudi, a posebno deca u školama edukuju u tom pogledu. 

“Za osobe koje se bave ovim poslom to je bitnije od novca. Prilagođavamo se ovom vremenu koliko možemo, ali tu nema previše izmena jer većina ljudi nema sredstava da nešto uradi u tom smislu. Drago mi je ako mogu, prijatelju čak i za osnovnu cenu, pomoći u ozelenjavanju”, zaključuje Svetozar Baluban.

U nastavku možete pogledati listu 99 najuspešnijih kompanija koje se bave uslugama uređenja i održavanja okoline.

Preduzeća koja se bave uslugama uređenja i održavanja okoline
PozicijaIme preduzećaUkupni prihodiDobit
1.JKP Zelenilo-Beograd Beograd2.951.852.00018.352.000
2.JKP GRADSKO ZELENILO NOVI SAD748.171.0002.829.000
3.JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE ZELENILO PANČEVO619.757.000514.000
4.BEOVRT DOO, OSTRUŽNICA480.679.000121.261.000
5.DEMETRA RB DOO BEOGRAD447.557.00070.848.000
6.JP ADA CIGANLIJA304.476.0006.989.000
7.Urban garden d.o.o.205.166.000308.000
8.RIO DOO KOSTOLAC204.959.0002.881.000
9.JKP GRADSKO ZELENILO ČAČAK193.167.000157.000
10.JKP ZELENILO Sombor179.231.000431.000
11.BIODEKOR DOO BEOGRAD177.821.00021.179.000
12.JP KOMUNALAC BEČEJ174.947.000371.000
13.JP BEOGRADSKA TVRĐAVA172.329.0009.969.000
14.GRAS GARDEN DOO BEOGRAD, SREMČICA157.911.00020.402.000
15.AGRONOM-KOP DOO MRČIĆ147.287.00012.125.000
16.JKP DOLJEVAC DOLJEVAC139.574.0006.291.000
17.JKSP EKOS ŽITIŠTE136.050.00018.900.000
18.GARDEN GROUP KFT OGRANAK124.530.00021.145.000
19.RASADNIK GREEN IN DOO RUMENKA120.948.00012.207.000
20.VEDRAŽ PLUS DOO BEOČIN119.971.0001.339.000
21.GREEN DECOR DOO BEOGRAD109.690.00012.180.000
22.JKP ZELENILO ARANĐELOVAC ARANĐELOVAC100.990.0002.063.000
23.Javno komunalno preduzeće Timok-Održavanje Zaječar94.517.00096.000
24.GORAN SVIRČEVIĆ PREDUZETNIK, SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE UREĐENJE, BEŠKA90.562.00010.611.000
25.MINS F GROUP d.o.o. Kikinda88.855.00010.130.000
26.JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE PUTEVI OPŠTINE PEĆINCI PEĆINCI85.484.0002.912.000
27.JP POSLOVNI CENTAR-RAKOVICA BEOGRAD85.025.0001.800.000
28.JP KOMUNALAC KANJIŽA82.976.0003.970.000
29.Javno preduzeće Zelenilo-Sokobanja Sokobanja80.934.0001.928.000
30.HRIZANTEMA-CO DOO NOVI SAD58.471.0004.761.000
31.Vita Verde doo56.746.0002.638.000
32.INFANO DOO55.380.0006.256.000
33.PREDUZEĆE ROYAL TRADE DOO VALJEVO54.212.0003.947.000
34.JAVNO PREDUZEĆE POSLOVNI CENTAR-VOŽDOVAC, BEOGRAD51.961.000549.000
35.LAZAR RADOVANOVIĆ PR TWIN GREEN40.790.00025.793.000
36.ZELENA MILJA doo38.002.0001.852.000
37.JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE BNS36.571.00040.000
38.PD Green 4 us doo32.540.0002.928.000
39.JP Glaveja29.533.00061.000
40.VESNA MILIĆ JEREMIĆ PR USLUGE UREĐENJA I ODRŽAVANJA OKOLINE VESNA AN POŽAREVAC27.171.000562.000
41.CVETNIK DOO BEOGRAD24.741.000287.000
42.ALEKSANDAR VRANEŠ PR USLUGE UREĐENJA I ODRŽAVANJA OKOLINE FANTASY GARDEN OBRENOVAC23.909.0001.154.000
43.PLAN CENTAR DOO BEOGRAD23.233.0001.434.000
44.JKP STARČEVAC STARČEVO22.933.000135.000
45.BELOCRKVANSKA JEZERA22.818.000168.000
46.JKP OMOLJICA OMOLJICA22.295.000187.000
47.JP UPRAVA BANJE VRANJSKA BANJA22.252.000625.000
48.DUŠAN VELJKOVIĆ PR, RADNJA ZA UREDJENJE ZELENIH POVRŠINA I TRGOVINU GREEN WORLD BEOGRAD (VOŽDOVAC)20.890.000655.000
49.Ivan Stojadinović Pr usluge uređenja i održavanja okoline HORTING DIZAJN Paraćin20.163.0002.927.000
50.JP HIPODROM BEOGRAD BEOGRAD18.976.0001.801.000
