Proizvodnja drvne ambalaže u padu zbog visokih cena sirovina
16.9.2024 12:27 Autor: Miljan Paunović 3
U Srbiji je registrovano 680 proizvođača drvne ambalaže, a ove firme su u 2023. godini ostvarile ukupnu dobit od skoro 234 miliona dinara (233.890.000). To je znatno manje u odnosu na godinu pre, kada je rezultat poslovanja bio 1,4 milijarda dinara (1.419.956.000), što ukazuje na krizu u ovoj delatnosti.
U razgovoru za Biznis.rs to je potvrdio i Milan Vajagić, direktor kompanije ProWood iz Beočina, koja je u prošloj godini ostvarila dobit od nepunih 11 miliona dinara, dok su ukupni prihodi iznosili 226.412.000 dinara.
„U našoj delatnosti je stanje izuzetno teško. Naime, cene ulaznih sirovina su još uvek jako visoke, a globalno tržište je nestabilno, što se odražava i na nas male proizvođače. Pritom, tokom prošle godine u Vojvodini je bilo dosta vremenskih nepogoda i to je uticalo da sirovina u ponudi bude nešto lošijeg kvaliteta. Cene i nelojalna konkurencija su posebna priča, Vojvodina je ratarska, a s druge strane svako selo ima po dve pilane i kada ne znaju šta da rade – rade isto što i mi, i izlaze na tržište sa nekom svojom ambalažom“, objašnjava Vajagić i dodaje da su uprkos svemu uspeli da opstanu.
Osnovna delatnost kompanije ProWood je proizvodnja drvenih paleta, sanduka i drugih elemenata od drveta, a osnovana je 2008. godine sa sedištem u Beočinu.
„Imamo svoje renomirane klijente i plan proizvodnje, i bez obzira na to koliko smo mali trudimo se da ostvarimo pozitivan rezultat. Naše proizvode plasiramo na domaće tržište u 95 odsto slučajeva, jer je naša roba kabasta i ne trpi troškove transporta da bismo razvijali biznis van Srbije„, ističe naš sagovornik.
Ovoj delatnosti je neophodna i veća pomoć države da bi mogla da funkcioniše narednih godina, jer je u ostatku Evrope situacija drugačija.
„U ostatku Evrope je lakše ljudima koji se bave ovom delatnošću, jer im države daju subvencije od 50 do 80 odsto pomoću kojih proizvođači kupuju nove i tehnološki moderne mašine. Nakon pet do deset godina oni te mašine prodaju nama, po istoj ceni po kojoj su ih kupili uz subvencije. Isplativije mi je da podignem kredit u banci da bih obnovio proizvodni pogon i da bi posao bio održiv“, smatra direktor Prowood-a Milan Vajagić.
Kada je reč o budućnosti, planiraju da sačuvaju firmu jer, kako kaže, sledi promenljiv poslovni period.
„Segment radne snage je problematičan, imamo i po nekog stranog radnika, ali oni češće odlaze i napuštaju posao. Mladih je sve manje, iako posao nije previše fizički zahtevan – u proizvodnji ste vezani za neku mašinu. Posao nije dinamičan, ume da bude monoton, a to mlađima nije zanimljivo“, ističe Vajagić.
Pročitajte još:
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, preduzeće Banija-Pal iz Temerina nalazi se na vrhu liste najuspešnijih u proizvodnji drvne ambalaže, i ono je u 2023. godini ostvarilo dobit od 212.580.000 dinara, a godinu dana ranije iznosila je 270.555.000. dinara. Ova firma koja je u 2023. godini zapošljavala 185 radnika ostvarila je ukupne prihode od 1.913.662.000 dinara.
Druga na listi je SZR Frka iz Čerevića, koja je prošle godine ostvarila dobit od 22.441.000 dinara, što je rast od oko četiri miliona dinara u odnosu na 2022. godinu. Na trećoj poziciji je još jedno mikro preduzeće – Zanatski div iz Kule, koje je u 2023. ostvarilo dobit od skoro 20 miliona dinara, što je u odnosu na prethodnu godinu bolji rezultat za nešto više od tri miliona dinara.
ELLA
16.9.2024 #1 AuthorMalo neka smanje marze pa ce biti bolji rezultati
SHALIMAR
16.9.2024 #2 AuthorKada bi drzava dala vece subvencije nasa mala preduzeca bi poslovali duplo bolje…
STEPA
17.9.2024 #3 AuthorSve je skupo pa i njihova delatnost.