Privredna komora Srbije dodelila nagrade Đorđe Vajfert za društveno odgovorno poslovanje
23.5.2025 12:55 Autor: Mirjana Vasić Adžić 1



Privredna komora Srbije je jubilarni, deseti put dodelila Nacionalnu nagradu Đorđe Vajfert, kompanijama koje su pokazale najveću posvećenost principima društvene odgovornosti u 2024. godini.
Takmičenje je trajalo šest meseci, a bilo je prijavljeno 30 kompanija, prenosi Beta.
Nagrađene kompanije iz kategorije velikih privrednih društava su MK grupa, Delhaize Srbija, Nicefoods restorani, Autostop Interiors iz Leskovca i Grundfoss Srbija iz Inđije. Iz kategorije malih i mikro privrednih društava nagrađene su Avlija održivog razvoja iz Bogatića, SDPS iz Beograda, Sigma Crvenka, Docloop i Vplus konstrukcije.
Uručena su i priznanja privrednim društvima za pruženi doprinos u određenim oblastima društvene odgovornosti i to kompanijama Telekom Srbija u oblasti podrške lokalnoj zajednici – promociji kontrolisane upotrebe digitalnih uređaja kod dece, zatim Novak Stanković PR Beograd u oblasti zaštite životne sredine i Alta banci Beograd za unapređenje i poboljšanje kvaliteta života u lokalnoj zajednici.
Zamenik predsednika PKS-a Mihailo Vesović istakao je da se posle 18 godina, od kada je pokrenuta dodela nagrade, pokazalo da su metodologija i način rada pogodili srž transformacije ukupne privrede, kao i da je to dovelo do toga da danas društveno odgovorno poslovanje, kako je naveo, sigurno postaje i obaveza za mnoge kompanije.
„Na početku su nam lideri u ovoj oblasti bile strane i velike kompanije i njihova praksa je počela polako da se prenosi na celokupnu privredu, danas imamo veliki broj mikro, malih i srednjih kompanija koje su usvojile ovu praksu“, kazao je on.
Istakao je da je do sada oko 500 kompanija učestvovalo u takmičenju, dodajući da smatra da „familija“ društveno odgovornog poslovanja u budućnosti može samo da raste.
„Nastavićemo da pružamo podršku kompanijama, savetovaćemo ih kako da pišu bolje projekte, zastupaćemo privredu i pokušaćemo sa državnim organima da unapredimo zakonodavstvo i sve one oblasti koje se tiču društveno odgovornog poslovanja“, rekao je Vesović.
Podstio je da je PKS u međuvremenu razvila Responsible Business Hub (RBH), koji ima za cilj da dobavljačima globalnih i međunarodnih lanaca približi ideju zaštite životne sredine i zaštite ljudskih prava.
„Danas je više nego ikada važno da razvijamo društveno odgovorno poslovanje, osim promocije važno je i da imamo mehanizme podrške kroz zakonski okvir“, rekao je predsednik upravnog odbora Srpskog filantropskog foruma Željko Mitkovski.
Sekretar Tima PKS-a za društveno odgovorno poslovanje Sanja Bunić je istakla da je cilj nagrade, pored pronalaženja i isticanja primera najbolje prakse i kompanija koje su lideri u društvenoj odgovornosti, da drugi budu podstaknuti na pozitivne promene, da se širi priča o dobrim delima, ulaganju u zajednicu i u životnu sredinu.
Pročitajte još:
„Taj naš pokret se prelio na sve sfere društva, na prvom mestu na kompanije, ali i isto tako i na državu i institucije, na ciljni sektor, ali i na akademsku zajednicu, univerzitet i nauku“, rekao je vođa Tima PKS-a za društveno odgovorno poslovanje Dušan Stokić.
Istakao je da je krajnji cilj PKS-a da predstavi najviše ciljeve za jedno društvo, a to su solidarnost, razumenjvanje, dobrobit i blagostanje za sve.
„Kompanije nosioci priznanja pokazuju da su prepoznale svoju važnu ulogu u društvu i zajednici, koja se ne svodi na profit, već na nešto što treba da doprinese i društvu, životnoj sredini i zajednici, a to su obrazovanje, nauka, životna sredina, zdravstvo, odnosno stubovi jednog zdravog društva“, kazao je Stokić.
SABRINA
23.5.2025 #1 AuthorImam utisak da su iste firme uvek u vrhu….da li manje mogu nekako da dobiju šansu.