51.GREEN MASTER DOO BEOGRAD, ZEMUN18.925.00013.000
52.GLOAKVALIS DOO GLOŽAN18.719.000548.000
53.JKP GLOGONJ, GLOGONJ15.231.00028.000
54.IVAN POPOVIĆ PR, ZANATSKO TRGOVINSKA RADNJA ZA UREĐENJE EKSTERIJERA CVETNA BAŠTA, OBRENOVAC14.732.000385.000
55.RUKOSAD DOO DONJI LAJKOVAC13.849.000454.000
56.VHV GARDEN PLUS DOO BEOGRAD-ČUKARICA13.559.000310.000
57.HORTI MN INŽENJERING13.088.0001.593.000
58.NAŠ VRT11.708.0001.212.000
59.RADIVOJ NADLAČKI PR IZGRADNJA AUTOMATSKIH STACIONARNIH ZALIVNIH SISTEMA I UREĐENJE I ODRŽAVANJE OKOLINE I TRGOVINA NA MALO ETALON EČKA10.894.000252.000
60.ZELENILO JOSIPOVIĆ DOO ČENEJ10.751.000138.000
61.JELENA MIRIĆ PR, RADNJA ZA UREĐENJE PARKOVA I REKREACIONIH POVRŠINA GREEN DELUXE RUMA10.537.0001.437.000
62.A & A FOREST TECHNOLOGY DOO9.872.0003.171.000
63.TAMNO ZELENI LIST9.436.000508.000
64.NIKOLA ČAVAR PR GARDEN ART PRO9.320.0001.344.000
65.BALAŽ TERTELI PR PETRICHOR9.232.000351.000
66.NOVA ZEMLJA8.928.0002.928.000
67.HYDRO SEEDING SYSTEM DOO RUMENKA8.725.0002.042.000
68.KOFENIKS-OZELENJAVANJE AD KOSJERIĆ8.598.00049.000
69.SAMOSTALNA ZANATSKA RADNJA AQUA CENTAR DARKO FERK PREDUZETNIK BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)7.939.000706.000
70.MILAN RANGELOV PR ECO CITIZ7.936.000422.000
71.Aleksa Mijajlović PR ATG ZEELANDIA7.936.0003.955.000
72.ELIOS GROUP DOO7.935.00096.000
73.SANDRA ĆULAFIĆ PR WEST AS7.654.000120.000
74.DRAGANA TEŠANOVIĆ PR GREEN GRASS SG7.553.0001.558.000
75.VLADAN PAVLOVIĆ PR USLUGE UREĐENJA OKOLINE RASADNIK VP SMEDEREVO7.542.000202.000
76.GOROVEL D.O.O. SOMBOR7.518.000189.000
77.ZELENGRAD7.404.000255.000
78.BOKI Uređenje d.o.o.7.073.000344.000
79.DUŠAN KOPRIVICA PR 4 EVERGREEN7.023.000518.000
80.GARDEN GROUP doo6.799.0006.000
81.BRANISLAV TODIĆ PREDUZETNIK, ZANATSKA RADNJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE ZELENIH POVRŠINA JELA IRIG6.217.000297.000
82.VLADIMIR ILIĆ PR EKO-JAZ PLUS6.198.00035.000
83.GREEN TIME6.138.000345.000
84.EKO URBAN DOO BEOGRAD5.943.0002.000
85.ANA PRICA PR USLUGE UREĐENJA I ODRŽAVANJE OKOLINE HAZELING PRHOVO5.629.000489.000
86.DM – GARDEN5.349.000830.000
87.STEFAN FERK PR SMART RAIN4.979.000306.000
88.MIŠA DUDOVSKI PR USLUGE UREĐENJA I ODRŽAVANJA OKOLINE I TRGOVINA NA MALO STELLA ROSA PLUS PLANDIŠTE4.855.00049.000
89.OAZA – PROJEKT4.757.000498.000
90.BOBAN MILJKOVIĆ PREDUZETNIK GMB NATURE4.659.0004.100.000
91.TARAXACUM L.A. DOO GORNJI MILANOVAC4.407.000275.000
92.GREEN MONTE DOO4.337.000609.000
93.SLOBODAN KARANOVIĆ PREDUZETNIK AGENCIJA ZA UREĐENJE I ODRŽAVANJE ODŽACI4.291.00094.000
94.TRI LUX4.213.000111.000
95.DL COM DOO NIŠ4.106.000588.000
96.MILAN ĆURČIN PR UREĐENJE I ODRŽAVANJE OKOLINE GREENWAY-MC.RS INĐIJA4.050.000260.000
97.M.B. – GARDEN SERVIS4.016.000203.000
98.SLOBODANKA STOJIĆ PR UREĐENJE I ODRŽAVANJE ZELENIH POVRŠINA RAJSKI VRT 2 GORNJI MILANOVAC3.922.000295.000
99.TERRA-PAK OD BEOGRAD3.785.000309.000
izvor: CompanyWall, *svi podaci su za 2021. godinu, u dinarima
  • SUNCOKRET

    23.1.2023 #1 Author

    Prijatno je iznenađenje sq firme koje se bave uređenjem zelenih površina imaju tako mnogo posla da nemogu da postignu isto je tako čudno sa nemamo kadrove.

    Odgovori

  • BRANA19

    24.1.2023 #2 Author

    Bar da nekome malo krene posle korone..

    Odgovori

  • GOCA BG

    24.1.2023 #3 Author

    Pohvalno je sto imamo zdrave i uspesne firme u ovoj delatnosti…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...