Prodaja kontrolnog paketa akcija NIS-a na dugačkom štapu
BerzaInfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija
16.12.2024 15:01 Autor: Milica Rilak 3
Pre tačno dve godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za Financial Times da država razmatra preuzimanje kontrolnog paketa u NIS-u, kako bi se zaštitila od uticaja sankcija protiv Rusije. To je tada dovelo do spekulacija kako bi preuzimanje moglo da se odigra, a pričalo se da je, osim Srbije, za takav paket akcija zainteresovana i mađarska kompanija MOL.
Ovog puta Vučić je rekao Informeru da je dobio potvrdu da će se NIS naći pod „kompletnim sankcijama“ Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog ruskog vlasništva, pa se ponovo postavlja pitanje može li „prepakivanje“ vlasničkih udela u našoj naftnoj kompaniji popraviti situaciju.
Glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić ne veruje da sada to može biti rešenje.
„Što se tiče preprodaje NIS-a, smatram da ova tema neće biti na dnevnom redu sve dok se ne završi rat u Ukrajini, odnosno da nema govora da će ruska strana odstupiti od važne strateške pozicije na Balkanu tako što će brže-bolje prodati kontrolni paket akcija NIS-a“, objašnjava Gujaničić u razgovoru za Biznis.rs.
Takođe, pre dve godine „prepakivanje“ u NIS-u uradila je ruska strana, bez učešća naše države ili nekih „trećih“ suvlasnika.
„Te kozmetičke promene u vlasničkoj strukturi 2022. godine, kada je Gazprom Neft prodao Gazpromu 6,2 odsto akcija kako bi se spustio na 50 odsto vlasništva, verujem da ne bi prošle ako bi cilj američkih sankcija bio da se eliminiše ruska strana u upravljanju kompanijom“, ocenio je Gujaničić.
Ako bi, međutim, država ili neko treći želeo da kupi kontrolni paket u NIS-u, trebalo bi da računa na pozamašan račun.
„Trenutna tržišna kapitalizacija NIS-a iznosi oko milijardu evra. Po aktuelnoj ceni, jedan odsto akcija vredi oko deset miliona evra. Treba, međutim, znati da je tržišna vrednost NIS-a na Beogradskoj berzi prilično nerealna, s obzirom na to da je u pitanju malo i nelikvidno tržište kapitala sa izuzetno slabim prometima“, upozorio je Gujaničić.
U slučaju preprodaje kompanije, prema njegovim rečima, vrednovanje NIS-a izvesno ne bi bilo ispod 2,5 do 3,5 puta trenutna cena, što je negde oko šest do osam puta prosečnog EBITDA pokazatelja kompanije kada se isključe ekstremno dobre i loše godine.
Vlasnička struktura NIS-a nije se promenila od 2022. godine, pa tako Gazprom Neft poseduje tačno 50 odsto kapitala. Republika Srbija je drugi po veličini akcionar sa 29,87 odsto akcija, dok Gazprom „drži“ paket od 6,15 odsto. Najveći među „malim“ akcionarima je kastodi račun OTP banke, sa 1,61 odsto akcija, dok niko od ostalih nema ni pun procenat vlasništva.
Gujaničićeva računica prevedena u brojke grubo pokazuje da bi državi, ukoliko bi kupovala akcije NIS-a na Beogradskoj berzi, danas trebalo nešto više od 200 miliona evra da kupi oko 20,02 odsto kapitala za natpolovično vlasništvo – ali bi morala da nađe prodavce voljne da tu hartiju prodaju po tolikoj ceni.
Sa druge strane, neko ko bi želeo da preuzme ceo NIS morao bi da plati barem 2,5 do 3,5 milijarde evra.
Podsetimo da je 2008. godine Srbija sa Ruskom federacijom potpisala Energetski sporazum prema kome je Gazprom postao vlasnik 51 odsto kapitala NIS-a za 400 miliona evra, uz obavezu da u tu kompaniju investira još 500 miliona evra do 2012. godine i izgradi deo gasovoda Južni tok kroz Srbiju, propusne moći 10 milijardi kubnih metara godišnje.
Pročitajte još:
„Sada bismo morali da platimo veću cenu“, rekao je predsednik Srbije u intervjuu Informeru i dodao da Srbija ima novac u ovom trenutku, ali da to nije rešenje sve ako bi „dala milijardu, što je ogroman novac“.
„Dugoročno nije rešenje. Teško je, svako je rešenje teško. A da pustiš da stoji, ovi (Janaf) će da zavrnu naftu“, rekao je Vučić i najavio da će pokušati da razgovara sa ljudima iz američke administracije.
NIS je, inače, tokom vikenda saopštio da se njegovo poslovanje u ovom momentu obavlja neometano i da je snabdevenost lanca benzinskih stanica redovna, kao i da Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada i na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate.
NIS A.D. NOVI SAD
NARODNOG FRONTA 12, 21000, Novi Sad, Srbija
3.437.687.723,44 (2023)
5.101 (2023)
SENSEI
16.12.2024 #1 AuthorProdaja je neminovna, kad tad. Samo je pitanje vremena
JANA
17.12.2024 #2 AuthorRusi su vecinski vlasnici samo sto to jos nije obelodanjeno …
Duća
18.12.2024 #3 AuthorKoštunica i ekipa koji su dali rusima državu na poklon treba da idu na robiju.Dali su sebi za pravo da poklone glavne nacionalne resurse naše države ,nacionalnu firmu koju su gradile i stvarale generacije .