Rani javni uvid traje do 29. jula

Prostorni plan za Surčin – razvoj okolnih sela i iskorišćavanje potencijala Save

InfrastrukturaSrbijaU fokusu

16.7.2024 08:22 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Prostorni plan za Surčin – razvoj okolnih sela i iskorišćavanje potencijala Save Prostorni plan za Surčin – razvoj okolnih sela i iskorišćavanje potencijala Save
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove oglasio je rani javni uvid za potrebe izrade Prostornog plana dela gradske opštine Surčin. Kako se navodi u... Prostorni plan za Surčin – razvoj okolnih sela i iskorišćavanje potencijala Save

Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove oglasio je rani javni uvid za potrebe izrade Prostornog plana dela gradske opštine Surčin. Kako se navodi u dokumentu, Prostorni plan se radi na inicijativu opštine Surčin u cilju preispitivanja važećeg Prostornog plana za deo gradske opštine Surčin, objavila je eKapija.

Prostorni plan obuhvata teritoriju Surčina izvan granice obuhvata Generalnog urbanističkog plana Beograda, površine oko 206,5 km2 (20.656 ha). Prostornim planom su obuhvaćene cele katastarske opštine Bečmen, Boljevci, Jakovo, Progar, Petrovčić i deo katastarske opštine Dobanovci. Kako se precizira, konačna granica utvrdiće se u fazi izrade i verifikacije Nacrta plana.

Surčin kao urbani centar treba da postane centar privrednih aktivnost sa većom odgovornošću za uređenje i razvoj sela u njegovom okruženju, prvenstveno kroz razvoj poljoprivrede, male industrije i turizma, navodi se u dokumentu.

Koncepcija budućeg razvoja i organizacije mreže naselja opštine Surčin će biti zasnovana na hijerarhijskom i organizaciono-funkcionalnom nivou u okviru koga će Surčin biti opštinski centar, Dobanovci značajniji privredni centar opštine, dok se ostala naselja posmatraju kao ruralna, koja se razvijaju u veće (Jakovo, Boljevci i Bečmen) ili manje centre zajednice naselja (Progar i Petrovčić) sa mogućnošću njihove funkcijske specijalizacije.

Cilj izgrade plana je i valorizacija saobraćajnog položaja (međunarodni aerodrom „Nikola Tesla“, autoput E-70 i deo obilaznice oko Beograda, delovi međunarodnog koridora 10, autoput Miloš Veliki (E763), reka Sava i posebno blizina Dunava kao međunarodnog koridora 7).

Među ciljevima izrade plana izdvajaju se i i izgradnja energetske infrastrukture za lokalne potrebe, i to prvenstveno sistema gasifikacije, zaštita izvorišta pored Save, kao i izgradnja i uređenje vodoprivredne i komunalne infrastrukture, kao i zaštita i korišćenje prirodnih i kulturno-istorijskih vrednosti, razvoj izletničkog i rekreativnog turizma i objedinjavanje turističke ponude opštine kao dela regiona Beograda.

Kada je reč o posebnim oblastima razvoja, kako se ističe u dokumentu, izražena je potreba za dogradnjom, rekonstrukcijom i sanacijom pojedinih postojećih školskih objekata na području u obuhvatu plana, kao i izgradnja novih osnovnih i srednjih škola.

„U Nacrtu plana će se posebna pažnja posvetiti rešavanju pitanja pristupnih saobraćajnica sa glavnih putnih pravaca ka privredno-industrijskim zonama kako bi se omogućila bolja pristupačnost i izbegao veliki obim transporta tereta kroz naselja (posebno izraženo u naseljima Dobanovci i Surčin) i ugrožavanje životne sredine“, ističe se u dokumentu a prenosi eKapija.

U njemu se konstatuje i da Surčin raspolaže prirodnim potencijalima koji nisu adekvatno iskorišćeni. Kao glavni turistički potencijal opštine izdvaja se Sava.

„Savom je moguća plovidba na celom potezu (50 km), a potrebne dubine za pristajanje manjih plovila postoje kod Progara, Boljevaca i u zonama uzvodno i nizvodno od ostružničkog mosta. Jakovo, Dobanovci, ali i Progar i Boljevci imaju začete ugostiteljsko-turističke usluge koje je moguće dopunjavati i drugim pratećim sadržajima i kapacitetima, posebno za kupališne aktivnosti i zabavu uz vodu i na vodi, ne samo pored Save, već i u unutrašnjosti područja“, ukazano je u dokumentu.

Napomenuto je i da konverziju poljoprivrednog u drugo zemljište treba dozvoliti duž glavnih saobraćajnica, a preostale poljoprivredne površine sačuvati.

Naručilac izrade plana je Služba glavnog gradskog urbaniste Beograda, a nosilac izrade plana je Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, dok je obrađivač Urbanistički zavod Beograda.

Dokument je na ranom javnom uvidu do 29. jula u zgradi Gradske uprave Grada Beograda, 27. marta br. 43-45 (u suterenu) i u zgradi gradske opštine Surčin.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.